Hamilelik

Şarbon Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Şarbon, hayvandan insana bulaşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Peki, şarbon belirtileri nelerdir? Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? İşte ayrıntılar:

Şarbon Nedir?

Şarbon, ot yiyen hayvanlarda görülen bir tür enfeksiyon hastalığıdır. Hayvandan insana bulaşabilir. Hayvanda ki yaraya temas edilmesi, hayvanın etinin yenmesi ve hayvanın bulunduğu ortamda şarbon sporlarının bulunması sonucunda insana bulaşabilir. Şarbonun çeşitleri vardır ve şarbon hastalığı, akciğer, deri ve bağırsak olmak üzere üç gruba ayrılır. Akciğer ve bağırsak yolu ile bulaşan şarbon, ölümcül olabilmektedir. Şarbonun, insandan insana bulaşması çok düşük bir ihtimaldir.

şarbon nasıl bulaşır

Şarbon Çeşitleri Nelerdir?

Akciğer Şarbonu: Bakteri sporlarının hava yolu ile insana geçmesi sonucunda oluşur. Hemen tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir.

Bağırsak Şarbonu: Şarbon hastalığı olan bir otçul hayvanın etinin tam pişirilmemesi sonucu oluşur ve büyük oranda ölümcül olur.

Deri Şarbonu: Çok sık görülen bir şarbon hastalığıdır. Dünyada ve ülkemizde görülen şarbonun %95’i deri şarbonu sonucunda ortaya çıkar. Genellikle hayvanın derisi, yünleri ve postu ile uğraşan kişilerde görülür. Özellikle el, bilek, yüz ve boyun gibi açıkta kalan kısımlarda görülür.

şarbon belirtileri nelerdir

Şarbondan nasıl korunulur?

Hasta olan inekten bulaşma olasılığına karşı eldiven gözlük maske ve kıyafet giyilmelidir. Hasta olan inek kesilmemeli ya da çıplak bir şekilde temas edilmemelidir. Eti asla yenilmemelidir hasta olan inek diğer ineklerden uzaklaştırılmalı diğerlerine bulaşmaması için farklı yerlerde bulunmalıdır.

Kara Zencefil Şurubu

Şarbon Belirtileri Nelerdir?

Şarbon çeşitlerine göre hastalığın belirtileri de değişkenlik göstermektedir.

Akciğer Şarbonu Belirtileri: Şarbon bakterilerinin hava yolu ile alınması ile başlar. Yaklaşık bir hafta sonra soğuk algınlığına benzer bazı belirtiler ile ortaya çıkar. Sonrasında ateş, bitkinlik ve yorgunluk gibi belirtiler ortaya çıkar. En son aşamada hasta, soluk alıp verme esnasında zorlanabilir ve komaya girebilir. Ölümcül olma ihtimali yüksektir.

Deri Şarbonu Belirtileri: Hayvanların yünleri, derileri ve kıllarından bulaşır. Kişilerin ciltlerinde bulunan sıyrık veya kesiklerden dolayı bulaşarak deride ağrı, sızı ve kabarcıklar oluşturur. Kabartı çevresinde ödem oluşur ve hastalıklı olan dokunun altı ülserleşir.

Bağırsak Şarbonu Belirtileri: Hayvan etinin yenmesinden sonra kişinin bağırsaklarında iltihap oluşur. Hayvanda bulunan sporların ağız yolu ile alınmasından sonra, şarbon bağırsaklara yerleşir. Mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, iştah kaybı ve kanlı ishal şeklinde kendini gösterir. Bağırsak şarbonu vakalarının %25 ile %60’ı arasında bulunan kısım ölümle sonuçlanır.

Benzer bir hastalık çeşiti olan kelebek hastalığı ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı