Doğal Takviyeler

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir? Ne işe Yarar?

Papatya bitkisi özellikle çay olarak tüketildiğinde vücuda oldukça fazla fayda sağlamaktadır. Pek çok kadın genellikle regl dönemlerinde papatya çayı demler. Çünkü hem depresif durumdan çıkmaları sağlar hem de regl ağrılarına iyi gelmektedir. Fakat faydaları bu kadarla sınırlı değildir.

Papatya Çayını Faydaları

 • Uyku bozukluklarını tedavi edici özelliğe sahiptir
 • Romatizma hastalıklara iyi gelir
 • Cilt hastalıkları ve deri döküntülerinin belirtilerini hafifletir
 • Yemekten sonra bir bardak papatya çayı içilmesi sindirime yardımcı olur
 • Ülser, gastrit gibi hastalıkların tedavi sürecinde kullanılır
 • Alerjilere iyi gelir
 • Mide kasılmalarını engellerken aynı zamanda sabah bulantılarına iyi gelir
 • İltihapları ve bağırsak sorunlarına iyi gelirken bağırsak hareketlerini arttırır
 • Diş eti hastalıklarını önleme etkisi vardır ve ağız iltihaplarını engeller
 • Bitkisel bir kas gevşeticidir, vücudun rahatlamasını sağlar
 • Kaygıyı azaltır
 • Sakinlik hissi verir
 • Karaciğerlerin çalışmasını sağlar
 • Regl döneminde ağrıları ve kasılmaları hafifletir
 • Bel ve sırt ağrılarına iyi gelir
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Boğazlardaki ağrıları alır
 • Gargara olarak kullanılır ve apse tedavisinde birebirdir.
 • Kan Şekerini Dengeler

  Papatya çayı kullanımı kan şekerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

  Kan şekeriniz kronik olarak yüksekse antienflamatuar özellikleri sayesinde pankreas hücrelerinizi hasardan koruyabilir.

  Pankreas kan şekerinizi düşürmekle sorumlu insülin hormonunu üretmesi sebebiyle sağlığınız için çok önemlidir.

  Şeker hastası 64 kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sekiz hafta boyunca yemekle birlikte papatya çayı tüketen bireylerin kan şekerlerinin su tüketenlere göre daha düşük olduğu gözlemlenmiştir .

  Ayrıca, hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar papatya çayı içmenin açlık kan şekerini düşürdüğünü ve yemeklerden sonra meydana gelen ani kan şekeri yükselişini önleyebileceğini göstermiştir.

  Kara Zencefil Şurubu

  Papatya çayının kan şekeri üzerindeki etkilerine dair gözlemlerin çoğu hayvanlar üzerinde yapılmış olsa da sonuçlar oldukça umut verici görünmektedir.

 • Papatya Çayının Tansiyona Etkisi

  Papatya çayı flavonoid grubundan antioksidanlarla doludur.  Flavonoidlerin kalp hastalıklarının habercisi olan yüksek tansiyonu düşürdüğü ve kolesterolü kontrol altına aldığı gözlemlenmiştir.

  Şeker hastası 64 birey üzerinde yapılan bir araştırma ise yemeklerle birlikte papatya çayı tüketen kişilerin su içenlere göre daha düşük kolesterol, trigliserit ve LDL oranlarına sahip olduğunu öne sunmuştur.

  Bu konuda daha fazla araştırma gerekse de papatya çayını öğünlerinize eklemenin bir sakıncası yoktur.

 • Sindirime Yararlıdır

  Sindirim sistemi vücut sağlığımız için çok önemlidir. Az sayıda araştırma papatya çayının sindirim sistemine yararlı olduğunu ve bazı sindirim sorunlarına yakalanma riskini düşürebileceğini göstermiştir.

  Fareler üzerinde yapılan bazı araştırmalarda papatya özünün ishale karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bunun sebebi papatya çayının sahip olduğu antienflamatuar unsurlardır .

  Fareler üzerinde yapılan başka bir araştırma ise papatya çayının mide asiditesini azaltıp zararlı bakterilerin çoğalmasını engellemesi nedeniyle mide ülserlerine karşı yararlı olduğunu öne sürmüştür (7).

  Bu araştırmalara rağmen papatya çayının sindirim sistemine olan etkilerini tam anlamıyla kavrayabilmek için insanlar üzerinde araştırma yapılması gerekmektedir.

  Bununla birlikte, birçok birey papatya çayı tüketmenin midelerini rahatlattığını söylemektedir. Papatya çayı geleneksel tıpta mide bulantısı ve gaz sancısı gibi sorunların tedavisinde kullanılmıştır.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Papatya çay hem hafifliği ile hem de güzel kokusu ile içimi kolaylaştırır. Ayrıca gayet güzel içilebilir bir tadı vardır. Papatya çayının faydaları nelerdir? konusuna açıklık getirdikten sonra şimdi gelelim papatya çayı nasıl demlenmelidir; Papatya çayı yapımı oldukça kolaydır. Öncelikle papatya çayı yapacağınız suyu kaynatmalısınız. Kaynamış suyun içerisine 2 ya da 3 yemek kaşığı kurutulmuş papatyayı dökün ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Daha sonra içerisindeki papatyalar süzerek içebilirsiniz. Tatlandırmak ve etkisini arttırmak için bal kullanabilir ya da birkaç damla limon suyu ekleyebilirsiniz. Papatya çayının bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur. Fakat yine de çayının ve yağının cilde uygulanmasında gözlere sürülmemelidir. Ayrıca papatya yağı kesinlikle içilmez. Tiroit hastalığı olan kişiler ise doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Papatyanın Diğer Faydaları ve Kullanım Şekilleri Nelerdir?

 • Papatya arpacık tedavisinde kullanılmaktadır.

Bir çay bardağı kadar kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar papatya dökülür ve 15 dakika bekletilir. Daha sonra temiz bir tülbent ile süzülür. Hazırlamış olunan karışım içerisine pamuk batırdıktan sonra sıkılıp göz kapağının üzerine yerleştirilir. Gözün içerisine girmemesine dikkat etmelisiniz. Ayrıca papatya göz çapaklanmalarına da iyi gelmektedir. Bandırdığınız pamuğu sıktıktan sonra gözlerinizi kapatıp çapaklanan bölgeleri silmeniz gerekmektedir.

 • Bağırsak solucanının dökülmesini sağlar.

Papatya çayı hazırlandıktan sonra bağırsak solucanı tedavisi için her gün sabah ve akşam olmak üzere 4 ya da 6 hafta kullanılmalıdır. Ayrıca son iki hafta çay ile aynı miktarda sinameki müshil katılır.

 • Romatizma tedavisi

Papatyanın romatizma tedavisinde kullanıldığından bahsetmiştik. Fakat bu karışım içerisine nane ve zeytin yağı koyulduğunda elde edeceğiniz karışımı ağrılarınızın olduğu yerlere sürerek masaj yaparsanız, ağrılarınızdan kurtulursunuz. Ayrıca kekik, nane, ıhlamur ile kaynatıldığında da romatizma ağrılarına iyi gelmektedir. Papatya çayının faydaları nelerdir? Gün geçtikçe daha birçok faydasının gün yüzüne çıkacağından emin olduğumuz bir bitkidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı