Hamilelik

Sezeryan Doğum Sonrası Korse Kullanmak

Normal doğum ve sezeryan doğum sonrası korse kullanımı kadınların yaygın bir şekilde tercih ettiği bir yöntem. Hamilelik sonrasında alınan kiloları tekrardan verip eski görüntüye kavuşulana kadar korse bu konuda kurtarıcı bir rol oynuyor. Ancak sezeryan korsesi kullanmak ne kadar doğru veya kullanmak ne kadar etki ediyor bu konu pek araştırılmıyor ve popülariteyle birlikte korse kullanımı artıyor.

Anne olmak dünya üzerinde yaşanabilecek en güzel tecrübelerden birisidir ancak doğum yaptıktan sonra alınan kiloları vermek, eski görüntüye kavuşmak biraz can sıkıcı olabiliyor. Özellikle lohusa döneminde kadınlar daha hassas ve daha kırılgan oldukları için bu görüntü onların moralini bozabiliyor. Ayna karşısına geçtiğinde daha güzel görünmek için doğum sonrası korsesi kullanılabiliyor. Fakat bu durum sadece görüntüyü toparlıyor, kiloları vermek için düzgün bir beslenme programı ile birlikte diyet yapmak gerekiyor.

sezeryan korsesi

Doğum Sonrası Korsesi Nedir?

Doğumdan sonra korse kullanımı göbek bölgesindeki yağlanma, sarkma gibi sıkıntıların önüne geçmek ve daha düzgün bir görüntü elde etmek için oldukça yaygın bir şekilde uygulanıyor. Doğumdan sonra korse takmak için size uygun modeli seçmeniz gerekiyor. Bu durum da normal doğum ve sezaryen doğum için farklılık gösterebiliyor. Korselerin kendi içinde de birçok farklı kumaş, renk ve modeli bulunuyor.

Kalça ve karın bölgesinde korse kullanmak için uzun ya da kısa pantolon tipi korseler, bel bölgesinde kullanım için de tüp tipi korseler tercih edilebilir. Sezaryen korseleri genelde pamuk, mikrofiber ve peluş malzemeden yapılmaktadır. Bunun sebebi de kullanan kişiye hem esneklik tanımak, hem de ciltte tahrişe neden olmamak. Eğer kendi bedeninize uygun bir korse almazsanız, bu cildinizde tahrişe, fazla terlemeye ve baskıya neden olabilir. Böyle bir durum da korse kullanmak tavsiye edilmez.

doğum sonrası korse

Doğumdan Sonra Korse Ne Zaman Takılır?

Doğumdan sonra korse kullanımına hemen başlamamak en doğru olan tercihtir. Ki bu durum normal veya sezaryen doğuma göre de değişiklik göstermektedir. Normal bir doğum yaptıysanız eğer, doğum sonrası bir kaç gün bekledikten sonra kullanabilirsiniz. Ancak sezaryen doğumda işler biraz daha karışık.

Genel kanıya göre, karın bölgesinde bulunan kaslarınız yavaş yavaş toparlanmaya başladığı andan itibaren korseyi kullanmaya başlamanız yönünde. Bu sayede kasların tembelliğe alışıp işlevselliğini yitirmemesi amaçlanıyor. Eğer normal doğum yaptıysanız tüp şeklindeki korseleri kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu tip korseler, rahim ve kasık bölgesine baskı yapmadığı için, oturup kalkarken daha rahat bir kullanım sunarlar.

Kara Zencefil Şurubu

Eğer sezeryan doğum yaptıysanız, ne zaman kullanacağınız konusuna doktorunuzun karar vermesi gerekiyor. Kimi uzmanlar, yaraya baskı yaptığı ve iltihaplanmayı azalttığı için korse kullanımını tavsiye ediyor olsa da, bazıları tam tersini düşünüp doğum yarası iyileşene kadar kullanılmaması gerektiğini düşünüyorlar. Bu konuyu doktorunuzla görüşüp en doğru kararı birlikte alabileceğinizi düşünüyoruz ve bu nedenle doktorunuza danışmadan hareket etmemenizi tavsiye ediyoruz.

Doğum Sonrası Korse Karın Kaslarınızın Eski Haline Dönmesini Sağlar.

Doğumdan sonra mümkün olan en kısa sürede bir doğum sonrası korse giymek, iyileşme süreciniz için harikalar yaratır. Karın kaslarınız henüz bu işi tek başına yapamayacaktır ve korseyle alt sırtınız destekleniyormuş gibi hissetmelisiniz. Korse, doğal doğum sonrası kasılmalarınızla birlikte rahminizi dışardan iter ve hamilelik öncesi şekli ve yeri bulmasına yardımcı olur. Diğer abdominal organlarınız için de aynı şey geçerlidir: Korse midenin ve bağırsakların önceki konumuna geri dönmesine yardımcı olabilir. Karnınızı bağlamak, karın kaslarınızın nasıl davrandığını da hatırlatabilir. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız, iyileşme süreciniz için doğum sonrası korse bir zorunluluktur. Sezaryen yarası üzerindeki sıkı korse, birçok kadının gülerken, ağlarken ve hatta yatarken döndüklerinde hissettikleri acıyı azaltacaktır. Doğum sonrası korse giymek, kesi bölgesinin daha hızlı iyileşmesini sağlayacaktır, çünkü sıkıştırmak bu bölgedeki kan akışını artıracak ve kesi etrafındaki şişmeyi azaltacaktır.

doğumdan sonra korse takmak

Doğum Sonrası Korse Kullanmanın Avantajları

Doğum sonrası korse kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. Bu tabi ki yaptığınız doğum şekline, vücut tipinize, aldığınız korse tipine göre değişiklik gösterse de temelde hepsi aynı etkiyi gösteriyor. Duruş bozuklukları ve hamilelikte ağrıların azalması konusunda yardımcı oluyor. Dilerseniz doğumdan sonra korse kullanmanın sağladığı avantajlara daha detaylı bakalım.

Vücudun Şekillenmesine Yardımcı Olur

Doğumdan sonra kilolardan kurtulmak sanıldığı kadar kolay ve hızlı olmuyor. Bu nedenle bu kiloları gizlemek isteyenler için vücudun şekilli bir hal alması korse kullanarak sağlanabilir. Eskiden karında bulunan ağırlıktan dolayı vücudun merkez noktası kaydığı için bel, boyun, karın bölgelerinde şekil bozuklukları meydana gelmiş olabiliyor. Bunun önüne geçmek için korse kullanabilirsiniz.

Kasların ve Organların İyileşmesine Yardımcı Olur

Doğumdan sonra karın kaslarının gevşemesi ve esnekliğini yitirmesi sonucu karında sarkmalar meydana gelebilir. Sezaryen korsesi kullanarak duruşu düzeltip, kasları bir arada tutmak, derinin ve kasların hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı olabilir.

Özgüven ve Motivasyon Sağlar

Genellikle doğum sonrasında kadınlar psikolojik olarak eski hallerine dönmeyi isterler. Aynaya bakıp kilolu hallerini gördükçe özgüven ve motivasyon kaybı yaşarlar. Doğum sonrası korsesi ile bu özgüveni ve motivasyonu tekrardan sağlayabilirsiniz. Eskisi kadar olmasa da daha zayıf ve diri bir görüntü sizi kilo verme konusunda da daha fazla motive edecektir.

hamilelik sonrası korse kullanmak

Doğumdan Sonra Korse Kullanmanın Dezavantajları

Normal doğum veya sezaryen doğum sonrası korse kullanmak bazen dezavantajlar da getirebiliyor. Tabi ki sağlık açısından büyük problemler yaratmıyor ancak günlük yaşantınızı az da olsa etkileyebilecek durumlarla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Doğum sonrası korse kullanımına bağlı olarak kaslarda tembellik gözlemlenebiliyor. Bu nedenle sezeryan doğum sonrası korse kullanımını çok fazla uzun tutmamak gerekiyor. Bu şekilde kaslar çalışmayı bırakıyor ve hantallaşıyor.

Bunun dışında aldığınız korsenin kumaşına bağlı olmakla birlikte ciltte tahrişe neden olabiliyor. Bu durum da sağlık açısından sıkıntılar yaratabiliyor. Kaşıntıdan dolayı alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir, iltihaplanma gözlemlenebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 2

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı