Doğal TakviyelerZayıflama

Zerdeçal Zayıflatır Mı? Zerdeçalın 4 Mucizevi Faydası

Çoğunlukla Asya ve Amerika civarlarında yetişen Zerdeçal, altın baharat ya da Hint safranı olarak da bilinmektedir. Bizim marketlerden veya baharatçılardan aldığımız zerdeçal tozu, bitkinin kökünden işlenerek üretilmektedir. İşlenmiş zerdeçalın altın sarısı rengi, çokça kültürde boya olarak da kullanılmıştır. Aynı zamanda köri baharatının ana etken maddesi de kök zerdeçaldır.

Zerdeçalı ticari olarak zerdeçal çayı, zerdeçal baharatı ve zerdeçal tozu olarak bulabilirsiniz. Zerdeçalın ana etken maddelerinden biri Kürkümindir (Curcumin), ve biyolojik olarak oldukça güçlü ve sağlıklı bir maddedir. Zerdeçal, Hindistan’da geleneksel tedavi yöntemlerinin çoğunda kullanılmaktadır. Özellikle kronik ağrılarda ve yangıları giderme konusunda çokça tercih edilmektedir.

Zerdeçal Tozunun Besin Değerleri

Zerdeçal günümüzde marketlerde ve baharatçılarda toz olarak bulunabilmektedir. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın (USDA) ulusal besin veri tabanında açıklanan bilgilere göre bir çorba kaşığı zerdeçal tozunda aşağıdaki besin değerleri bulunmaktadır:

 • 29 kalori
 • 0.91 gram (g) protein
 • 0.31 g yağ
 • 6.31 gr karbonhidrat
 • 2.1 g fiber
 • 0.3 g şeker

Bir kaşık Zerdeçalın günlük faydaları:

 • Günlük C vitamininin yüzde 3’ü
 • Günlük manganez ihtiyaçlarının yüzde 26’sı
 • Günlük demir yüzde 16
 • Günlük potasyum yüzde 5

Zerdeçal Nedir?

Mutfakta ev hanımlarımız tarafından bir baharat olarak kullanılan Zerdeçal, Asya bölgesinde dini törenlerde ve hatta kozmetik ürünlerde bir renklendirme olarak da kullanılmaktadır. Batı bilimlerinde doğal bir tedavi yöntemi olarak uygulanması ve şifalı bir bitki olarak görülmesi de önemli bir bitki olduğunu ortaya koymaktadır.

Zerdeçalın “altın baharat” ve “Hint safranı” olarak anılmasının sebebi köklerinin sarı renkte olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Tarif edilemeyecek bir aroması ve eşsiz tadıyla, sadece Asya bölgesinde değil neredeyse tüm dünyada birçok kültürde kullanılmaya başlandı. Saymakla bitmeyen koruyucu ve iyileştirici özelliği ile çoğu hastalığın tedavisinde kullanılmaya devam ediliyor.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları

1 – Kanser riskini azaltır

Zerdeçal, içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde kanseri önleme konusunda oldukça etkili bir kaynaktır. Amerika’da yapılan araştırmalara göre, dünya üzerinde gerçekleşen 4 ölümden 1 tanesi kanserden dolayı gerçekleşmektedir. İlaç firmalarının oldukça yan etkiye sahip kemoterapi ürünleri geliştirmesinden dolayı, NRC (Doğal İlaçlar Topluluğu) kanseri önlemeye yönelik doğal alternatifler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Araştırdığı doğal maddeler arasına zerdeçal da bulunuyor ve sonuçlara göre kanser tedavisinde mucizevi faydalar gösteriyor.

Zerdeçal, güçlü antioksidanlar ile birlikte vücudun doğal bağışıklık sistemini destekler ve kanser hücrelerine karşı savaşmasında yardımcı olur. Yapılan araştırmalara göre zerdeçal, kansere karşı en etkili doğal alternatiflerden birisi olarak belirtilmiştir. Günde 1 kaşık zerdeçal kullanarak vücudunuzu kanserden uzak tutma konusunda büyük bir adım atabilirsiniz.

2 – Doğal yolla iltihaplanmalara karşı savaşır

Vücudunun belirli yerlerinde iltihaplanmalar olan kişiler genellikle reçeteli veya reçetesiz ilaçları kullanmaya daha meyillidirler. Ancak kimyasal maddelerle üretilen bu ilaçlar uzun süreli bir tedavi yöntemi olarak sayılamaz ve vücutta bir rahatlama sağlamaz. Zerdeçal, tamamıyla doğal bir madde olduğundan dolayı, güvenli ve rahat bir şekilde ilaçlara gerek kalmadan daha fazla etki görebilme ihtimaliniz yüksektir.

Birçok yan etkisi olan ve güçlü kimyasal ilaçlara göre, zencefil kökü veya tozu, oral yolla veya bölgeye pres şeklinde uygulanarak iltihaplanmaya karşı içten ve dıştan savaşma konusunda oldukça etkilidir. Marketlerden veya aktarlardan alabileceğiniz toz halinde bulunan zerdeçal, su ile karıştırılıp bölgesel tedavi yöntemi olarak kullanıldığında uygulanılan bölgede hemen ve uzun süreli bir rahatlama sağlama konusunda oldukça yardımcıdır.

3 – Bağışıklığı Güçlendirir

Büyük ihtimalle bağışıklı sisteminizin, vücudun hastalıklarda korunmasında etkili olduğunu biliyorsunuzdur. Buna nazaran, çok az sayıda insan, bağışıklık sisteminin büyük bir kısmının sindirim sistemiyle bağlantılı olduğunu biliyordur. Zerdeçalın vücuda sağladığı faydalar, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudu bakterilere, virüslere ve mikroplara karşı savaşma konusunda destekler.

Zerdeçal, sindirim sisteminin en iyi şekilde çalışmasına destek olur ve aynı zamanda hastalık önleyici etkisi de bulunmaktadır. Günlük beslenme programlarınıza rahatlıkla bir çay kaşığı zerdeçal ekleyebilir, vücudunuzun daha sağlıklı ve bağışıklık sisteminizin daha güçlü olmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca bu tamamen doğal bir takviye olacağı için, kafanız da oldukça rahat olur. Diğer kimyasal ilaçlar gibi yan etkisini görür müyüm, bana bir zararı dokunur mu? diye düşünmek zorunda kalmazsınız.

4 -Yağ Yakımına Yardımcı Olur

Zerdeçal, içerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde yağ yakımı konusunda düşünüldüğünden de etkili bir doğal takviyedir. Yağ yakımı konusunda yardımcı olduğu durumları şöyle sıralayabiliriz:

 • Metabolizma hızını arttıracağı için kalori yakımını hızlandırır.
 • Kan şekeri seviyelerini dengeler ve insülin direncini minimuma indirir
 • Hormonal dengeyi düzenler (kortizol ve diğer yağ tutucu hormonların kontrol edilmesini sağlar)
 • Doygunluk hissini sağlayan beyin reseptörleri ile sindirim sistemi arasındaki bağların güçlü bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Günlük beslenme programınıza 1 kaşık zerdeçal tozu ekleyerek, kan dolaşımını hızlandırmanız vücudunuza giren besinlerin sindirimini de hızlandırır. Zerdeçalı düzenli olarak kullanırsanız, bünyenizde aşağıdaki faydaları hissedebilirsiniz:

 • Besin sindirimi düzenli bir şekilde işler
 • Safra üretiminde dengelenme sağlanır
 • Gün içerisindeki enerji seviyeniz yükselir
 • Tokluk hissiniz artar ve aç hissetmezsiniz
 • Kalori yakma konusunda hızlanma meydana gelir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu