Hastalıklar

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prostat, her erkekte doğuştan bulunan ve idrar torbasının etrafını saran bir bezdir. Çoğu kişi sonradan oluştuğunu düşünse de prostat aslına hep vardır ve 40 yaşı geçtikten sonra bazı kişilerde büyüyebilir. Bu da prostat rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Her 5 erkekten 1’i prostat kanseri ile karşı karşıya kalma riskine sahiptir. Prostat bezinin büyümesinde en önemli etkenler yaş ve aileden gelen genler olarak gözlemlenmiştir. Bunun dışında beslenmenize de dikkat ederek erkeklerin kabusu olan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Prostat Nedir ?

Prostat alt idrar yollarında,idrar kesesinin alt kısmında, bulunur. Sadece erkeklerde bulunur. Sağlıklı bir prostat yaşa orantılı büyür fazla büyüdüğünde prostat hastalığı ortaya çıkar ve yaşlı insanların en büyük problemlerinden birisidir sürekli tuvalete çıkmanızı gerektirir.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat normal şartlarda büyüdüğünde buna iyi huylu prostat büyümesi adı verilir. İyi huylu büyüme genellikle prostatın içten dışa doğru büyümesi ve idrar kanalının çevresinde bulunan geçiş bölgesini kapatması şeklinde gözlemlenir. Prostat kanseri ise prostat bezindeki hücrelerin kontrolün dışında büyümesiyle gözlemlenir ve iyi huylu prostat büyümesinden farklı olarak merkezden dışa doğru değil, kapsüle en yakın kısımdan büyümeye başlar. İdrar yollarının tıkanması, idrar yaparken yanma gibi problemler de bu sebepten oluşur ancak daha geç belirti gösterebilir.

prostat tedavi yöntemleri

Prostat Kanseri Belirtileri

  • İdrar yapmada güçlük
  • Menide ya da idrarda kan görülmesi
  • Boşalma esnasında ağrı
  • Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
  • Kemik ağrıları
  • Sertleşme problemleri gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

Prostat kanserinin genel belirtileri bu şekilde olsa bile tam teşhisi koymak için mutlaka doktor gözetiminde olmak gerekir. İyi huylu prostat büyümesi ile neredeyse aynı belirtileri gösterir, bu nedenle ayırt edilmesi oldukça zordur.

prostat rahatsızlığı

Prostat Hastalığı Tedavisi

Prostat hastalığının tedavisine geçilmeden önce hastanın hangi evrede olduğuna bakılmalıdır. Eğer henüz hastalığın erken bir evresindeyse beslenme alışkanlıklarını değiştirerek veya prostat tedavisi için gıda takviyeleri kullanarak prostatı küçültme ve giderme yoluna gidilebilir.

Son zamanlarda piyasada bulunan prostat kanseri, prostatit ve iyi huylu prostat büyümesini giderici bitkisel takviyeler oldukça işe yarıyor gibi görünüyor. Bunlar arasında yapılan araştırmalar sonucu en etkili olanının da Protab isimli ürün olduğu ispatlanmış. Ürün, düzenli bir kullanım sonrasına prostatı küçültme hatta yok etme gibi etkiler gösterebiliyor. Protab içeriği bakımından tamamen bitkisel olması ile dikkat çekiyor. Yani gönül rahatlığıyla ameliyat masasına yatmadan, ağrılarınızdan ve acılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kara Zencefil Şurubu

Bunun dışında bu ürünü kullanarak cinsel sağlığınızın da kalitesini artırabiliyorsunuz. Prostat rahatsızlığının sonucu olarak sertleşme, boşalma sırasında ağrı gibi problemleri düzenli bir şekilde protab kullanarak yok edebiliyorsunuz.

Eğer prostat kanseri ileri bir seviyedeyse ameliyatla tedavi yöntemine gitmek gerekebiliyor. Bu aşamada cerrahi veya radyoterapi tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Hastalığın evresine ve durumuna göre tedavi sonrasında hormonal tedaviye başlanması oldukça etkili oluyor. Bu durumda kaliteli bir hastane ile çalışmak oldukça önemli. Bazı ameliyatlar sonrasında cinsel işlev kaybı sorunları yaşanabiliyor. Bu yüzden ameliyatlar oldukça riskli ve pahalı olabiliyor.

İyi Huylu Prostat Büyümesi
Prostat hastalıkları genellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkar. Elli yaş üstündeki erkeklerde alt idrar yollarında rahatsız edici belirtilere yol açarlar. Bu belirtiler daha sıklıkla iyi huylu  prostat büyümesi olarak bilinen bir hastalık olan prostatın büyümesinden kaynaklanır. Başka şartlar da bu şikayetlere yol açabilir ve doktorunuz bunları göz önünde bulundurur.

İyi huylu prostat büyümesi sık görülen bir durumdur. Yaşlanmayla birlikte erkeklerde oluşan hormonal değişikliklerle ilişkilidir. BPH, normal idrar yapma biçiminizi etkileyebilir ve yaşam kaliteniz üzerinde olumsuz bir etki yaparak alt idrar yolu semptomlarına yol açabilir. Ürolojide en sık tanı konulan hastalıktır.

Prostat hastalıkları çok endişe verici olabilir ancak BPH’nın prostat kanseri olmadığının bilinmesi önemlidir. BPH tedavi edilmediği durumda bile prostat kanserine dönüşmez. Ancak iyi huylu prostat büyümesi ve prostat kanseri yaşla birlikte gelişebilir ve beraber görülebilir. Endişelerinizi gidermek için üroloğunuza danışmalısınız.

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri 
İyi huylu prostat büyümesi (BPH) normal idrar yaptığınız yolu etkileyebilir. Bu, büyüyen prostatın, mesane çıkışında idrar yoluna baskı yapması nedeniyle ortaya çıkar.

Belirtiler bazen hafif olabilir. Örneğin daha sık idrar yapma ihtiyacı hissedersiniz veya mesanenizi tam boşaltmanız güçleşebilir. Bu hafif belirtiler yaşlanma sürecinin hareket hafıza ve esneklikteki azalma gibi normal bir parçası olabilir. Doktorunuz bu hafif belirtileriniz için tedavi önermeyebilir.

Belirtiler bazen çok rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyebilir. Bu durumda tedaviden yarar görebilirsiniz.
Genellikle alt idrar yolu semptomları olarak adlandırılan bu semptomların nedeni çoğu zaman BPH olabilir ve boşaltma sistemini etkileyen diğer şartlardan kaynaklanabilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı