Yaşam

Uykuya Dalmanızı Kolaylaştıracak 6 Doğal Yöntem

Uykusuzluk, insan sağlığını ciddi derecede etkileyen, çözülmediğinde vücudu stres altına sokan bir durumdur. Bu durum uzun süre devam ederse çeşitli sağlık problemlerine ve kilo alma gibi yan etkilere sebep olabilir. Uykuya dalamama, yatakta saatlerce düşünme gibi şikayetler günümüzde sıklıkla duyuluyor. Bunun en büyük nedeni düzgün beslenmeme ve dijital bağımlılık diyebiliriz. Uykusuzluğun önüne geçmek için ilaç tedavisi uygulanıyor olsa da, sonrasında ilaçlara karşı bağışıklık kazanılabiliyor ve bu ciddi bir probleme neden oluyor. Bu nedenle bu uykusuzluğu giderecek doğal yöntemler her zaman daha etkili sonuçlar veriyor.

Uykusuzluğu giderebilmek için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlere yazımızda yer vereceğiz. Eğer bu yöntemleri uyguladığınız halde probleminiz çözülmüyorsa, bu konuda psikolojik bir destek almanız gerekebilir. Ölçülü bir şekilde ilaç kullanımı da bu problemin çözümü olabilir, ancak gerekmediği sürece ilaç kullanmak pek önerilen bir durum değildir. İnsan vücudu ilaçlara karşı çok çabuk tolerans geliştirebilir. Bu da daha fazla ilaç kullanımı ve ilaca bağımlılık anlamına gelir. Bir süre sonra ilaçları kullanmadan uykuya giremeyecek duruma gelirsiniz. Bunun önüne geçmek için sizlere uykuya dalmak için uygulayabileceğiniz 10 yöntemden bahsedeceğiz.

Uykusuzluğa Karşı Doğal Çözümler

Uykusuzluğa karşı önerilen doğal yöntemler arasında bitkisel çözümler, meditasyon, nefes egzersizleri gibi yöntemler yer alıyor. Bunun yanında beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. Gece geç saatte tükettiğiniz besinler bazen uykusuzluğa neden olabiliyor. Bunun önüne geçebilmeniz için tavsiyelerimize göz atabilirsiniz.

Ilık Bir Duş Alın

uykusuzluğu gidermek için duş alan kadın

Gün içerisinde bedeniniz ciddi manada yoruluyor olabilir. Kaslarınızın gerilmesi sonucunda uykuya dalma konusunda problemler yaşıyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçmek için yatmadan yarım saat önce ılık bir duş almanız kaslarınızın gevşemesini sağlar. Duş alırken küvetinizin içine lavanta, yasemin gibi yağlar kullanarak uykunuzun daha hızlı bir şekilde gelmesini sağlayabilirsiniz.

Sıcak Ayak Banyosu Yapın

uykusuzluk için ayak banyosu

Ayak bilindiği üzere bir çok problemin sebebi olabiliyor. Fazla gerilmiş ve yorulmuş ayaklarınızı dinlendirmek için sıcak suyun içerisine sokabilirsiniz. Kendinizi yakmayacak bir sıcaklıkta su hazırlayıp yaklaşık 30 dakika boyunca ayaklarınızı bu suyun içerisinde dinlendirmek size iyi gelecektir. Ayaklarınızı sudan çıkardığınız gibi kurulamanız bu noktada oldukça önemli.

Sakinleşmek için Meditasyon, Yoga gibi Egzersizler Yapın

uykusuzluk için meditasyon

Uykusuzluk genel olarak strese bağlı sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Üstünüzdeki baskıyı atmak için yoga, meditasyon, esneme gibi sakinleştirici egzersizlere başvurabilirsiniz. Yatağa girmeden yarım saat veya 1 saat önce 15 dakika kadar nefes egzersizi yapabilirsiniz. Bu başlangıç için oldukça iyi bir yöntem olacaktır. Zamanla seviyenizi artırabilirsiniz.

Akşam Yemeğinde Hafif Besinler Tüketin

hafif akşam yemeği

Akşam yemeğinizi saat 8’den önce tüketmeye özen gösterin. Eğer çok geç saatte yemek yerseniz veya akşam yemeğinde çok fazla yemek tüketirseniz sindirimi oldukça zor olacaktır. Bu durum da uykusuzluğa neden olabilir. Bunun önüne geçmek için yemek saatinizi biraz daha erkene alabilir veya sindirimi kolay besinler tüketebilirsiniz.

Magnezyum Banyosu Yapın

uykusuzluk için magnezyum banyosu

Magnezyum banyosu iyi bir uyku çekmenize yardımcı olacaktır. Yatağa girmeden yarım saat önce küveti sıcak su ile doldurup içine biraz magnezyum eklerseniz sinir sistemi fonksiyonlarınız rahatlayacaktır. Bu sayede yatağınıza girdiğinizde kendinizi pamuk gibi hissedeceksiniz ve kolay bir şekilde uykuya dalabileceksiniz.

Dijital Detoks Yapın

yatakta telefon kullanmak uykusuzluğa neden olur

Günümüzde teknoloji çok yaygın bir şekilde kullanılıyor ve bazı insanlar neredeyse bağımlılık derecesinde kullanıyor diyebiliriz. Gün içerisinde sürekli bilgisayar başında durmak, akıllı telefon ekranına bakmak beyni oldukça yoran eylemler arasında. Bu durumu bağımlılık derecesine getirip gece uykuya dalmadan önce telefonla 1-2 saat vakit geçirme durumları olabiliyor. Bunun önüne geçmek için alarmınızı kurduktan sonra telefonunuzu uzak bir noktaya bırakabilirsiniz. Bu sayede uykuya daha hızlı bir şekilde dalabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu