«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit Neden Olur? Sinüzit Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Sinüzit, burun çevresinde bulunan sinüs boşluklarının iltihapla dolmasıyla oluşan tıkanıklık sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Sinüs tıkanıklığı günlük yaşantıyı oldukça etkileyen, şiddetli baş ağrılarına ve uyku kalitesinin düşmesine neden olabilen ciddi bir durumdur. Eğer zamanında müdahale edilmezse hastalık kronikleşebilir ve daha ciddi problemlere yol açabilir. Biz de sizler için sinüzit hastalığı nasıl tedavi edilir, sinüsler nasıl boşaltılır gibi soruların cevabını araştırdık ve yazımızda yer verdik.

Sinüzit Nedir? Neden Oluşur?

sinüzit nedenleri

Sinüzit, yüz bölgesinde bulunan dört çift sinüs boşluğunun (yanak sinüsleri, alın sinüsleri, gözler arasındaki sinüsler ve geniz bölgesindeki sinüsler) iltihap sonucunda tıkanmasıyla ortaya çıkar. Bu sinüsler burun sisteminin bir parçasıdır ve mukusun (sümük) işlevini yerine getirebilmesi için yardımcı olurlar. Genel olarak sinüzitin nedeni diyebileceğimiz durum mukozada üretilen mukusun buruna aktarılamaması halidir. Bunun sebebi olarak da şu üç maddeyi sıralayabiliriz:

 • Sinüslerde bulunan mukusu buruna boşaltma kanallarının iltihaplanması ve tıkanması
 • Mukusu sinüslerden burun boşaltım kanallarına taşıyan sistemin bozulması
 • Mukusun kıvamının veya içeriğinin farklılaşması

Bu genel üç maddeye sebep olabilecek durumlar da bulunmaktadır. Onları da şöyle sıralayabiliriz:

 • Alerjiye bağlı sinüs tıkanması
 • Viral üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Burun içinde eğrilik bulunması
 • Polipler
 • Büyük geniz etleri
 • Şehir veya ülke değişimi sonrasında basınç değişiklikleri

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Belirtileri

Sinüzitin belirtileri de çoğu hastalıkta olduğu gibi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Genellikle sinüzitte en çok gözlemlenen şikayetler, burun tıkanıklığı, yüzde şişkinlik ve burun akıntısı olarak görülmektedir. Diğer sinüzit belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Sabahları kuru öksürük
 • Uzun süreli baş ağrıları
 • Burunda tıkanıklık ve horlama
 • Nefes kokması ve koku almada bozukluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Göz çevrelerinde basınç ve ağrı hissi
 • Sarı/Yeşil renkte mukus (sümük) salgılanması

Evde Uygulanacak Sinüzit Tedavi Yöntemleri

Sinüs tıkanıklıkları ciddi bir rahatsızlıktır ve mutlaka bir doktora göstermek gerekmektedir. Öncelikli çözümü doktor kontrolü altında uygulamanız sizin için en sağlıklı yöntem olacaktır. Ancak doktora gidemeyenler için veya evde tedavi yöntemleri uygulamak isteyenler için bir kaç küçük tavsiyede bulunacağız. İşte evde sinüzit boşaltma yöntemleri.

Tıkanıklıkları açmak için Buhar Tedavisi

sinüzit için buhar tedavisi

Buhar tedavisi bilinen en etkili sinüs boşaltma ve burun tıkanıklığını açma yöntemidir. Bu yöntemi dilerseniz banyoda oluşan sıcak su buharı ile uygulayabilir, dilerseniz bir kap içerisine kaynar su boşaltarak buharından faydalanabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5 dakika kadar sıcak su buharına maruz kaldıktan sonra burun kanallarınızda rahatlama ve açılma hissedeceksiniz.

Eğer sadece buhar tedavisi ile sonuç alamıyorsanız, sıcak suyun içerisine veya banyoda bir köşeye okaliptüs, nane ve lavanta gibi bitkisel ürünler koyabilir ve buharın etkisini arttırabilirsiniz. Saydığımız doğal bitkiler sadece sinüs tıkanıklığını gidermekle kalmaz aynı zamanda antibakteriyel özellikleri sayesinde vücut sağlığınızı da korur.

Odanızı Nemli Tutun

sinüzit nasıl boşaltılır

Sinüzite sebep olan nedenlerin başında havanın kuru olması ve yeterince oksijen barındırmaması bulunuyor. Eğer bulunduğunuz ortam yeterince havalanmamışsa veya sigara dumanı barındırıyorsa öncelikli olarak odayı havalandırmanız gerekmektedir. Odayı havalandıramadığınız durumlarda dışarıya çıkıp temiz hava alarak bu problemi giderebilirsiniz.

Aynı şekilde oda nemsiz ve çok kuru ise oda nemlendirici satın alabilir ve odanızı nemli tutabilirsiniz. Kalorifer peteklerinin üstüne bir bardak içerisinde su bırakabilir veya peteğe takılan aparatlardan da satın alabilirsiniz. Tüm bunların yanında dilerseniz peteğin verdiği ısı ile birlikte yayılacak buharın hem odaya hoş bir koku bırakması hem de daha etkili olması için nane veya okaliptüs yağı alarak su ile karıştırabilirsiniz.

Kaynak: WikiHow

Tuzlu su veya Okyanus suyu ile burnunuzu açın

sinüzit için burun spreyi

Tuzlu su ile hazırlayabileceğiniz burun spreyi burun tıkanıklıklarını açma konusunda ve mukus boşaltımı konusunda oldukça etkilidir. Bir bardak suyun içerisine koyacağınız bir çay kaşığı tuz ile burun spreyini hazırlayabilir ve fazla olmamak koşuluyla burnunuza uygulayabilirsiniz. Ancak bu karışımı uygulayabilmek için sprey bir kutu almanız gerekecek.

Evde hazırlamakla veya kap bulmakla uğraşmak istemiyorsanız eczanelerden satın alabileceğiniz burun açıcı spreyleri satın alabilir ve onları da kullanabilirsiniz. Özünde ikisi de tuzlu su olarak geçiyor ancak bazılarında ekstradan okaliptüs yağı da bulunabiliyor ve bu sayede burun açma ve sinüs boşaltma konusunda daha etkili olabiliyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.