Hamilelik

Topuk Dikenine Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni nedir? Kişinin günlük yaşantısını zorlayan ve hareket etme kapesitesini kısıtlayan bir hastalıktır. Topuk dikeni rahatsızlığı bireyin ayakta çok fazla kalması ve ayağın soğukta durması ayakların ağrımasına neden olur. Oldukça rahatsız edici bir durumdur. Genellikle ayakta fazla duran ve ya çalışan kişilerde görülür ve oldukça fazla acı verir. Bunun çeşitli tedavileri vardır. Genellikle bitkisel ürünler kullanarak tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Topuk dikenine ne iyi gelir?

Kalkaneal spurs, yani topuk dikeni gerçekten zorlu bir rahatsızlıktır ve doktora gittiğiniz zaman teşhis konulamaz. Ayaklarda meydana gelen ağrı ve batmaya sebep olur. Bu da oldukça rahatsılık verir ve günlük yaşantınızda problemlere yol açabilir. Topuk dikeni belirtisi ayakta ağrı ile başlar .Bazı durumlarda ağrı o kadar şiddetleniyor ki yürümekte zorluk çekebilirsiniz hatta yürüyemeyecek hale gelebilirsiniz. Günlük yaşantınızda yürürken ayağınıza ağrı giriyorsa ayağınızı yükek bir yerden sarkıtmanız önerilir. Bu biraz da olsa acıyı dindirecektir. Buz kompresi de ayağınızın ağrısını dindirebilir.

Genellikle topuk dikeni tedavisinde ortapedik ayakkabılar ve terlikler kullanılmaktadır. Topuk dikeni tedavisi için ortapedik muayene çok önemlidir. Ev içerisinde yumuşak tabanlı terlikler de tercih edilmelidir. Fakat bu ortapedik ayakkabı ve terlikleri kafanıza göre almanız doğru olmaz. Topuk dikeni terliği almak için öncelikle bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktor ayağınızın durumuna göre size ortapedik ayakkabı ve terlik önerecektir.

Bu rahatsızlık genellikle kilolu ve sürekli hareket eden kişilerde görülmektedir. Ayaklarda batma yaşayarak sürekli ağrı çekmek oldukça zor bir durumdur ve günlük hayatınızı etkileyebilir. Genellikle bu rahatsızlığı yaşayanlar bu rahatsızlığa özel hazırlanmış ayakkabılar kullanmaktadır. Bu rahatsızlık en kısa zamanda tedavi edilmelidir aksi halde ilerde çok büyük acılar yaşayabilirsiniz. Bu rahatsızlık için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri mevcuttur.

Topuk Dikeni Bitkisel Tedaviler

Topuk dikeni bitkisel tedavisi Bu acı veren rahatsızlığı gidermek için bir çok bitkisel yöntem var ve hepsi de oldukça etkilidir. Hemen hemen herkezin yaptığı kova içerisine su koyup ayakları içerde tutmayı herkez yapmaktadır. Bu zevkli ve rahatlatıcı yöntem, topuk dikeni tedavisinde oldukça faydalıdır. Bir çay bardağı kekiği su dolu kovaya boşaltın ve ayaklarınızı suda bir saate kadar bekletin. Bu yöntem sayesinde ayaklarınızdaki ağrılar dinecek ve ayak altlarının yumuşamasını sağlayacaktır.

Vicks topuk dikeni tedavisi için oldukça etkilidir. Bir kova suyun içerisine bir yemek kaşığı dökerek karıştırın ve suyun içerisinde ayağınızı bekletin. Bir süre sonra ayağınızı çıkarın ve bir streç film ile ayaklarınızı sarın. Tüm gece ayağınızda streç film kalsın ve sabaha kadar ayağınızda dursun. Sabah kalkınca streç filmi çıkarın ve ayağınıza pamuk bir çorap giyebilirsiniz.Daha önce ki tedavi yöntemlerinde olduğu gibi gene bir kova suya ihtiyacımız var. Bir kova su içerisine üç çorba kaşığı epsom tuzu ekleyin ve karıştırın. Daha sonrasında ayağınızı bu su içerisinde 45-50 dakika dinlendirin. Bu yöntemi düzenli bir şekilde uygularsanız ayağınızda ki ağrıları dindirecek ve günlük yaşantınızda size kolaylıklar sağlayacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 170

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı