Hastalıklar

Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzit, vücudun enfeksiyonlara karşı aldığı bir önlemdir. Sinüs duvarının dokularının şişmesi ile meydana gelir ve sinüslerle burun boşluğu arasındaki geçişin bozulmasına verilen isimdir. Sinüzit ağrısı çeken insanların ilaç kullanmak yerine yapabileceği çok daha etkili yöntemlerden bahsedelim.

Sinüzit Nasıl Tedavi Edilir?

Buhar Tedavisi

Sinüzit ağrısı yaşayan kişilere verilebilecek ilk tavsiye kişinin kendini buhar banyosuna sokmasıdır. Bunu yapmanın iki farklı yöntemi vardır. Birincisi evde banyoda sıcak bir suyun altında duş alarak buhar içinde vakit geçirmek ya da bir kase suyu ısıtıp başınıza bir havlu alarak kafanızı ve daha önemlisi burun deliklerinizi kasenin üstünde tutmak. İki yöntemde de mantık aynıdır. Burun deliklerinden giren buhar sinüs dokusunun yatışarak temizlenmesine yardımcı olur. Burun akıntısına yol açmasına rağmen etkili bir tedavi yöntemidir.

Tuzlu Su Tedavisi

Bir miktar su içerisinde biraz tuz karıştırarak tamamen suyun içerisinde çözünmesini bekledikten sonra burnunuzdan tuzlu suyu çekmenizdir. Günde 4 – 5 kere uygulayarak sinüslerinizi ortalama 2 gün içerisinde tamamen temizleyebilirsiniz. Uygulamanın en kolay yöntemi ise eczaneden tuzlu su karışımını koyabileceğiniz bir burun fısfısı almaktır.

Yüksek Baş Yastığında Uyumak

Düz yatmak burundaki mukus birikimini arttırarak sinüs basıncınızı fazlalaştırır. Uykunuz esnasında başınızın altına alacağınız fazladan bir yastık başınızın biraz daha dik durarak sinüs birikimini önler ve daha rahat nefes almanıza yardımcı olur.

Yemeklerde Acı Kullanın

Yemeklerde acı biber ve ya pul biber kullanmak sinüslerinizin akmasına neden olacağı için takınıklığın önüne geçer bu sayede hem nefes almanız kolaylaşacaktır. Hem de tıkanıklıktan kaynaklı olarak yaşadığınız baş ağrısının geçmesini sağlayacaktır.

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitten Nasıl Korunulur?

Sinüzit medikal veya cerrahi tedaviye çok net yanıt veren bir hastalıktır ancak viral bir rahatsızlık olması nedeniyle en etkili yöntem kişinin kendini korumaya çalışmasıdır. Enfeksiyona karşı korunmanın en kolay yolu ise toplu taşıma, toplu yaşam alanlarından uzak durmaktadır. Aksi taktirde herhangi bir bireyden hava yolu ile size bulaşması mümkündür. Damlacık yolu ile yayılabiliyor olması bu hastalığın oldukça hızlı bir şekilde nüksetmesine ve hızla ilerlemesine neden olur. Toplu taşıma gibi bölgelerde gezinmek gibi bir zorunluluğunuz var ise kendinize bağışıklık sisteminizi destekleyecek bir beslenme programı ayarlayarak hastalığa yakalanma olasılığınızı düşürebilirsiniz.

Kara Zencefil Şurubu

Sinüzit Nedir? Neden Oluşur?

Sinüzit, yüz bölgesinde bulunan dört çift sinüs boşluğunun (yanak sinüsleri, alın sinüsleri, gözler arasındaki sinüsler ve geniz bölgesindeki sinüsler) iltihap sonucunda tıkanmasıyla ortaya çıkar. Bu sinüsler burun sisteminin bir parçasıdır ve mukusun (sümük) işlevini yerine getirebilmesi için yardımcı olurlar. Genel olarak sinüzitin nedeni diyebileceğimiz durum mukozada üretilen mukusun buruna aktarılamaması halidir. Bunun sebebi olarak da şu üç maddeyi sıralayabiliriz:

 • Sinüslerde bulunan mukusu buruna boşaltma kanallarının iltihaplanması ve tıkanması
 • Mukusu sinüslerden burun boşaltım kanallarına taşıyan sistemin bozulması
 • Mukusun kıvamının veya içeriğinin farklılaşması

Bu genel üç maddeye sebep olabilecek durumlar da bulunmaktadır. Onları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Alerjiye bağlı sinüs tıkanması
 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Burun içinde eğrilik bulunması
 • Polipler
 • Büyük geniz etleri
 • Şehir veya ülke değişimi sonrasında basınç değişiklikleri

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzitin belirtileri de çoğu hastalıkta olduğu gibi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genellikle sinüzitte en çok gözlemlenen şikayetler, burun tıkanıklığı, yüzde şişkinlik ve burun akıntısı olarak görülmektedir. Diğer sinüzit belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sabahları kuru öksürük
 • Uzun süreli baş ağrıları
 • Burunda tıkanıklık ve horlama
 • Nefes kokması ve koku almada bozukluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Göz çevrelerinde basınç ve ağrı hissi
 • Sarı/Yeşil renkte mukus (sümük) salgılanması

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 53

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı