«
  1. Ana sayfa
  2. Hastalıklar
  3. Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

prostat kanseri belirtileri

Prostat, her erkekte doğuştan bulunan ve idrar torbasının etrafını saran bir bezdir. Çoğu kişi sonradan oluştuğunu düşünse de prostat aslına hep vardır ve 40 yaşı geçtikten sonra bazı kişilerde büyüyebilir. Bu da prostat rahatsızlıklarına sebebiyet verir. Her 5 erkekten 1’i prostat kanseri ile karşı karşıya kalma riskine sahiptir. Prostat bezinin büyümesinde en önemli etkenler yaş ve aileden gelen genler olarak gözlemlenmiştir. Bunun dışında beslenmenize de dikkat ederek erkeklerin kabusu olan bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Prostat Kanseri Nedir?

Prostat normal şartlarda büyüdüğünde buna iyi huylu prostat büyümesi adı verilir. İyi huylu büyüme genellikle prostatın içten dışa doğru büyümesi ve idrar kanalının çevresinde bulunan geçiş bölgesini kapatması şeklinde gözlemlenir. Prostat kanseri ise prostat bezindeki hücrelerin kontrolün dışında büyümesiyle gözlemlenir ve iyi huylu prostat büyümesinden farklı olarak merkezden dışa doğru değil, kapsüle en yakın kısımdan büyümeye başlar. İdrar yollarının tıkanması, idrar yaparken yanma gibi problemler de bu sebepten oluşur ancak daha geç belirti gösterebilir.

prostat tedavi yöntemleri

Prostat Kanseri Belirtileri

  • İdrar yapmada güçlük
  • Menide ya da idrarda kan görülmesi
  • Boşalma esnasında ağrı
  • Kasık bölgesinde rahatsızlık hissi
  • Kemik ağrıları
  • Sertleşme problemleri gibi belirtilerle karşılaşılabilir.

Prostat kanserinin genel belirtileri bu şekilde olsa bile tam teşhisi koymak için mutlaka doktor gözetiminde olmak gerekir. İyi huylu prostat büyümesi ile neredeyse aynı belirtileri gösterir, bu nedenle ayırt edilmesi oldukça zordur.

prostat rahatsızlığı

Prostat Hastalığı Tedavisi

Prostat hastalığının tedavisine geçilmeden önce hastanın hangi evrede olduğuna bakılmalıdır. Eğer henüz hastalığın erken bir evresindeyse beslenme alışkanlıklarını değiştirerek veya prostat tedavisi için gıda takviyeleri kullanarak prostatı küçültme ve giderme yoluna gidilebilir.

Son zamanlarda piyasada bulunan prostat kanseri, prostatit ve iyi huylu prostat büyümesini giderici bitkisel takviyeler oldukça işe yarıyor gibi görünüyor. Bunlar arasında yapılan araştırmalar sonucu en etkili olanının da Protab isimli ürün olduğu ispatlanmış. Ürün, düzenli bir kullanım sonrasına prostatı küçültme hatta yok etme gibi etkiler gösterebiliyor. Protab içeriği bakımından tamamen bitkisel olması ile dikkat çekiyor. Yani gönül rahatlığıyla ameliyat masasına yatmadan, ağrılarınızdan ve acılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bunun dışında bu ürünü kullanarak cinsel sağlığınızın da kalitesini artırabiliyorsunuz. Prostat rahatsızlığının sonucu olarak sertleşme, boşalma sırasında ağrı gibi problemleri düzenli bir şekilde protab kullanarak yok edebiliyorsunuz.

Eğer prostat kanseri ileri bir seviyedeyse ameliyatla tedavi yöntemine gitmek gerekebiliyor. Bu aşamada cerrahi veya radyoterapi tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Hastalığın evresine ve durumuna göre tedavi sonrasında hormonal tedaviye başlanması oldukça etkili oluyor. Bu durumda kaliteli bir hastane ile çalışmak oldukça önemli. Bazı ameliyatlar sonrasında cinsel işlev kaybı sorunları yaşanabiliyor. Bu yüzden ameliyatlar oldukça riskli ve pahalı olabiliyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.