Yaşam

Yanık Su Toplarsa Ne Yapılmalı?

Kaynar su, alev, elektrik, sıcak katı maddeler ve kimyasal maddeler ile birleşimi sonucu meydana gelen doku tahribatına yanık denilir. Çeşitli nedenlerle meydana gelen yanıklar meydana gelme sebepleri ile değerlendirilmektedir. Sık olarak görülen yanık türü su ya da sıvı maddelerin dökülmesi sonucu oluşan yanıklardır. İkinci sırada ateşle ya da sıcak cisme dokunmakla meydana gelen yanıklardır. Bunların yanında karşımıza elektrik akımına çarpılarak vücutta oluşan yanıklar vardır. Ayrıca güneş altında kalarak vücuttaki kızarıklıklar ise yanık sınıfındadır. Bu yanıkların ardında yanan bölgede su toplaması meydana gelebilir. Yanık su toplarsa ne yapılmalı sorusuna yanığın nedeni su toplanması halinin durumuna göre değişir diyebiliriz.

yanık su toplarsa ne yapılmalıdır

Su Toplanması

Su toplaması hücrelerde biriken sıvının dışarı sızma halidir. Bu sıvı toplaması büyük bir şekilde ise ve içi çok dolu şekilde gerilme durumu var ise mutlaka boşaltılması gereklidir. Steril iğne ucu ile ucu ile ilk başta iyot solüsyonu ile temizlenerek içinin temizlenmesi doğru olacaktır. Hem ağrıdan hem de gerilmenin verdiği rahatsızlıktan böylelikle kurtulunmuş olur.

Eğer su toplaması güneş yanığı nedeni ile meydana gelmiş ve büyük bir alana yayılmış şekilde ise doktora başvurulmalıdır. Böyle bir durumda serum takılarak vücudun sıvı ihtiyacının karşılanması sağlanabilir. Su toplanması nedeni ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Ateş dengesinin düzenlenmesi vücut ısısının dengede olması yanıklarda da güneş yanıklarında da önemlidir.

Yanık Çeşitleri

.1.Dereceli Yanıklar: Deride oluşan hasar ve cilt üzerinde bozulma yoktur. Kızarıklık barsa bazen öden olabilir. İyileşme süresi çok kısadır ve böyle yanıklarda endişe etmeye gerek yoktur.

2.Dereceli Yanıklar: Cilt üzerinde kızarıklık ile beraber su toplaması da görülür. Acı ve ağrı hissedilebilir. Cildin kendini yenileme özelliğine sahip olması nedeni ile kısa sürede iyileşme görülür.

3.Dereceli Yanıklar: İleri boyutlu yanık çeşididir. İleri boyutta hasar oluşmuş derinin tüm katmanları etkilenmiştir. Hatta kas dokusu, damar ve sinirlere kadar ulaşır. Sinirlerin de hasar görmesi nedeni ile acı ağrı çok fazla hissedilmez.

4.Dereceli Yanıklar: En ciddi hasarın görüldüğü yanık türüdür. Deri bütünlüğü tamamen bozulur. Hasar oranı en yüksektir. Hasar kas dokusu ve sinirleri aşıp kemiğe kadar ulaşmış olabilir. Tedavi süreci uzman doktor tarafından yapılmalı ve takip edilmelidir.

yanık çeşitleri

Yanığa Ne İyi Gelir?

Doğa bizlere birçok tedavi yöntemi ile mucizeler sunmuştur. Yanıklar içinde birçok tedavi seçeneği doğal yollarda mevcuttur. Her insanın evinde rahatlıkla bulunan malzemeler ile deride oluşan yanıkların tedavisi mümkündür. Örneğin yumurta akını kullanarak yanıklar kolaylıkla iyileşebilir. Yanmış bölgeye biraz un dökülerek bir poşet, naylon ya da folyo ile kaplanır. 20 dakika beklenir ve soğuk su ile yanan bölge yıkanır. Bu un ile yanığın şişmesi ve su toplaması önlenmiş olur.

Bitkisel Çözümler

Aloe Vera

Aloe Vera deri üzerindeki yanıkları onarıp sivilce ve akneleri yok etmek için son derece kullanışlı bir bitkidir. Aloe Vera bitkisini kırıp içerisinden akan jeli yanık bulunan yere iyice yedirerek acısını dindirebilir yaranın kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Yanık Kremleri

  • Oksitin Krem; küçük yanıklar, pişikler ve cilt tahrişlerinde tercih edilecek kremler arasında yer almaktadır.
  • Madecassol Krem; yanık izlerinde, meme ucu çatlak ve yaralarında, küçük cerrahi müdahalelerde, sünnet yaralarında, radyo terapi sonrasında rahatlıkla kullanılmaktadır.
  • Fenirepair Jel Krem; hücre yenilenmesine yardımcı olan krem ile yara izlerinin oluşması engellenir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 144

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı