Doğal Takviyeler

Tamarilla (Tamarillo) Ağaç Domatesi Nedir? Faydaları Nelerdir

Halkımız tarafından Tamarilla diye adlandırılan ancak doğru telaffuzu Tamarillo olan, Türkçe’ye Ağaç domatesi diye çevirebileceğimiz bu meyve Rize’li bir vatandaş tarafından Türkiye’ye getirilip yetiştirilmeye başlandı. Tabi ki öncesinde de yetiştiriliyordu ancak Almanya’da görüp Türkiye’de neden olmasın diyen bu vatandaş haberlere konu oldu ve konu sükse yaptı. Biz de sizler için Tamarillanın faydaları ve nasıl kullanılacağı hakkında araştırmalar yaptık ve yazımızda anlattık. Eğer merak Tamarillo veya diğer adıyla Tamarilla hakkına daha fazla bilgi istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tamarilla (Tamarillo)’nun sağlığa olan faydaları saymakla bitmiyor. Diyabeti dengelemesi, kanseri önlemesi, metabolizmayı hızlandırması, göz sağlığına iyi gelmesi, anemi hastalığının önüne geçmesi, zayıflamaya yardımcı olması ve kardiyovasküler vücut sağlığı gibi bir çok konuya iyi gelmesi bakımından oldukça etkili bir meyve. Aynı zamanda içerisinde birden fazla vitamin ve mineral barındırmakta. Yani kısacası tamamıyla bir sağlık deposu diyebiliriz. Peki Tamarilla nedir biraz da ondan ve tamarillanın faydalarından bahsedelim.

Tamarilla Nedir?

Tamarillanın faydaları (Tamarillo)

Ağaç domatesi diye de adlandırılan bu meyve, genellikle tropikal iklime hakim ülkelerde yetişiyor. Kırmızı ve sarı renklerde görülen meyve, 2-8 cm uzunluğunda ve yumurta şeklinde gözüküyor. İçi genellikle turuncu kıvamda ve çekirdekleri de siyah renkte gözüküyor. Yurtdışında genellikle meyve suyu tüketiliyor ve sağlığa faydaları saymakla bitmiyor.

Ülkemizde de yavaş yavaş üretimine başlanan Tamarillo, tropikal iklimi sevmesine rağmen Rize’li bir vatandaş tarafından Rize’nin Pazar ilçesinde de yetiştirilebiliyor. Eğer siz de Tamarillo yetiştirmek istiyorsanız tek yapmanız gereken bahçenize tohumunu ekmek. Fiyat olarak pek uyguna bulması zor, hatta ülkemizde bulması da oldukça zor. Genellikle kilosu 10-15 TL arasında satılıyor.

Tamarillanın Faydaları Nelerdir?

tamarillo nedir faydaları nelerdir

Tamarillo yani ağaç domatesi sağlığa faydası bakımından bir çok meyvenin önünde durmakta. Özellikle göz sağlığı için oldukça faydalı olan bu meyvenin vücut sağlığınıza katacağı bütün faydaları sizler için derledik.

 • İçerisindeki yüksek lif kaynağı sayesinde kanınızdaki şeker seviyesini düşürerek diyabet hastalığına iyi geliyor.
 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde kanseri önleyici ve tedavi edici özelliği bulunuyor.
 • Metabolizmayı hızlandırıyor ve kilo vermenize yardımcı oluyor.
 • Yüksek A vitamini ve karotenoid içeriği sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı oluyor.
 • Ağaç domatesi aynı zamanda yüksek demir içeriği sayesinde anemi hastalığını da önlemeye yardımcı oluyor.
 • Yüksek fiber kaynağı sayesinde kilo vermenize yardımcı oluyor. Aynı zamanda çikolata gibi tatlı şeyleri canınız çektiğinde bu tatlı ve sıfır kalorili meyveyi yiyerek tatlı isteğinizi de bastırabiliyorsunuz.
 • Bolca C vitamini barındırdığı için cilt sağlığınız için de oldukça faydalı.
 • Sindirim sistemini dengeye sokuyor ve hızlandırıyor.
 • Tamarillo göz sağlığı için çok faydalıdır.
  İçerisinde bulunan E vitamini sayesinde yağların oksidasyonunu önler.
 • Yaşlılık nedeniyle ortaya çıkan hafıza kayıplarını önleyici etkisi vardır.
 • Beta Carotene sayesinde sigara dumanı ve hava kirliliğine karşı vücuda siper olur.
 • Tamarillo meyvesi son derece yüksek vitamin, mineraller ve antioksidanlar içerir.
 • Karbonhidrat ve yağ oranı düşüktür.
 • Yüksek Potasyum ve düşük sodyum içerir. Dolayısı ile sağlıklı diyetler için  çok önemlidir.
 • Sağlık için önemli Bakır, Manganez ve diğer iz elementler içerir.
  Lifli bir yapısı vardır.
 • Vitamin A, B6 ve C ‘nin yanında  Vitamin E ve Thiamine de içerir
  1 meyve yalnızca 40 kaloridir.

Tamarilla Nasıl Yenir?

tamarilla nasıl yenir tamarilla waffle

Tamarillo meyvesinin kabuğu acı olduğundan dolayı direkt olarak tüketilemez. Bu nedenle farklı bir şekilde tüketmeniz gerekir. Genellikle üst kısmı yani kabuğu bıçakla alındıktan sonra yalnızca iç kısmı tüketilir. Tadı oldukça tatlıdır ve eğer diyet listesi yapıyor ve tatlı yiyemiyorsanız oldukça düşük kalorisi sayesinde tatlı niyetine kullanabilirsiniz. Aynı zamanda tatlılarda, reçel yapımında ve meyve salatası olarak da tüketebilirsiniz.

Tamarillo bilinen bölgelerde yaygın olarak tüketilmesine rağmen ülkemizde çok sık rastlanan bir meyve değildir. Tabi ki aynı familyadan farklı meyveleri görmüş olabilirsiniz. Ancak özelliklerinden anlaşılacağı gibi oldukça ileri seviye özellikleri sayesinde talebin yoğun olduğu bir meyve çeşididir. Sadece kilo vermek konusunda değil sağlıkla ilgilide bir çok faydası olduğu uzun zamandır insanlar arasında yaygınlaşmaya devam etmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 3

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı