Hastalıklar

Tansiyon Yüksekliğine Ne İyi Gelir

Tansiyon genellikle yaşlılarda olan fakat son zamanlarda değişen yaşam tarzından dolayı stresli ve sinirli olan genç yaştaki insanlarda da belirtiler göstermeye başlamıştır.Kadınlara kıyasla erkeklerde daha fazla görülür.

Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Tansiyon Nedir ?

Kan basıncı, dolaşım sistemi atardamarları içindeki kanın basıncıdır. Kan basıncı ölçümü tansiyon aleti yardımıyla yapılır. Kan basıncı, kanın kalpten pompalanmasına, ara damarcıkların direncine ve atardamar çeperlerinin esnekliğine bağlıdır.

Tansiyon Neden Yükselir

İlaç Kullanımı

Tansiyon değerlerini yükselten bir başka neden de ilaç kullanımıdır. Bazı ilaçlar vücutta su ve tuz tutulumuna yol açar.Vücutta kalan tuz tansiyonun yükselmesine sebebiyet verir.

 Panik Atak ve Stres

Gençlerde görülen yüksek tansiyon, sıklıkla panik atağa bağlı olarak gelişir. Panik atak, taşikardi ile birlikte ortaya çıka, nabız ve tansiyon yükselir, bir müddet sonra da normale döner. Bu tansiyon tipi gençlerde daha çok görülmektedir.

Beslenme Alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıkları çoğu sebepten daha çok yere sahiptir. Kilo fazlalığı ve obezite, hareketsizlik, hayvansal yağların yoğun olarak kullanıldığı ağır yemek yeme alışkanlıkları, fast food tüketimi, fazla tuz kullanımı, sigara ve alkol kullanımı yaşam kalitesini düşüren  alışkanlıklardır. Yüksek tansiyon ile birlikte pek çok hastalığa neden olur.

Kalp ve Damar Hastalıkları

Aort koarktasyonu yani ana atardamar darlığı denilen hastalıkta yüksek tansiyon görülür. Atardamar ve toplardamar arasında kan akışı yani fistül bulunması durumunda hipertansiyon görülür. Ayrıca, aort atar damarı elastik bir yapıya sahiptir ve kalp kanı vücuda dağıttığında esneyerek genişler. Genişleyen damar ise farklı hastalıklara yol açar ve damar yırtılması olabilir.

Kara Zencefil Şurubu
Tansiyon Nasıl Düşer

Yüksek Tansiyon Belirtileri

 • Ciddi baş ağrısı
 • Bulantı
 • Kusma
 • Baş dönmesi
 • Görme bozukluğu
 • Burun kanaması
 • Yorgunluk
 • Göğüs ağrısı
 • Düzensiz kalp atışı
 • Göğüste, boyunda veya kulaklarda nabzın şiddetli atışı
Yüksek Tansiyon

Yüksek Tansiyona Neler İyi Gelir

 • Limon,
 • Muz,
 • Kekik suyu,
 • Sarımsak,
 • Doktor kontrolü eşliğinde dil altı,
 • Dinlenmek,
 • Soğuk su ile baş çevresini yıkamak,
 • Rahatlatıcı bir duş.

Papatya Çayı Nedir ?

Papatya bitkisi özellikle çay olarak tüketildiğinde vücuda oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Pek çok kadın genellikle regl dönemlerinde papatya çayı demler. Çünkü hem depresif durumdan çıkmaları sağlar hem de regl ağrılarına iyi gelmektedir. Fakat faydaları bu kadarla sınırlı değildir.

Papatya Çayının Tansiyona Etkisi

Papatya çayı flavonoid grubundan antioksidanlarla doludur.  Flavonoidlerin kalp hastalıklarının habercisi olan yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kolesterolü kontrol altına aldığı gözlemlenmiştir.

Şeker hastası 64 birey üzerinde yapılan bir araştırma ise yemeklerle birlikte papatya çayı tüketen kişilerin su içenlere göre daha düşük kolesterol, trigliserit ve LDL oranlarına sahip olduğunu öne sunmuştur.

Bu konuda daha fazla araştırma gerekse de papatya çayını öğünlerinize eklemenin bir sakıncası yoktur.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çay hem hafifliği ile hem de güzel kokusu ile içimi kolaylaştırır. Ayrıca gayet güzel içilebilir bir tadı vardır. Papatya çayının faydaları nelerdir? konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi gelelim papatya çayı nasıl demlenmelidir; Papatya çayı yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle papatya çayı yapacağınız suyu kaynatmalısınız. Kaynamış suyun içerisine 2 ya da 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı dökün ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra içerisindeki papatyalar süzerek içebilirsiniz. Tatlandırmak ve etkisini arttırmak için bal kullanabilir ya da birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Papatya çayının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat yine de çayının ve yağının cilde uygulanmasında gözlere sürülmemelidir. Ayrıca papatya yağı kesinlikle içilmez. Tiroit hastalığı olan kişiler ise doktor kontrolünde kullanmalıdır.


Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 45

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı