«
  1. Ana sayfa
  2. Hastalıklar
  3. Sağlık Ocağı Kaçta Kapanır?

Sağlık Ocağı Kaçta Kapanır?

Sağlık Ocakları Sağlık Bakanlığı bünyesinde bulunan bir devlet kuruluşudur. Genellikle sağlık ocakları il, ilçe merkezleri ve köylerde yer alan mahallelerde bulunan küçük hastaneler olarak biliniyor. Sağlık Ocaklarında; muayene başta olmak üzere tahlil, kan alma işlemi, pansuman, aşı hizmeti ve iğne vurma gibi çok sayıda hizmet hastalara sunuluyor. Aşılama hizmeti ve tarama hizmetleri de yine bu küçük hastaneler vasıtasıyla gerçekleştirilmekte. Peki, sağlık ocağı kaçta kapanır? Bu soruyu şu şekilde cevaplayabiliriz. Sağlık ocakları sabah saat dokuz sularında çalışmaya başlar.

saglik ocakları kaçta kapanır

Gün içerisinde muayene işlemlerinin tamamlanması, gerekli ilaçların hastalara yazılması, kilo ölçümü, boy ölçümü, kan alma vb. gibi hizmetler öğlen saat 12’ye kadar hizmet sunuluyor. Yaklaşık bir saat olarak verilen öğle tatilin ardından yine belirtilen işlemler saat 17.00’ye kadar yapılıyor. Saat 17.00’den sonra hastaların sağlık ocağına gelmeleri durumunda acil bir durum yoksa hastalarla ilgilenilmiyor. Bu nedenle hasta olan ya da muayene olacak hastaların en geç 16.30 civarında sağlık ocağı merkezlerinde bulunmaları tavsiye ediliyor. Hafta içi saat 9.00 ile 17.00 saatleri arasında çalışan sağlık ocakları hafta sonları ise kapalı durumda bulunuyor. Hafta sonu dışında sağlık ocakları bayramlar ve resmi tatil günlerinin hafta içine denk geldiği günlerde de kapalı olduğunu bilmelerinde fayda var.

Sağlık Ocağından Hastalar Nasıl Faydalanabilir?

Sağlık ocağından hastalar MHRS sistemini arayarak randevu alarak muayene olmak istedikleri belirtmeleri halinde istedikleri günde ve saatte muayene olabiliyorlar. Bunun dışında hastalar sabahın erken saatlerinde ya da belirtilen çalışma saatleri içerisinde sağlık ocağı merkezlerine gelerek muayene olabilirler. Sağlık ocaklarında küçük bebekler ve çocuklar başta olmak üzere tüm hastaların tedavi işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

aile hekimlikleri

Sağlık Ocaklarında Sunulan Hizmetler

Sağlık ocaklarında çok sayıda hizmet sunuluyor. Bu hizmetleri kısaca özetlersek; muayene ve ilaç yazılma işlemleri gerçekleştiriliyor. Aile planlamasına yardımcı olan bu kurum gebelerin gebelik sürecini de yakından takip ediyor. Bebeklerin nasıl emzirilmesi gerektiği, beslenme ve anne sütü ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti de sunuluyor. Çocukların fiziksel gelişimleri de yine sağlık ocakları tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca sigara bağımlılığı bulunan kişilerin bu kötü alışkanlıklarından kurtulabilmesi adına gerekli destek de sağlanıyor.

Sağlık Ocaklarında Rapor Veriliyor mu?

Sağlık Ocaklarında verilen belirli raporlar yer alıyor. İş başvurusunda bulunacak kişilere sağlık ocaklarında sağlık raporu veriliyor. Ayrıca askere gidecek kişiler yine kurum tarafından askerlik raporu da verilmekte. Yine kurum evlenecek çiftlere evlilik raporu da verme işlemini gerçekleştiriyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.