Hastalıklar

Topuk Dikeni Ve Belirtileri Nedir? Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Topuk dikeni, birden fazla nedene bağlı olarak ortaya çıkabilen, yürümeyi oldukça eziyet haline getiren bir rahatsızlıktır. Duruş bozuklukları, fazla kilolar, düztaban rahatsızlığı gibi birçok nedenden dolayı oluşabilir. Topuk dikeni rahatsızlığı, günlük yaşantıyı oldukça zora sokar, yataktan kalktığınızda yere bastığınız anda büyük bir acıya sebep olabilir. Aynı şekilde iş yerinizde veya evde uzun süreler boyunca oturduktan sonra ayağa kalktığınızda ayaklarınızın üstüne basma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Topuk dikeni, zamanında tedavi edilmezse yürüyüş bozukluklarına sebep olabilir, bununla birlikte ilerleyen dönemlerde eklem bölgelerinde kireçlenmelere neden olabilir. Tedaviye başlanmadığı müddetçe ayağınızın üstüne basamadığınız için, duruş bozuklukları yaratacağından dolayı vücudun üst bölgesinde de ciddi rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni, halk dilinde anlatacak olursak, ayağın topuk kısmında bulunan tendonlardan birinin kısalması sonucu oluşur. Tendonun kısalmasından dolayı ayak tam manasıyla yaylanamaz ve gerilmeden dolayı topuk kısmında batmaya benzer bir  acıya sebep olur. Vücutta kalsiyum oranının artmasından dolayı topuk kısmının ucunda  birikme oluşur ve bu birikme oluşur. Bu birikim bir dikene benzer ağrı yapar, üstüne bastığınızda ve yürürken ağrının artmasına sebebiyet verir. Bu durum çok fazla rahatsızlığa neden olur.

Bu acı veren rahatsızlığın oluşmasına sebep olan nedenler şu şekilde:

  • Olması gerekenden fazla egzersiz yapmak
  • Kalsiyum oranının fazla artması
  • Günün çoğunluğunda ayakta durmak
  • Kilo fazlalığı
  • İç kısmında destek bulunmayan ayakkabılar giymek (Düz sandalet, topuklu ayakkabı vs.)

Topuk Dikeninin Belirtileri Nelerdir?

Kara Zencefil Şurubu

Topuk dikeni genel olarak topuk bölgesinde ağrı ve acılara sebep olur. Eğer güne başlarken attığınız ilk adımda büyük bir acı hissediyorsanız bu rahatsızlığa sahip olabilirsiniz. Bunun haricinde genel olarak rastlanan belirtilerden bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

  • Ayağın üzerine basamayacak derece acı çekme
  • Yürürken ayağın üzerine tam basamama, adım atmakta güçlük çekme
  • Topuk bölgesinde oluşan sertlikler ve iltihaplanmalar
  • Topuk bölgesinde şiddetli ağrı.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Günlük yaşantımızı sıkıntıya sokan bu rahatsızlığı geçirmek için uygulanabilecek en güzel yöntem dinlenmek olacaktır. Topuk bölgesinde oluşan baskı nedeniyle acı oluşmasını yatakta uzanarak dinlenme şeklinde veya koltukta oturup ayaklarınızı yukarıda tutabileceğiniz bir şekilde dinlendirebilirsiniz.

Topuk dikeninin en büyük sebeplerinden biri olan duruş bozukluğu, yürüme zorluğu rahatsızlığının olup olmadığını öğrenmek için bir doktora görünmek ve eğer varsa bu rahatsızlığı gidermek topuk dikeninin geçmesi konusunda oldukça etkili olacaktır. Yürüyüş bozukluğu olan hastalarda adım atarken ayak düzgün basılamadığı için topuklara fazlaca yük binebiliyor ve bu da topuk dikenine sebep olabiliyor. Bu nedenle, topuk dikeni tedavisine başlanmadan önce yürüyüş bozukluğunun giderilmesi gerekiyor.

Evde yapabileceğiniz egzersizlerle birlikte topuk bölgesini gerip gevşeterek rahatsızlığı giderme konusunda büyük adımlar atabilirsiniz. Genellikle doktor veya ameliyata gerek kalmadan küçük egzersizler yardımıyla geçen bir rahatsızlık olsa da, ilerlemesi gibi durumlarda bir doktora gözükmek ve gözetimi altında hareket etmek iyi olacaktır.

Topuk Dikeni İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Evde yaptığınız egzersizler yardımcı olmadıysa ve iğne tedavisi veya ameliyat gibi riskli tedaviler istemiyorsanız evde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz bitkisel kürler mevcut. Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu sizler için üç bitkisel tedavi yöntemi sundu.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi Kürü

İbrahim Saraçoğlu bu rahatsızlığı tedavi edebilmek için kırmızı pul biber ve siyah kuru üzüm kullanılan bir kür öneriyor ve kullananların da topuklarındaki ağrı ve acıların azaldığı bilgisini veriyor. Sadece iki malzeme ile üç farklı uygulama öneren Saraçoğlu, bu kürün üç gün boyunca gece yatmadan önce bir tülbent yardımıyla topuğa sarılması ve o şekilde bekletilmesi gerektiğini vurguluyor. Toplamda 9 gün boyunca bu kürleri uygulamanız gerekiyor. Her bir kür için 3 gün uygulamak topuk dikeni rahatsızlığınızın azalması konusunda yardımcı olacaktır.

1 – Kırmızı Pul Biber Kürü

Dolu dolu 3 yemek kaşığı fazla acı olmayan kırmızı pul biberleri havan yardımıyla ezip, sonrasında bir tülbentin içerisine koyuyorsunuz. Topuğunuzu kavrayacak şekilde ve biberlerin topuğa temas edebileceği şekilde tülbenti ayağınızın alt kısmından bağlıyorsunuz ve gece boyunca ayağınızdan çıkartmıyorsunuz. Bu şekilde 3 gün boyunca bu kürü uyguluyorsunuz.

2 – Siyah Kuru Üzüm Kürü

3 yemek kaşığı siyah kuru üzümleri çekirdekleriyle beraber havan yardımıyla ezip, sonrasında bir tülbentin içerisine koyuyorsunuz. Topuğunuzu kavrayacak şekilde ve kuru üzümlerin topuğa temas edebileceği şekilde tülbenti veya gazlı bezi ayağınızın alt kısmından bağlıyorsunuz ve gece boyunca ayağınızdan çıkartmıyorsunuz. Bu şekilde 3 gün boyunca bu kürü uyguluyorsunuz.

3 – Kırmızı Pul Biber ve Siyah Kuru Üzüm Kürü

Diğer iki tarifteki gibi ancak bu sefer iki malzemeyi birlikte bir havan yardımıyla eziyorsunuz. Ezilerek hazırlanmış kürü, tülbent veya gazlı bez gibi hava alabilen bir bez parçasıyla topuğunuza temas edecek şekilde ayağınıza bağlıyorsunuz. Gece boyunca bu kürü çıkartmıyorsunuz ve sabah uyandığınızda çıkartıyorsunuz. Bu kürü de 3 gün süreyle uyguladıktan sonra tüm kürleri tamamlamış oluyorsunuz.

4 – Viks

Son olarak viksi uyumadan önce her gece topuğunuzun altına sürün ve pamuksu çorap giyip uyuyun gözeneklerinizin açıklarak ağrınızın rahatlamasında yardımcı olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 3 / 5. Toplam oy sayısı: 2

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı