Zayıflama

Ramazanda Nasıl Diyet Yapılır? Sağlıklı Tarifler

On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının gelmesine az bir zamanın kalması ve bulunduğumuz yılın Ramazan ayının yaz dönemine denk gelmesi, fazla kilo sorunu olan ya da yaza daha zayıf ve fit bir vücutla girmek isteyen kişiler, Ramazan ayı boyunca diyet yaparak kilo vermeye çalışabilirler. Ramazan ayı boyunca uzun süre aç ve susuz kalan insanlar, birde diyet yaparak kilo vermekte oldukça zorlanabilirler. Ancak bu durumu Ramazan ayı boyunca olan aç kalacağınız süreyi daha kontrollü beslenerek dengeleyebilirsiniz. Eğer Ramazan ayında hem oruç tutup hem de diyet yaparak kilo vermek istiyorsanız ramazanda nasıl diyet yapılır? Hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu bilgileri kendinize uygun bir şekilde uygulamalısınız.

ramazan diyetleri

Sahur Beslenmenize Özen Gösterin

Ramazan ayı boyunca uzun süre aç ve susuz kalındığı için sahur vaktinde yapılan beslenme oldukça önemlidir. Ramazan ayında sahur vaktinde tüketilen besinlerin dışında iftar saatine göre bir şey yiyip, içilemediği için sahur zamanlarında oldukça dengeli ve tok tutucu özelliği olan besinler tercih edilmelidir. Sahur vaktinde haşlanmış yumurta, peynir, domates, zeytin, salatalık ve yeşillikler ile yapılacak bir sahurun oldukça tok tutucu olduğu ve zayıflatıcı etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca sahur vaktinde bol su tüketerek gün içerisindeki su ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede yapılan bir beslenme ile hem orucunuzu tutarken zorlanmamış olursunuz hem de zayıflama işlemini hızlandırabilirsiniz.

ramazan diyet tarifleri

İftar Vaktinde Nasıl Beslenilmeli?

İftar vakitleri, uzun bir açlık ve susuzluğun ardından yiyecek ve içecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz bir vakit olduğu için oldukça dengeli ve dikkatli beslenmelisiniz. İlk olarak bir çorba ve salata ile başlayıp biraz zaman geçtikten sonra ana yemeğinizi aşırıya kaçmadan tüketebilirsiniz. Bu şekilde bir iftar yapmanız sizin için zayıflatıcı ve midenizi rahatlatıcı bir etkiye sahip olacaktır.Ayrıca yumurta, patates gibi gıdalar tok kalmanızı sağlar.Karpuz ve kavun ise gün boyu su ihtiyacınızı azaltır.

Ramazan Ayında Diyet Yapmak Doğru Mu?

Aslında Ramazan ayı, vücudu terbiye etmek için oruç tutulan bir dönemdir. Ayrıca uzun süre aç ve susuz kalındığı için diyetlerde yer alan ara öğünlerde tüketilemiyor. Ancak Ramazan ayı süresince kili almak istemiyorsanız dengeli beslenerek zayıflayabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 100

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı