Güzellik ve Kişisel Bakım

Tırnak Batması Neden Olur? Evde Nasıl Tedavi Edilir

Tırnak batması sıklıkla karşılaşılan tırnağın genellikle baş parmağa batması durumudur ve oldukça ağrılı, iltihaplı ve zorlu bir süreçtir. Tırnağın ete battığı kısımda oluşan acı ve iltihap, yürümeyi oldukça engeller ve yürüyüş bozukluklarına neden olabilir. Peki tırnak batması neden olur? Sizin için hazırladığımız çözüm önerilerine göz atabilirsiniz.

Tırnak batması genellikle yanlış tırnak kesilmesi durumlarından sonra ortaya çıkar. Çok ileri seviyede olmadığı müddetçe evde önerilen yöntemlerle tedavi edilebildiği gibi eğer ileri seviyede bir batma durumu söz konusuysa doktor müdahalesi gerekebilir.  Batma genellikle yetişkin insanlarda görülürken, bebeklerde ve çocuklarda pek yaygın görülmemektedir. 20 – 30 yaşlar arasında olanlar tırnak batması sorunuyla karşılaşma ihtimali yüksek insanlardır.

Tırnak Batması Neden Olur?

  • Ayağı sıkacak derecede rahatsız eden ve dar kalıplı ayakkabılar giymek ayak parmaklarında baskı uygulayacağı için tırnağın içe doğru uzamasına sebep olabilir ve bu nedenle tırnak batması problemiyle karşılaşılabilir.
  • Tırnakların yuvarlak bir şekilde kesilmesi tırnak kenarlarının deriye batmasına sebep olabilir. Bu nedenle tırnaklarınızı keserken oldukça düz bir şekilde kesmeye özen göstermelisiniz.
  • Tırnakta oluşan mantar rahatsızlığından dolayı tırnakların kalınlaşması ve genişlemesi de tırnak batmasına neden olabilir.

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak batması genellikle ayak baş parmağının dışa dönük kısmında gözlemlenir. Her ne kadar genellikle baş parmakta gözlemlense de diğer parmaklarda da tırnak batması görülebilir. Hastaların çoğunda acı, kızarıklık ve iltihaplanmadan dolayı şişmeler en yaygın belirtilerdir. Batma henüz başlangıç aşamasındayken hissedilirse hemen önlem almak ileride oluşabilecek daha büyük rahatsızlıkları engellemek adına iyi olacaktır.

Batma rahatsızlığı ilk aşamalarda ayak tırnağının dışa bakan kısmında kızarıklığa sebep olur. Dokunulduğunda ısı ve acı hissedilir. Henüz başlangıç aşamasında olduğu için iltihaplanma görülmez ancak yine de şişkinlik görülebilir. Batma ilerledikçe, tırnağın batan kısmında fazladan bir deri kaplanması görülür ve şişme biraz daha artmaya başlar. Açık ve sarı renkte bir iltihaplanma başlar.

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Batma henüz başlangıç aşamasındaysa ve iltihap gözlemlenmiyorsa evde tedavi yöntemleri uygulayarak geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak batma artık çok ileri bir seviyeye geldiyse ve iltihaplanma varsa, bu nedenle ateş görülüyorsa fazla vakit kaybetmeden bir doktor gözetimine girmek doğru karar olacaktır. Tırnağı küçük bir operasyonla keserek, isteğe bağlı olarak tırnak kökünün kurutulmasıyla çözüme ulaşılabilir.

Tırnak batması evde nasıl tedavi edilir?

  • Günde 4 defa ayağınızı sıcak suda bekleterek derinin yumuşamasını sağlayıp tırnağın biraz daha rahatlamasını sağlayabilirsiniz.
  • Gün içerisinde ayak temizliğinize özen gösterin ve mümkünse günde 2 defa sabunlu su ile iyice temizleyip durulayın.
  • Dar ve rahatsız eden ayakkabılardan mümkün olduğu müddetçe uzak durmaya çalışın. Fazla kapalı ve hava almayan ayakkabılar yerine terlik veya sandalet gibi hava alan ayakkabılar giymeye özen gösterin.
  • Özellikle sıcak suda bekleme işlemini uyguladıktan sonra batan tırnağı kaldırıp, deri ile tırnak arasına bir parça pamuk sıkıştırmayı deneyin. Tırnağı kaldırırken canınız biraz yanabilir ancak uzun süreli acı çekmek istemiyorsanız bu yöntemi uygulamak sizi çok rahatlatacaktır.
  • Yukarıda saydığımız yöntemler 1 hafta içerisinde etki etmediyse mutlaka bir doktora görünün.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu