Hastalıklar

Sinüzite En İyi Ne Gelir?

Sonbahar ve kış mevsiminde daha sık görülen sinüzit, göz çevresinde oluşan şiddetli baş ağrısıyla kendini belli eder. Yüzde dolgunluk hissinin yanı sıra; geniz akıntısı, burun tıkanıklığı ve kuru öksürüğün eşlik ettiği semptomlar yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etki yapar.

Sinüzit Nedir?

Sinüsler tarafından üretilen mukusun kanalların tıkanması sebebiyle iltihaplanarak şişmesiyle sinüzit sorunu yaşanır.

Ani hava değişimleri sinüziti tetiklerken;

 • Bağışıklık sisteminin zayıflamış olması
 • Burun içinde et oluşumu
 • Deviasyon ve
 • Yeteri kadar dinlenememek hastalığın görülmesine neden olur.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu rahatsızlığı olarak ortaya çıkan hastalığın belirtileri çok tipiktir. Burun tıkanıklığına eşlik eden alın, yanak ve gözlerde dolgunluk hissi, baş ve diş ağrısı, ağız kokusu ve ateş akıllara ilk olarak sinüziti getirir.

Sinüzite En İyi Ne Gelir?

Buhar banyosu evde tedavi yöntemleri arasında en basit uygulananıdır. Buhar solumak kişinin dolan sinüs dokusunu rahatlatırken akma sağlar ve rahatlatıcı etki gösterir. Mikropların bölgeden uzaklaşmasını sağlamak içinse tuzlu su çözeltisi ideal tedavi yöntemidir.

 • Yüksek yastık kullanımı; hastalık boyunca yüksek yastık kullanımı burundaki mukus birikimini önler. Rahat bir nefes ve kaliteli bir uyku için gerekli olan yastık kesintisiz bir uyku eşliğinde dinlenme sağlar.
 • Soğuk kompres; dolgunlukla beraber görülen göz altı şişlikleri soğuk kompres uygulamasıyla geçirilebilir. Bölgede yaşanan rahatlık ağrıların giderilmesini sağlar.

Sinüzitten Korunma Yolları

Sinüzite herkes yakalanabilir. Buna rağmen; sigara kullanımı, kapalı yerlerde uzun süre kalma ve ani hava değişimine maruz kalma süreci tetikler.

Sinüzitten korunmak için önerilen yöntemler arasında;

 • Bol su tüketimi
 • Alerjik hastalıklara tedavi
 • Bağışıklığı destekleme
 • Islak saçla durmama
 • Soğuk buhar soluma sayılabilir.

Sigara içilen ve tozlu ortamlar sinüziti tetikler. Akut ataklarda hastanın uzman hekim önerisiyle ilaç tedavisi olması önerilir.

Sinüzit Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kronik hastalara önerilen cerrahi müdahale sonrasında kişiye özel tedavi planının desteklenmesi gerekebilir. Baharat ve bitki çaylarının hatalı veya fazla kullanımı istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Bu süreçte acı baharat tüketimi mide hastalıkları başta olmak üzere farklı sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabilir.

Sinüzite bir kere yakalanan kişinin yaşam kalitesinin bir ömür boyu düşeceği bilgisi kesinlikle yanlıştır. Doğru bir tedavi planına ek olarak uygun yaşam şartlarının sağlanması halinde sinüzitsiz bir hayat sürdürülebilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 99

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı