Hastalıklar

Ses Kısılmasına Ne İyi Gelir?

Sesteki anormal değişikliklere verilen genel bir isim olarak bilinmektedir. Sesin çeşitli nedenlere bağlı olarak kısılması zaman zaman görülmektedir. Ses bazı etkenlere göre kısılabilmektedir ve eğer bu sebeplerden birisi yaşanmamasına rağmen sesinizde bir kısılma gözlemlenir ise altında farklı bir sebep yatabilmektedir.

Böyle bir durumda hemen tıbbi bir kuruluşa başvurarak hemen bir muayene ve tedavi sürecine alınmak oldukça önemlidir. Ses kısıklığı genel olarak kısa sürede düzelmektedir. Ancak gırtlak kanseri gibi sesi ciddi oranda etkileyen ve kısılmasına neden olan bazı rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Bu nedenle bir sağlık kurumuna başvurmak kesinlikle önemlidir.

Ses Kısıklığı Neden Olur?

Ses kısıklığı ses üretimi, psikolojik ve anatomik sistemler arasında yaşanan bir etkileşim sonucunda meydana gelen psikomotor hareketinin parçasıdır. Kasların hareketliliği sonucunda gırtlakta meydana gelen hareketler sonucunda ses meydana gelir. Sesin meydana gelmesi 3 yapı ile meydana gelir. Akciğerler, ses telleridir. Sesin şeklini ise dil, dudak ve çene kasları belirler. Bu etkenlerden herhangi birisinin zarar görmesi ya da işlevini düzgün olarak yerine getirememesi durumunda sesinizde bir anomoli meydana gelebilir. Genel olarak ses kısılmalarında bu organların ve kasların durumu muayene edilmektedir.

Ses oluşumu yapısal anlamda çok karmaşık olduğu için sorunlu bölgenin neresi olduğunu net bir şekilde bilmek pek mümkün değildir. Kesinlikle düzgün bir muayene sonrası tedavi için gerekli ilaç ya da tedavi yöntemleri belirtilebilir. Gırtlağın zorlanması ses kısılmasının en çok görülen nedenidir. Örneğin bir maç esnasında kişinin tezahürat yapmak için sürekli olarak yüksek sesle konuşması ve ya bağırması kişinin gırtlağının zorlanması ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu nedenle gırtlak işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremeyip ilerleyen günlerde sesin ciddi oranda kısılmasın ve ağrımasına neden olabilmektedir.

Ses Kısıklığına Neler İyi Gelir?

Ses kısılmasına nelir iyi gelir dendiğinde akla gelen en etkili yöntemleri sizin için sıralandırıyoruz. Durumunuza göre en uygun olan yöntemi kullanabilirsiniz.

Ilık Su İle Gargara

Ağrılı ve tahriş olmuş boğaz ve gırtlak bölgelerine iyi gelebilecek yöntemdir. Ilık bir bardak su içerisine bir çay kaşığı tuz karıştırın ve boğazınız tamamen rahatlayana kadar azar miktarda tüketip gargara yapınız. Bu ortalama 15 dakikalık bir süreçte boğazınızın hafiflemesine ve ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.

Curcumin 500

Pastil Kullanımı

Boğaz pastili, boğazın nemlendirilmesini sağlar. Boğazın nemlenmesi ağrı ve öksürüğü azaltacaktır. Ballı, limonlu, yeşil çay ya da ekinezya içeren pastiller özellikle daha fazla etki gösterecektir.

Bitki Çayı

Pastil ile aynı mantıkta bir tedavi yöntemidir. Yeşil çay ya da bal, limon ve zencefil karışımından hazırlanan bir çay boğazınızın yumuşamasına yardımcı olacaktır. Ayrıca balın tahriş olmuş bölgeleri iyileştirmek gibi bir faydası olduğu için boğazlardaki yaraların iyileşmesine de yardımcı olur.

Boğazı Dinlendirmek

Sesi kısılan bireylerin konuşmaya çalışmaları boğazın daha fazla tahriş olmasına ve ağrı yapmasına neden olacaktır. Bu nedenle ses kısılması yaşayan bireylerin olabildiğince konuşmamaları ve ya boğazlarının hareket etmemelerini sağlaması önemlidir. Aynı zamanda boğazın sıcak tutulması da iyileşme sürecini hızlandıracak etkilerden birisidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 88

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı