Doğal Takviyeler

Yeşil Domates ve Sirke ile Evde Varis Tedavisi

Evde varis tedavisi için uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor, ancak Yeşil domates ve sirke ile aradığınız kesin çözümü bulabilirsiniz. Varis bildiğiniz gibi deri üstünden damarların gözükmesi ile sonuçlanan damar şişmeleri ve kan toplamalarına neden olan bir rahatsızlıktır. Sürekli ayakta çalışmak veya hormonal bozukluklar sonucunda ortaya çıkabilir. Tedavisi için ameliyat, varis çorabı gibi uygulamalar olsa da evde de tedavi edilebilir.

Bugün sizler için evde varis tedavisini en etkili yolla nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Tarifimizin başrol oyuncuları yeşil domates ve sirke olacak. Bu iki içerik sakinleştirici ve anti-inflammatuar etkiye sahiptirler.

Varis Nedir ?

Varis, toplardamarların deri altında mavi renkte, genişlemiş ve kıvrımlar yapmış olarak görülmesidir. Başlangıçta damarların genişlemesi sonucu şişlikler görülse de varis bulgularının artması ile büyük damar paketleri oluşabilir ve hatta damar çatlamaları görülebilir. Varis ilk yıllarda çoğunlukla görüntü rahatsızlığı verse de daha sonra ağrıya yol açabilir. Toplardamar yetmezlik gelişirse bacaklarda şişme meydana gelir. Varisli damarlarda pıhtı oluşursa bacaklarda ağrı, şişlik ve kızarıklık oluşur.

Varis Neden Olıışur ?

Varisin oluşumunda pek çok etken rol alır. Gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta kalmak, bazı meslekler, kadın olmak, doğum kontrol hapları ve hormon tedavileri, dar giysiler giymek, kabızlık, yaşlılık ve genetik faktörler nedeni ile varis oluşabilir. 

Varisin Belirtileri Nelerdir?

 • Bacaklarda  mavi mor şişlikler
 • Ağrı
 • Bacaklarda ağırlık hissi
 • Bacaklarda şişlik
 • Bacaklarda uyuşukluk
 • Kaşınma


Yeşil Domates ile Varis Tedavisi Nedir?

Yeşil domates tek başına faydalı olmasına rağmen, sirke ile birleştiğinde gerçek bir alternatif terapi sağlıyor diyebiliriz. Bu karışım, varise neden olan genişlemiş damarların tekrardan eski haline gelmesini sağlayacak. Tarifi bacağınıza uyguladığınız andan itibaren kan akışı hızlanacak ve tedavi başlamış olacak.

Kara Zencefil Şurubu

Elma sirkesinin sağlığa faydaları, zayıflatmaya yardımcı olması bilinen bir durum. Alternatif tıp kürlerinin neredeyse çoğunda kullandığımız elma sirkesini, bu tarifte de kullanacağız. Yangı dindirici ve damar genişlemesine yardımcı olması tarifimizde oldukça işe yarayacak.

Yeşil domates ise içerisinde barındırdığı yüksek miktarda likopen sayesinde oksidatif stres ve iltihaplanma ile savaşmaya yardımcı olacak. Antioksidan görevi görerek pis kanı vücudumuzdan atmamızı sağlayan bu besin sayesinde varisten kurtulacağız.

yeşil domates varis

Yeşil Domates ve Sirke Tarifi Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

 • 5 adet yeşil domates
 • 1 bardak elma sirkesi (%100 organik olduğundan emin olun)

Hazırlanışı:

 • Yeşil domatesleri iyice yıkayıp temizledikten sonra, halkalar halinde kesin.
 • Sonrasında bir kabın içerisine elma sirkesini boşaltın.
 • Elma sirkesi dolu kabın içerisine domatesleri ekleyin ve hemen çıkarın. (Bulama işlemi)
 • Domatesleri bir kavanozun içerisine koyun ve güneş almayan serin bir yerde 48 saat boyunca dinlendirin.

Uygulama:

 • Domatesleri bacağınızda varis bulunan bölgelere yerleştirin.
 • Domatesleri koyduğunuz bölgeleri gazlı bez veya bandaj yardımıyla sarın.
 • 40 dakika boyunca sarılı halde bekleyin.
 • Bu uygulamayı 2 hafta boyunca her gün tekrarlayın.

Evde varis tedavi yöntemi olarak uyguladığımız bu karışım, uyguladığınız andan itibaren bölgedeki ağrı ve acıyı dindirecektir. Düzenli bir şekilde uygulamaya devam ettiğiniz taktirde varislerin azaldığını görebilirsiniz. Eğer tedaviyi uygulayıp etkilerini görürseniz yorum kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 2.5 / 5. Toplam oy sayısı: 2

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı