Yaşam

Sivrisinek Isırmasına Ne İyi Gelir?

Özellikle de yaz aylarının gelmesi ve sıcakların artmasıyla beraber ortaya çıkan sivrisinekler küçük ve kısa ömürlü bir canlı türü olmalarına karşın kaşıntılı ısırıklarından ve taşıyabilecekleri hastalıklara kadar birçok küçük ya da büyük sıkıntılara yol açabilmektedir.

Sivrisinek Isırığı

  • Birçok birey sivrisinekler tarafından her sene ısırılmaktadır.
  • Fakat sivrisinek ısırıkları her insanı değişik derecelerde ve değişik şekillerde etkilemektedir.
  • Sivrisinekler ısırdıklarında konak canlılardan bir yandan kan alırken diğer taraftan da salivalarını yani tükürüklerinin bir kısmını konak canlıya enjekte etme özelliğine sahip bir hayvan türü olarak bireylerin karşısına çıkmaktadır.
  • Sivrisinek sağlık yuvasında antikoagülan ve yabancı proteinler mevcuttur.
  • Yabancı proteinler, bireylerin vücutlarında bulunan bağışıklık sistemlerini tetiklemektedir.
  • Sonuç olarak vücudun bağışıklık sistemini beyaz kan hücrelerinden etkilenen bölümlere ulaşmasına vesile bir bileşen olan histamin salgılar.
  • Histamin insan vücudunun yabancı etkenlere ve maddelere karşı savaş göstermesi amacıyla gerekli olmasına rağmen iltihaplanma ve kaşınma gibi durumlara daha sebep olur.

Sivrisinek Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırıkları normal şartlar altında 24 ile 48 saat içerisinde kendiliğinden geçme özelliği taşımaktadır. Bağışıklık sistemi daha zayıf olan bireylerde ve çocuklarda özellikle kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilmektedir.

Sivrisinek kaşıntılarında eczanelerde satılmakta olan ve cilt yüzeylerine uygulanan topikal antihistaminik kremler kaşıntı önleyici kremler sürülebilir. Bu kaşıntıyı ve enflamasyonu azaltabilmek amacıyla sivrisinek ısıran yere buz da uygulanabilir sivrisinek ısırıklarında ısırılan bölgeyi kaşımak hem kızarıklığın hem de kaşıntının daha da fazlalaşmasına sebep olacaktır.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

Sivrisinek ısırdığında yapılacak ilk uygulama sivrisinek ısırığını su ve sabun ile güzel bir şekilde yıkamaktır. Sivrisinek ısırdığında eczanelerden alınan ilaçların yanı sıra aynı zamanda evde bulunan çeşitli malzemelerden de doğal çözümler üretmek mümkündür.

Sivrisinekten Nasıl Korunulur?

  • Fiziksel Bariyerler: Sivrisinek ısırıklarından korunabilmek amacıyla uzun kollu ve vücudu daha fazla örtün giysilerin giyilmesi özelliklede yaz aylarında bireyleri bu problemlerden koruyacaktır.
  • Kimyasal Yöntemler: Sivrisineklerden en etkin bir şekilde koruma uygulamaları genel itibariyle kimyasal yöntemlerdir. Bireyin kendisinin üzerine uygulayabilecek kimyasal sulosyonlardan açık ve kapalı mekanlarda kullanılmakta olan sivrisinek kovuculara kadar birçok uygulamalar mevcuttur. Sivrisineklerden korunma yöntemleri de en etkili ve en yaygın kullanılan kimyasal madde Deet’tir

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Kara Zencefil Şurubu

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 387

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı