Hastalıklar

Uçuğa Ne İyi Gelir?

Uçuk 7 den 70 e herkesin yakalanabileceği bir hastalıktır. Yakalandıktan sonra vücudun savunma sistemi biraz düşüşe geçtiği anda vücudunuzun dudak ve ağız çevresinde oluşur. Oluşan uçuklar kişinin yaşamını kötü yönde ve can sıkıcı bir şekilde etkileyebilir.Tuzlu yiyecekler de çok olmak üzere bir çok yemekte yerken zorluk çıkarabilir. Peki, uçuğa ne iyi gelir? Sık tekrarlayan uçuklardan kurtulma yolları nelerdir. Sizler için bütün sorularınızın cevabını verdik.

Ucuk Evde Tedavisi

Uçuk Nedir ?

Uçuk, dudak ve çevresinde görülen yaygın bir enfeksiyondur. Ağzınızın ve dişlerinizin bakımsız ve sağlıksız olmamasından dolayı çıkabilir. Dişlerinizin ve ağzınızın sağlığı için sürekli temizliğinizi yapmanız gerekmektedir. Bunun dışında ellerinizde sürekli bir iş içinde olduğunuzdan dolayı elleriniz aracılığıyla da bulaşabilir bu yüzden ellerinizi de temiz tutmanız gerekmektedir. Oldukça bulaşıcı olduğundan, çoğu insan yetişkinlikten önce virüsle enfekte olmuştur. Bu yetişkinlik zamanı da dahil tekrarlayabilecek bir virüstür. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda genellikle daha fazla görülür. Ciddi boyutlarda farklı sağlık sorunlarına neden olmaz fakat gün içinde rahatsız olmanıza neden olabilir. Uykusuzluktan dolayı ve farklı hastalıklardan dolayı da çıkabilir bu yüzden sürekli tekrarlayan uçuklara sahipseniz bir doktora görünmenizde fayda var.

Ağız İçindeki Uçuğa Ne İyi Gelir?

Ağız içinde bulunan uçuklar en rahatsız edicileridir sizler için evde ağız içindeki uçuklardan nasıl kurtulabileceğinizi açıkladık.

Karbonat

Ağız içi uçuklarda en fazla kullanılan yöntemlerden birisi ise su ve karbonatı karıştırıp gargara yapmak.İlk önce suyu iyice kaynatarak su içerisinde ki mikropları öldürün sonra ılımaya bırakın bir tatlı kaşığı karbonatla suyu iyice karıştırın ve yutmamaya dikkat göstererek gargara yapın. Karbonat hem acı ve ağrıyı alacak, hem de uçuğun iyileşme sürecinin başlamasında yardımcı olacaktır.

Sirke

Bir diğer uçuk geçirme yöntemi olan sirke ise aynı karbonat gibi yutulmadan gargara yapılarak kullanılabilir..

Sarımsak

Sarımsağın kabuğunu soyup uçuğun bulunduğu bölgeye sürerek uçuğun geçmesini sağlayabilirsiniz.

Kara Zencefil Şurubu

Maydanoz

Maydanoz ise diğerleri kadar faydalı ve etkilidir maydanozun ister suyunu içebilir isterseniz çiğ bir şekilde çiğneyerek tüketebilirsiniz.

Limonlu Su

Limon ve su karışımı, düşmüş olan bağışıklık sisteminiz yüzünden ağzınızda çıkan yaraları tedavi eder. İçerisinde yüksek miktarda C vitamini ve diğer yararlı besin kaynaklarını içerir. C vitamini, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek konusunda en etkili kaynaklardan bir tanesidir, çünkü yaşlanmaya ve hastalıklara sebep olan serbest hücreleri kovmak konusunda oldukça etkilidir.

Bu karışım aynı zamanda gün içerisinde size sağladığı vitamin ve mineraller sayesinde zinde tutarak güçlü ve dinç hissetmenizi sağlayacaktır.

Limon Uçuğa İyi Gelir Mi?

Sirke kadar limonunda uçuğa faydası çok fazla. Limonu ister uçuğa sürerek isterseniz ağız içindekiler için gargara yaparak kullanabilirsiniz. Bizden söylemesi biraz yakıyor fakat oldukça etkili diyebiliriz.

Uçuk Neden Oluşur

 • Güçlü olmayan bağışıklık sistemi
 • Hormon bozuklukları,
 • Mide asidinin reflü gibi hastalıklardan dolayı ağıza gelmesi,
 • Gıdalardan kaptığınız mikroplar,
 • Diş fırçasının sert kullanımından dolayı ağızda oluşan tahribatlar,
 • Sigara, Alkol vb kötü alışkanlıklar,
 • Farklı hastalıklardan dolayı ateş yükselmesi,
 • Kaygı, sinir, stres gibi psikolojik nedenler,
 • Adet dönemi, ergenlik geçişleri, gebelik ve menopoz gibi hormon değişikliklerinin olduğu zamanlarda,
 • C ve D vitaminleri eksikliğinde,
 • Asidik meyve ve baharatların aşırı tüketilmesi sonrası,
 • Yetersiz ağız ve diş temizliğinden, 
 • Bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı,
 • Behçet gibi hastalıklar,
 • Uykusuzluk,
 • Sinir,stres ve korkudan dolayı ortaya çıkabilir.

Uçuğun Tekrarlamaması İçin Ne Yapmalıyız?

Elleriniz başta olmak üzere ağız sağlığınıza önem vermelisiniz. Kirli olan yerlerde fazla durmamalı başkasının ağzından bardak, çatal, kaşık kullanmamalısınız. Sürekli olarak dişlerinizi fırçalamalı hastalanmaktan kaçınmalısınız. Düzgün ve dengeli bir biçimde beslenmelisiniz. Uykunuz da dengeli ve düzenli bir biçimde olursa uçuğa kolaylıkla engel olabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı