Hastalıklar

Vücut Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntı çeşitli nedenlerden ortaya çıkabilen ve genel olarak cildiye’nin ilgilendiği bir konu olsa bile bazı durumlarda enfeksiyon hastalıkları ya da dermatoloji alanında da incelenmektedir. Bir çok insan günlük hayatında kaşıntı yaşamaktadır. Vücuttaki kaşıntıların çeşitlerine göre tedavi yöntemleri ve süreçleri değişebilmektedir. Özellikle bazı yaraların kaşıntıları oldukça uzun süren ve sorunlu sonuçlar doğurmaktadır. Kaşıntıyı geçiren çeşitli merhemler olmasına rağmen yine de dayanılmaz derece de kaşıntılar yaşanabilmektedir. Özellikle vücudun bazı bölgeleri buna elverişlidir.

Kaşıntı Neden Olur?

Kaşıntı çeşitli nedenlerden meydana gelebilmektedir. Özellikle hastalık kaynaklı olarak olduğu gözlemlenmektedir. Örneğin deri hastalıkları, karaciğer hastalıkları, diyabet, tiroit hastalıkları, böbrek hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, psikiyatrik nedenler ve kanser gibi durumlardan dolayı gözlemlenir. Bu durumlar deneni ile uzun süren kaşıntılar da kesinlikle bir sağlık kurumuna başvurmak gerekmektedir. Ciddi olmadığını düşündüğün kaşıntıların altında daha büyük nedenler görülebilir.

Hastalıkların yanı sıra bazı ilaç ve bitkilerde kaşıntıya neden olabilmektedir. Günlük hayatınızda karşılaşabileceğiniz bir ısırgan otu cildiniz yaralanma derecesine gelecek kadar kaşınmasına neden olabilir. Bunun yanı sıra farkı hastalıklarınızın tedavisi için kullanacağınız ilaçlarında kaşıntı gibi yan etkileri olabilmektedir.

Kaşıntıların tipine göre bir teşhis yapmak mümkündür. Örneğin gece vakti artan kaşıntılar genellikle deri ve parazit enfeksiyonlarından kaynaklı olarak gelişebilmektedir. Kaşıntınız ile beraber çok su içme ve idrara çok çıkmak görülüyor ise böbreklerinden kaynaklı bir hastalık olabilmektedir. Kasık bölgesinde başlayan ve kızarıklığın eşlik ettiği hastalıklar genellikle mantar hastalığı olarak düşünülür.

Kaşıntılara Ne İyi Gelir?

Kaşınan bölgelere soğuk su uygulamak kısa süre de kaşıntının geçmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kaşıntının türüne bakmaksızın soda her türlü bölgesel kaşıntıya çok iyi gelmektedir. Bir yemek kaşığı sodaya bir kaç damla su karıştırdıktan sonra kaşıntı olan bölgelere sürünüz çok kısa bir sürede bütün kaşıntılar geçecektir. Limon suyu da kaşıntıların geçmesini sağlamaktadır. Kaşıntı yaşadığınız bölgeye bir miktar limon suyu sıkıp 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Limonun asit içermesinden dolayı kaşıntıya neden olan maddeleri ortadan kaldırarak kaşıntının durmasını sağlayacaktır.

Kullanabileceğiniz başka bir etkili yöntem ise aloe vera’dır. Bu bitkinin arasında ki sıvı antioksidan özelliğine sahiptir. Sürülen bölgedeki gözenekleri açarak vücudun hava almasına ve derleme yolu ile toksinleri atmasına yardımcı olacaktır. Düzenli bir şekilde cildinize uygulayacağınız aloe vera vücudun daha dinç ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu sayede kaşıntı ve benzeri sorunlarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 65

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı