Hastalıklar

Safra Kesesi Hastalık Belirtileri, Teşhis ve Tedavi Yöntemleri

Safra kesesinin etkileyen birçok hastalık ve etken bulunmaktadır. safra kesesi hastalık belirtileri her an ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biridir.

Safra Kesesi Hastalık Belirtileri

Genel olarak yemek yedikten sonra ortaya çıkan karın ağrılarıyla belirti gösterir. Belirti sağ karın bölgesinde olmaktadır duruma göre üst taraflarda görünebilir ve hatta sağ omuza da ağrı vurabilir. Rahatsızlıkta ilerleme mevcut ise kusma, üşüme, iştahsızlık, dilde beyazlama, yorgunluk, dışkının açık renkte olması, yüksek ateş ve mide bulantısı görünür. Şikayetler kışın ve yazın azalırken, sonbahar ve ilkbahar döneminde artış gösterir.

safra kesesi iltihabı

Safra Kesesi iltihabı Nasıl Teşhis Edilir?

Safra kesesi ilk olarak elle muayene ile kontrol edilir. Aileden birinin bu durumla karşılaşıp karşılaşmadığı sorulur. Elle muayene oldukça basit bir işlemdir ve kısa sürmektedir. Büyük bir ihtimalle direkt olarak safra kesesindeki sorun anlaşılır. Doktor, hastaya derin derin nefes alıp vermesini söyler ve Murphy noktasını bastırarak devam etmesini ister. Hasta nefes alıp verirken ağrı çekerse iltihaplanma anlaşılır. Safra kesesindeki taştan şüpheleniliyorsa bunun için göğüs röntgeni istenmektedir. Fakat röntgen tam olarak etki göstermeye bilir ve en son durumda ultrason veya HIDA taramasına da bakılır. Hastanın şikayetleri çok fazlaysa kan testi, endoskopi, MR ve tomografisine mutlaka bakılması gerekmektedir.

Safra Kesesi Nedir? 

Safra kesesi karnın sağ bölümünde karaciğerin alt tarafında bulunur. Küçük bir organdır. Yağların emiliminde ve minerallerin sentezlenmesinde büyük rol oynar. Boyutuna kıyasla büyük işlev görür.

safra kesesi tedavisi

Safra Kesesi Hastalıklarında Tedavi

Safra kesesinde taş oluşumu gidermek ve önlemek için hastanın kilo vermesi gerekmektedir. Aynı zamanda şeker hastasıysa onu da kontrol altına alınması gerekiyordur. Ancak kilo verme işlemi doktor ve diyetisyen kontrolünde olmalıdır. Hızlı bir şekilde kilo vermek safra kesesindeki taş sayısını arttırabilmektedir. Fiziksel egzersizler oluşan taşın oluşmasını büyük ölçüde önlemektedir.

Alkol ve tütünlü ürünler safra kesesinin en büyük düşmanı olarak bilinir. Eğer safra kesesinde iltihaplanma varsa ilk olacak ilaçlarla kontrol altına alınmaya çalışılır. Eğer ilaçlar ağrıları ve iltihabı geçirmez ise damardan ağrı kesici serumlar verilir. Bunlara rağmen hala hastanın şikayeti dinmez ise en son yöntem olarak ameliyatla safra kesesi alınmaktadır. Safra kesesinin durumuna göre alınması yerine küçük deliklerin açılması safra kesesini iyileştirebilir.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 211

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı