Cinsel Sağlık

Pelvik İnflamatuar Hastalık Nedir? Belirtileri Neler?

Pelvisin iltihaplı hastalıkları denildiği zaman uterus, tüpler, yumurtalık ve etrafında bulunan dokuların iltihabı akla gelir. Birçok nedenden kaynaklanabilir ve bazı hastalıkların komplikasyonu olarak da görülebilir. Çok riskli bir durum olduğu gibi acil olarak müdahale gerektirir. Peki, pelvik inflamatuar hastalık nedir? Belirtileri neler? Pelvis karın boşluğunun alt tarafı demektir. Üreme organlarının birçok organ ile komşu olması pelviste meydana gelen enfeksiyonların komşu oranlara sıçramasına neden olabilir. Pelvik enfeksiyonlar üreme yeteneğini etkiler ve üremeyi imkansız hale getirebilir. Özellikle fallop tüplerinde yapışıklığa neden olur ve döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini engeller.

pelvik inflamatuar hastalıklar

Korunmak İçin Prezervatif Kullanın

Prezervatif cinsel ilişki sırasında partnerizden herhangi bir hastalık bulaşmamasını sağlayarak sizi korur. Eczanelerden ve marketlerden satın alabilirsiniz.

Pelvik İnflamatuar Hastalık İçin Kimler Risk Altındadır?

Pelvik enfeksiyonlar genellikle çok eşlilikten kaynaklanan sorunlardan dolayı oluşur. Çok eşlilik beraberinde cinsel yolla bulaşan hastalıkları getirir. Tedavi edilmeyen ve kronikleşen pelvik hastalıklar pelvik enfeksiyonun ilk nedenidir. Diğer bir neden ise kadınların doğum kontrol yöntemi için kullandıkları rahim içi araçtır. Rahim içi araçlar nadirde olsa pelvik enfeksiyonlara neden olabilir. Pelviste bulunan organlara müdahale edilecekse mutlaka her cihaz ve alet steril olmalı ve her müdahale hastane şartlarında yapılmalıdır.

Belirtileri Nelerdir?

İlk belirti şiddetli karın ağrısıdır. Karın ağrısını kötü kokulu vajinal akıntı takip eder. Ateş yükselebilir. Kasıklarda ağrı oluşur. Ağrılı cinsel ilişki görülür. Cinsel ilişki sırasında kanama olabilir. Pelvik enfeksiyonlar çok ciddi bir durumdur. Tedavi edilmez veya tedavi gecikirse üreme organlarında yapışıklığa neden olur. Yapışıklık ise kısırlığın ilk nedenidir.

cinsel hastalıklar

Tedavisi Nasıldır?

Öncelikle pelvik enfeksiyon için kadın doğum uzmanına muayene olarak bazı testlerin yapılması gerekir. Tanı konulmadan önce mutlaka gebelik şüphesi araştırılmalıdır. Pelvik enfeksiyonların tedavisinde antibiyotik tedavisi uygulanır.

Hangi antibiyotiğin kullanılacağına kadın doğum uzmanı karar verir. Bazı durumlarda ağızdan antibiyotik yeterli olurken bazı durumlarda damardan antibiyotik uygulaması gerekli olabilir. Yumurtalık çevresinde apseli dokular oluşmuşsa mutlaka küçük cerrahi operasyonlar ile apseler boşaltılmalıdır. Pelvik enfeksiyonlardan korunmak çok önemlidir. Bunun için mutlaka tek eşlilik tercih edilmelidir.

Kara Zencefil Şurubu

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için mutlaka kondom kullanılmalıdır. Doğum kontrol yöntemi olarak rahim içi ria uygulaması mutlaka steril şartlarda yapılmalıdır. Merdiven arası küretaj yöntemi en ciddi pelvik enfeksiyon nedeni olup hayatı tehdit eden bir durumdur. Kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir ve septisemiye neden olabilir. Çok ciddi bir durum olduğu için tedavide geç kalınmamalı ve mutlaka uzman hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 180

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı