Güzellik ve Kişisel Bakım

Yanık İçin Evde Ne Yapılmalı – Tedavi Önerisi

Herhangi bir dalgınlık sonucu veya aniden karşılaşılabilen yanıklar, hayatımız boyunca karşımız çıkabilecek deri tahribatlarıdır. Böyle durumlarda yanık için evde ne yapılmalı-tedavi önerisi nedir sorusu büyük önem kazanır.

Bazen evde sobadan, bazen herhangi bir ateşten kaynaklı, bazen kaynar sudan veya tavadan yağ sıçramasından yanık durumu ile karşılaşmak mümkün. Hatta yaz aylarında güneş yanığı, kış aylarında ise soğuktan kaynaklı yanıklar ile de karşılaşılabilir.

Yanık tedavileri yanığın derecesine ve nasıl bir yanık olduğuna göre değişkenlik gösterebilir. Özellikle de 3. ve 4. derece yanıklar evde tedavi edilebilecek yanıklar değildir. Böyle ileri düzey yanıkların mutlaka bir uzmana gösterilmesi, hastanın acilen hastaneye sevk edilmesi ve derhal tedaviye alınması gerekir.

Basit yanıklarda, 1. ve 2. derece yanıklarda evde bazı tedavi yöntemleri uygulanabilir ancak, yanığın durumunun mutlaka doğru tahlil edilmesi gerekir.

Eğer yanık basit bir yanık ise şu yöntemler uygulanabilir;

Yanık durumlarında deriye su tutmak ağrının ve yangının hafiflemesine neden olur ancak, uzun süreli soğuk uygulaması yapılmamalıdır. Uygulanacak olan suyun sıcaklığı 10 ila 25 derece arasında olmalı, kesinlikle buz uygulanmamalıdır.

Kara Zencefil Şurubu
yanik için evde ne yapılmalıdır

Çiğ Patates Suyu

Yüzeysel yanıklarda deriye uygulanan patates suyu, yanığın tedavi edilmesinde yardımcı olabilir.

Patatesin suyunu çıkartabilmek için öncelikle rendelenmesi ve ardından suyunun sıkılması gerekir.

Ardından yanık olan bölgeye yaklaşık 15 dakika boyunca uygulanabilir.

Aloe Vera Uygulaması

Eğer evinizde aloevera bitkisi varsa, yapraklarını sıkarak elde edeceğiniz jel yanığın ağrısını almakla birlikte, derinin kendini toplamasına yardımcı olacaktır. Aloevera bitkisinin iyileştirici özelliğinden faydalanabilmek için belirli aralıklarla uygulama yapılabilir.

Aloe Vera Nedir ?

Aloe vera, sıcak ve kuru iklimlerde yetişen kaktüs benzeri bir bitkidir. Aloe, ilaç yapımında kullanılan iki madde olan jel ve lateksi üretmektedir. Aloe vera jeli, aloe bitki yaprağının iç kısmında bulunan açık, jöle benzeri bir maddedir. Aloe lateksi ise, bitkinin zarının hemen altında yer alan ve sarı renkte olan maddedir.

Bazı aloe vera ürünleri ezilmiş bütün yapraktan yapılmaktadır. Bu nedenle bu ürünler hem jel hem de lateksi bir arada bulundururlar. Aynı zamanda İncil’de de yer alan aloe vera bitkisi, tütsü olarak kullanılan alakasız bir kokuya sahip odunsu bir bitkidir.

Aloe bitkisinin 300’den fazla türü vardır. Ancak Aloe barbadensis (aloe vera); bu türler arasında en iyi bilinen ve iyileştirici özelliğe sahip olan aynı zamanda, sağlık ve güzellik alanında kullanılan türdür. Bu dikenli dolgun aloe vera çiçeği Afrika, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin güney ve batı bölgelerinde kuru, tropikal iklimlerde doğal olarak yetişmektedir. Yüzyıllar önce insanlar, bitkinin sahip olduğu güzel görünümünden daha fazlasını sunabileceğinin farkına varmıştır. Aloe veranın içinde bulunan jel ve özsuyu; cilt sorunlarından sindirim problemlerine kadar her şeye yardımcı olmak için kullanılan popüler bir bitkisel çözüm olmuştur. 

Yaş ilerledikçe ciltte sarkmaların meydana gelmesi, kırışıklıkların ortaya çıkması doğanın kanunu diyebiliriz. Ancak bunun önüne geçmek için de uygulayabileceğiniz birçok yöntem bulunuyor. Genellikle kozmetik ürünlerine yönelen insanlar, aslına doğal bitkilerle evde kendi yapacakları gençlik kremi tariflerini bilmiyorlar. Biz de yazımızda evde Aloe Vera ile hazırlayabileceğiniz bir gençlik tarifi vereceğiz.

Geçmişte neredeyse her eve süs bitkisi olarak giren Aloe vera, yapılan araştırmalar sonucunda kanser, mide rahatsızlıkları, bağırsak ve sindirim problemleri gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilecek kadar faydalı bulundu. Zamanla kozmetik sektörü bu bitkiyi, güneş yanıklarını, sivilceleri ve cilt alerjilerini tedavi etmek amacıyla formüllerinde kullandılar. Hatta günümüzde diş macununda bile Aloe vera kullanılıyor.

Bal Tedavisi

Balın antiseptik özelliği yaranın mikrop kapmasını engellerken, ağrının azalmasına ve derinin iyileşmesine yardımcı olur.

Bir gazlı bez üzerine bir miktar bal dökerek bunu yanığın üzerine sararak uygulayabilirsiniz ve bu sargıyı günde 3-4 defa değiştirmek suretiyle tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

Doğal Sirke Uygulaması

Evinizde bulunan doğal sirkeyle ıslatılan bir pamuk veya kağıt havlu ile yaranın üzerine kompres yaparak uygulayabilirsiniz. Bu uygulama hem ağrı kesici etki yaparak rahatlatır hem de yaranın dezenfekte edilmesinde önemli bir rol oynar.

Yumurta Akı Uygulaması

Bir yumurtanın akını ayırıp yanık olan bölgeye elinizle tabaka halinde sürerek yumurta akının iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz ancak, kuruması halinde tekrar tekrar uygulanması gerekir.

yanık tedavisi önerisi

Yanıkların Sınıflandırılması

Yanıklar durumlarına göre 1 derece ile 4 derece arasında bir sınıflandırmaya tabi tutulur.

1. Derece Yanıklar: Genellikle sadece hafif bir kızarıklık olarak kendini gösterir ve çabuk toparlanan, iz bırakmayan yanıklardır.

2. Derece Yanıklar: Derinin su toplaması ile sonuçlanabilen, genellikle ağrılı ancak iz bırakmayan yanıklardır.

3. Derece Yanıklar: Bu tür yanıklar ciddi yanıklardır ve derinin bütün katmanlarının zarar görebildiği, sinirlerin bile etkilenebildiği tehlikeli yanıklardandır.

4. Derece yanıklar: Bu tür yanıklar en üst düzeyde oluşan, oldukça ciddi ve hasar bırakan yanıklardır. Derinin tamamen tahrip olduğu, büyük hasarlı yanıklardır.

Yüzeysel yanıklarda yaraların sarılmaması, kapatılmaması önerilirken, 3. ve 4. derece gibi ileri derece yanıklara kesinlikle bilinçsizce bir müdahale edilmeden derhal uzmana başvurulmalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 81

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı