Hastalıklar

Sağlık Ocağı Kaçta Kapanır?

Sağlık Ocakları Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan bir devlet kuruluşudur. Genellikle sağlık ocakları il, ilçe merkezleri ve köylerde yer alan mahallelerde bulunan küçük hastaneler olarak biliniyor. Sağlık Ocaklarında; muayene başta olmak üzere tahlil, kan alma işlemi, pansuman, aşı hizmeti ve iğne vurma gibi çok sayıda hizmet hastalara sunuluyor. Aşılama hizmeti ve tarama hizmetleri de yine bu küçük hastaneler vasıtasıyla gerçekleştirilmekte. Peki, sağlık ocağı kaçta kapanır? Bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. Sağlık ocakları sabah saat dokuz sularında çalışmaya başlar.Sağlık Ocaklarının Çalışma Saatleri

Sağlık ocakları belirli bir çalışma saatine uymak zorundadır. Tamamen devlete bağlı bir kurum olduğundan dolayı sağlık ocağı çalışma saatleri hafta içi 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 saatleri arasındadır. Mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşlar bu saat dilimlerinde kendi sağlıklarıyla ilgili belirli düzeyde hizmeti alma hakkına sahiptirler. Çalışma saatleri dışında sağlık ocakları tamamen kapalıdır. Sağlık ocaklarının acil servis bölümü bulunmamaktadır. Bu konuda tüm mahalle sakinleri bilgilendirilerek olası sorunlar da ortadan kaldırılmış oluyor.

Sağlık Ocaklarının Çalışma Saatleri

Sağlık ocakları belirli bir çalışma saatine uymak zorundadır. Tamamen devlete bağlı bir kurum olduğundan dolayı sağlık ocağı çalışma saatleri hafta içi 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 saatleri arasındadır. Mahalle ve köylerde yaşayan vatandaşlar bu saat dilimlerinde kendi sağlıklarıyla ilgili belirli düzeyde hizmeti alma hakkına sahiptirler. Çalışma saatleri dışında sağlık ocakları tamamen kapalıdır. Sağlık ocaklarının acil servis bölümü bulunmamaktadır. Bu konuda tüm mahalle sakinleri bilgilendirilerek olası sorunlar da ortadan kaldırılmış oluyor.

saglik ocakları kaçta kapanır

Gün içerisinde muayene işlemlerinin tamamlanması, gerekli ilaçların hastalara yazılması, kilo ölçümü, boy ölçümü, kan alma vb. gibi hizmetler öğlen saat 12’ye kadar hizmet sunuluyor. Yaklaşık bir saat olarak verilen öğle tatilin ardından yine belirtilen işlemler saat 17.00’ye kadar yapılıyor. Saat 17.00’den sonra hastaların sağlık ocağına gelmeleri durumunda acil bir durum yoksa hastalarla ilgilenilmiyor. Bu nedenle hasta olan ya da muayene olacak hastaların en geç 16.30 civarında sağlık ocağı merkezlerinde bulunmaları tavsiye ediliyor. Hafta içi saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışan sağlık ocakları hafta sonları ise kapalı durumda bulunuyor. Hafta sonu dışında sağlık ocakları bayramlar ve resmi tatil günlerinin hafta içine denk geldiği günlerde de kapalı olduğunu bilmelerinde fayda var.

Sağlık Ocaklarının Hizmet Verme Kapasitesi

Sağlık ocaklarında standart bir muayene, öncesinde yapılan muayenenin kontrolü, ilaç yazdırma ve kan verme hizmetleri verilmektedir. Devletin bir kuruluşu olan sağlık ocaklarında herhangi bir cerrahi müdahale yapılamaz. Türkiye’de yaklaşık 6300 tane sağlık ocağı belirtilen mesai saatleri içerisinde açık olmaktadır. Özellikle aşılama hizmetleri, aile planlaması, çeşitli laboratuvar teknikleri ve küçük cerrahi müdahaleler ile mahalle ve köylerde yaşayanlara sağlık hizmeti verilmektedir. Aile hekimlerine düşen hasta sayısı kadar hizmet verebildiklerinden dolayı sağlığınız ile ilgili her detayı direk görüşme şansınız olacaktır. Takiplerinizi sadece kendi aile hekiminize yaptırarak daha düzenli bir programa dahil olmuş olursunuz.

Kara Zencefil ŞurubuSağlık Ocağından Hastalar Nasıl Faydalanabilir?

Sağlık ocağından hastalar MHRS sistemini arayarak randevu alarak muayene olmak istedikleri belirtmeleri halinde istedikleri günde ve saatte muayene olabiliyorlar. Bunun dışında hastalar sabahın erken saatlerinde ya da belirtilen çalışma saatleri içerisinde sağlık ocağı merkezlerine gelerek muayene olabilirler. Sağlık ocaklarında küçük bebekler ve çocuklar başta olmak üzere tüm hastaların tedavi işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

aile hekimlikleri

Sağlık Ocaklarında Sunulan Hizmetler

Sağlık ocaklarında çok sayıda hizmet sunuluyor. Bu hizmetleri kısaca özetlersek; muayene ve ilaç yazılma işlemleri gerçekleştiriliyor. Aile planlamasına yardımcı olan bu kurum gebelerin gebelik sürecini de yakından takip ediyor. Bebeklerin nasıl emzirilmesi gerektiği, beslenme ve anne sütü ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti de sunuluyor. Çocukların fiziksel gelişimleri de yine sağlık ocakları tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca sigara bağımlılığı bulunan kişilerin bu kötü alışkanlıklarından kurtulabilmesi adına gerekli destek de sağlanıyor.

Sağlık Ocaklarında Rapor Veriliyor mu?

Sağlık Ocaklarında verilen belirli raporlar yer alıyor. İş başvurusunda bulunacak kişilere sağlık ocaklarında sağlık raporu veriliyor. Ayrıca askere gidecek kişiler yine kurum tarafından askerlik raporu da verilmekte. Yine kurum evlenecek çiftlere evlilik raporu da verme işlemini gerçekleştiriyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 88

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı