«
  1. Ana sayfa
  2. Yaşam
  3. Sağlık Ocakları Saat Kaçta Açılıyor?

Sağlık Ocakları Saat Kaçta Açılıyor?

Türkiye genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen sağlık ocakları, kolay bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir. Özellikle mahallelerde ve köylerde yaşayan bireylere sağlık hizmeti veren sağlık ocaklarının belirli bir çalışma saati bulunmaktadır. Tamamen Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan bu ocaklarda pratisyen hekim, aile hekimi, hemşire ve ebe çalışmaktadır. Sağlık ocaklarının mesai saatleri ise kişiler tarafından merak edilmekte olup sürekli araştırılmaktadır. Kişilerin sağlıklarıyla ilgili alacakları bu hizmetleri için mesai saatlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Genelde kişiler arasında ortak sorulan soru ise sağlık ocakları saat kaçta açılıyor olmuştur.

saglik ocagi

Sağlık Ocaklarının Çalışma Saatleri

Sağlık ocakları belirli bir çalışma saatine uymak zorundadır. Tamamen devlete bağlı bir kurum olduğundan dolayı sağlık ocağı çalışma saatleri hafta içi 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 saatleri arasındadır. Mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşlar bu saat dilimlerinde kendi sağlıklarıyla ilgili belirli düzeyde hizmeti alma hakkına sahiptirler. Çalışma saatleri dışında sağlık ocakları tamamen kapalıdır. Sağlık ocaklarının acil servis bölümü bulunmamaktadır. Bu konuda tüm mahalle sakinleri bilgilendirilerek olası sorunlar da ortadan kaldırılmış oluyor.

Sağlık Ocaklarının Hizmet Verme Kapasitesi

Sağlık ocaklarında standart bir muayene, öncesinde yapılan muayenenin kontrolü, ilaç yazdırma ve kan verme hizmetleri verilmektedir. Devletin bir kuruluşu olan sağlık ocaklarında herhangi bir cerrahi müdahale yapılamaz. Türkiye’de yaklaşık 6300 tane sağlık ocağı belirtilen mesai saatleri içerisinde açık olmaktadır. Özellikle aşılama hizmetleri, aile planlaması, çeşitli laboratuvar teknikleri ve küçük cerrahi müdahaleler ile mahalle ve köylerde yaşayanlara sağlık hizmeti verilmektedir. Aile hekimlerine düşen hasta sayısı kadar hizmet verebildiklerinden dolayı sağlığınız ile ilgili her detayı direk görüşme şansınız olacaktır. Takiplerinizi sadece kendi aile hekiminize yaptırarak daha düzenli bir programa dahil olmuş olursunuz.

aile hekimligi

Sağlık Ocakları Cumartesi Açık mı?

Bakanlığa bağlı olarak çalışan sağlık ocakları hafta içi belirli saat diliminde hizmet verirken, Cumartesi günleri de açıktır. Cumartesi günleri açık olarak hizmet veren sağlık ocaklarında belirli bir düzeyde sağlık imkanı tanınır. Haftanın 6 günü açık olan sağlık ocakları Pazar günleri tamamen kapalıdır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.