Doğal Takviyeler

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır? Faydaları ve Zararları

Sarı kantaron çayı, özellikle doğal bir yolla depresyon tedavisi için kullanılıyor. Günümüzde ilaç kullanmak istemeyen ve alternatif tıp çözümleri arayanlar için sarı kantaron aradıkları çözüm olabilir. Vücut sağlığına yararlarının yanı sıra, ruh sağlığına da oldukça büyük etkileri olan bu çay, sindirim sistemine, vücut ağrılarına ve depresyona iyi geliyor.

Sarı kantaron çayı, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından depresyon tanısı konulmuş kişilere özellikle önerilen bir bitki çayı. Çay, sarı kantaron bitkisinin yapraklarının, kabuğunun ya da tohumunun demlenmesi ile hazırlanabilir.Oldukça keyifli bir içimi vardır sıcak bir şekilde daha lezzetlidir, oldukça hafif bir çayır. Sarı kantaron çayının faydaları ve zararları, hangi hastalıklara şifa olduğu, günde ne kadar içilmeli hakkındaki bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayı genellikle sarı kantaron bitkisinin kuru yapraklarından demlenerek hazırlanır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu gibi büyük alternatif tıp ustaları çayın kaynatılarak değil özellikle demlenerek tüketilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bitkinin yaprakları dışında, tohumu veya kabuğunu da kullanabilirsiniz, ancak bu kısımların bulunması biraz zordur.

Aktarlardan edinebileceğiniz sarı kantaron yapraklarını, bir miktar su kaynattıktan sonra üstüne ekleyerek demleme usulüyle sarı bitki çayını hazırlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi yaprakları su ile birlikte kaynatmaktan ziyade, kaynamış suyun üstüne ekleyerek demlemeye bırakmanız olacaktır. Çayınızı demledikten sonra, işlerinizi yaparken veya televizyon karşısında sıcak sıcak tüketebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Kara Zencefil Şurubu

Alternatif tıp ile sorunlarına çözüm arayan insanların tercih ettiği bitkilerden bir tanesi de sarı kantaron. Sarı kantaron çayı, özellikle küçük ve orta düzeyde depresyon sıkıntısı yaşayanlar için önerilen, ilaç tedavisi veya psikolojik danışmanlık almak istemeyenlerin tercih edebileceği alternatif bir tedavi yöntemidir. Ancak biz yine de depresyon gibi bir problem yaşıyorsanız psikolojik destek almanızı tavsiye ediyoruz. Eğer tedavi yöntemleri etki etmez ise veya destek olarak bir çözüm düşünüyorsanız sarı kantarın çayını kullanabilirsiniz.

Alternatif tıp ve bitki uzmanlarının söylediklerine göre sarı kantaron çayının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Doğal bir antidepresandır: Sarı kantaronun psikolojik ve ruhsal problemlere iyi geldiği yapılan incelemeler ile ispatlanmıştır. Depresyon tedavisinde ve stresi azaltma konusunda oldukça etkilidir. Bu sayede sinirlendiğiniz zamanlarda, önemli zamanlarda, sınav, iş gibi benzeri strese gireceğiniz dönemlerde tüketirseniz sakinleştirdiğini görebilirsiniz.
  • Stres ve uyku problemlerine iyi gelir: Yoğun iş temposundan veya dış etkilerden etkilenip stres yaşayan insanlar için doğal bir rahatlama olanağı sunar. Geceleri uykuya dalma konusunda problem yaşayanlar için de oldukça etkilidir.
  • Ağrı kesici etkisi vardır: Sarı kantaron bitkisinin içinde bulunan antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde vücuttaki çoğu ağrının (baş ağrısı, kas ağrısı, eklem ve bel ağrıları) giderilmesi konusunda yardımcı olur.Özellikle stres kaynaklı oluşan baş ağrısının hafiflemesine migren ataklarında yaşadığınız ağrıyı hafifletmekte yardımcı oluyor.
  • Mide sorunlarına iyi gelir: Ülser ve gastrit gibi ciddi mide problemi yaşayanlarda ağrısını ve mide yanmasını azaltarak rahatlamaya  oldukça yardımcı olur.
  • Cilde iyi gelir: Yüzünüzde veya vücudunuzda oluşan sivilcelerin ardından kalan izlerin, yara izlerinin, egzamanın çözümü konusunda oldukça faydalıdır.

Sarı Kantaron Çayının Zararları Nelerdir?

Sarı kantaron çayının saydığımız birçok faydasının yanı sıra, bazı durumlarda zararlı etkileri de vardır. Özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardan bir tanesi eğer ki hamile kalmaya çalışıyorsanız, hamileyseniz veya emzirme dönemindeyseniz sarı kantaron çayı kullanımı tavsiye edilmez. Yapılan incelemelere göre, hamilelik döneminde kullanılan sarı kantaron çayı, doğum kusurlarına neden olabiliyor.  Ayrıca emzirme döneminde kullanılan sarı kantaron çayının sonrasında anne sütüyle beslenene bebeklerde sürekli uyku durumu,halsizlik ve dikkat dağınıklığına neden olduğu kanıtlanmıştır  bu yüzden hamilelik dönemi ve emzirme döneminde sarı kantaron çayının kullanılması doktorlar tarafından önerilmiyor .

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği problemleri yaşayanların sarı kantaron çayını kullanması tavsiye edilmez. Çünkü kantaron çayı sakinleştirir uyku durumu ve halsizliğe neden olabilir bu da dikkatinizin dağılmasına sebebiyet verebilir.Yaşanan problemlerin giderilmesinden ziyade daha fazla artışına ve yeni problemlerin doğmasına neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kesinlikle sarı kantaron çayı gibi herhangi bir bitkisel ürünü kullanmamanız önerilir.

Alzheimer hastalığına sahip kişilerde bunamaya olumsuz etkileri olabileceği için kullanımı önerilmez. Özellikle ilaç kullanan bireylerin kesinlikle doktora danışmaları ve kullanıp kullanamaması ile ilgili kesin bilgileri alması gerekmektedir. İlaçlar ile birlikte tepkimeye girip fayda yerine zarar sağlayabilir.

Sarı Kantaron Çayı Günde Kaç Defa İçilmeli?

Günlük olarak tükettiğimiz her besin gibi, bitkilerin de aşırı kullanılması sıkıntılara sebep olabilir. Her şeyin kararında kullanılması gerektiğini düşünürsek eğer, sarı kantaron çayını da belli bir oranda kullanmanız gerekir. Özellikle yatıştırıcı etkisi bulunan sarı kantaron, fazla tüketildiğinde istenilmeyen sonuçlar doğurabilir.

Sarı kantaron çayının günde 2 bardaktan fazla kullanılmaması öneriliyor. Ancak, bu konuda kişinden kişiye, rahatsızlığa bağlı durumlara göre değişiklik görüldüğü için kesinlikle bir doktora danışılması gereklidir ve doktorla birlikte bir kullanım sıklığı belirlenmelidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 2 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı