Güzellik ve Kişisel Bakım

Saç Dökülmesi Neden Kaynaklanır?

Var olan her saçın bir yaşam döngüsü vardır. Peki, saç dökülmesi neden kaynaklanır? Her iplikçik 4-6 yıl yaşar, sonra dinlenir ve sonra çürür. Saç dökülmesi kişilerde görülen çok doğal bir işlemdir ve 50 ila 100 yaş arasındaki saç dökülmesi normal kabul ediliyor Bu miktardan daha fazla dökülürse, banyodaki saç miktarı artar veya 3-5 saç teli çekildiğinde saç elle yıkanır veya kurutulur, bu durum ciddiye alınmalıdır. Bu nedenleri tanımlamak ve uygun bakımı sağlamak önemlidir.

Saç Dökülmesi

Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler Nelerdir?

1-Genetik Faktör

Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin nedenleri farklıdır. Erkeklerde saç dökülmesi genellikle erkeklik hormonu hassas saç dökülmesi olup genetik olan ve popülasyonun% 50’sinde görülür. Bu tip saç dökülmesi kroniktir. Kellik yaşla birlikte gelişir ve sonunda bir saç ekimine ihtiyaç duyabilir.

2- Deri ve Cilt Problemleri

Deri hastalıkları ve iç hastalıklar da saç dökülmesine neden olabilir. Çoğu deri dökülmesi, kafa derisini etkileyen kafa derisini etkileyen hastalıklardan kaynaklanır. Saç, sedef hastalığı, egzama, sivilce, yosun hastalığı, aşırı cilt ve mantar hastalıkları da, saç dökülmesinde kaçınılmaz olabilir.

Saç Dökülme Çeşitleri Nelerdir?

1-) Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Genetik bir arka plan üzerinde androjenlerin neden olduğu saç dökülmesine “andro genetik saç dökülmesi” denir. Bu erkeklerin yaklaşık yarısında ve kadınların% 20-25’inde görülür. Hastalar saç dökülmesinin zamanla yoğunlaştığını söylese de, genellikle tehlikelidir ve telojen saç dökülmesine benzemez.

2-) Saç Kıran Tipi Saç Dökülmesi

Alopesi areata; Birden farklı çaplarda tamamen kelleşen bir veya birkaç yuvarlak bölge ile karakterize yaygın bir hastalık olduğu biliniyor. Halk arasında kurt kurdu adı ile anılıyor; ancak isminin aksine, bir mantar hastalığı değildir ve bulaşıcı bir niteliği yoktur.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi tedavisinde doğru hastalığın adı belirlenmesi gerekiyor. Saç dökülmesinin nedenlerini ve saç dökülmesinin türünü öğrenmelisiniz. Dermatoloji uzmanları dökülmeye neden olan faktörleri inceler ve uygun tedavileri belirler. Saç dökülmesi yaşayan insanlar, saça ve saç derisine zarar verebilecek saç bakım ürünlerinden uzak durmalıdır. Protein bakımından zengin bir diyete geçmek önemlidir.

Kara Zencefil Şurubu

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Hangi Tedavi Yöntemleri Var?

Saç dökülmesi tedavisi

1-) İlaç Tedavisi

Saç dökülmesini önleyen ve mevcut saçları kalınlaştıran FDA onaylı ilaçlar bir doktor gözetiminde kullanılabilir. Saç dökülmesinin hafif veya orta dereceli olmasını önlemek için saçın zayıf ve zayıf olduğu bölgelerde ilaç tedavisi faydalı olabilir.

2-) Mezoterapi Saç

Mezoterapi kılı saç dökülmesinde sıklıkla kullanılan etkili bir tedavi yöntemidir. Mezoterapi kılı, vitamin, antioksidan, mineral enjeksiyonu ve mikro iğnelerle doğrudan kafa derisine dolaşımını düzenleme işlemini içerir.

3-) PRP Saç Bakımı

Saç dökülmesi problemi olan insanlar için en etkili yöntem olan PRP işlemi, hastanın kendi kanını alarak ve belli prosedürlerden geçirerek yapılır. Burada kökleri besleyen fibroblast denilen şey gelişecek ve ayrılacak ve dökülen alana enjekte edilecektir.

4-) Saç Ekimi

Saç ekimi özellikle erkek saç dökülmesi düzenine sahip kişilere uygulanabilir. Erkeklerde saç dökülmesi, erkeklik hormonlarının etkileriyle buna genetik olarak duyarlı bireylerde görülür. Saç köklerinin çevresinde saç üreten hücreler bu hormonun etkisi altında ölür. Böylece saçlar incelir, sonra uzamaya başlar ve sonunda tamamen düşer.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

Saç Dökülmesi Nedenleri

1-) Yumurta

Bir kalite protein kaynağı olan tavuk yumurtası folik asit, demir, çinko, fosfor ve biotin bakımından zengindir.

2-) Kabak çekirdeği

B, E vitamini, magnezyum, potasyum, fosfor, selenyum, kabak çekirdeği bakımından zengin çinko kalınlaşır ve sağlıklı saç büyümesini sağlar, hasarı önler.

3-) Havuç

Maksimum A vitamini içeriğine sahip havuçlar saçların daha parlak ve güçlü görünmesini sağlar.

4-) Kırmızı et

Yetersiz protein alımı saçın donmasına ve geç büyümesine neden olur. Yağsız yağsız kırmızı et gibi yüksek kaliteli protein kaynakları, saçın düzenli olarak yeterli miktarda tüketildiğinde saçların güçlenmesini ve yaşamasını sağlar ve saç dökülmesini önler.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

1-) Saça ve saç derisine zarar veren ürünlerden kaçının.

2-) B Grubu vitaminler ve dikkat edilmesi gereken vitaminler.

3-) Stresten, sigaradan ve alkolden uzak durulması gerekiyor.

4-) Jel, saç spreyi gibi ürünler kullanmamaya özen gösterin.

5-) Çok miktarda A vitamini tüketmek saç dökülmesini tetikler.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.5 / 5. Toplam oy sayısı: 67

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı