Hamilelik

Otizmlilerde Görülen Konuşma Apraksisi

Otizm hastalığıyla mücadele eden kişilerde yaygın olarak görülen konuşma problemine konuşma apraksisi diyebiliriz. Bu hastalık içerisinde otizmli bireylerin kendilerini ifade etmelerine dair bir dil bozukluğu yaşamaları durumu görülebilmektedir. Buna rağmen bu bireyler etrafında söylenenleri anlama konusunda da sıkıntı yaşamazlar. Taklit becerilerinde sorun vardır. 

Konuşma terapisti bu konuda genel olarak etkili bir destek vererek, ve özel teknikler kullanarak bu durumu tedavi edebilmektedir.
Bir gelişim sorunu olarak adlandırılan konuşma apraksisi, genel olarak beyinden gelen dönüşlerin doğru biçimde iletilmemesine neden olabilmektedir. Motor konuşma bozukluğu olarak adlandırılan apraksi içerisinde, kasların yetersizliğiyle ilgili olan bir durum görülmemektedir.

Apraksi rahatsızlığı beynin konuşma işlevinde yetersiz kalmasından kaynaklıdır. Beyinden gelen komutların yetersiz kalması sonrasında dudak, çene ve dil gibi organların işleyiş içerisinde yer alamamasının temel nedeni olarak görülebilmektedir. Böylelikle kişilerin konuşurken anlaşılırlıktan uzak bir konumda olduğu görülebilmektedir.

Çocuk Terapisi

Apraksi Hastalığının Belirtileri

Apraksi rahatsızlığı da diğer tüm hastalıklar gibi belli belirtilerle kendini gösterebilecektir. Bu rahatsızlık diğer sorunlardan bağımsız olarak ortaya çıkmakta ve kesin olarak bir sebebi de ortaya konulmamaktadır.

Bu belirtiler arasında;

•Dil gelişiminin yaşıtlara göre daha geç bir biçimde tamamlanması

Kara Zencefil Şurubu

• Konuşma süresinin uzamasına bağlı olarak sözcük hatalarının artması

• Birbiriyle alakasız ve hatalı sesler çıkarılması ya da alakasız kelimeler söylenmesi

• Hastaların anlama becerilerinin konuşma yeteneklerinden daha iyi olması

• Hastaların hatanın farkında olması ve bu hataları düzeltmek için çabalaması.

• Konuşma esnasında doğru sözcükleri aramakla zaman kaybetmesi

• Ses ve hecelerin sıralanmasında sorun yaşanması

• Konuşma esnasında uzun süreli duraklamaların yaşanması

Apraki hastalığı otizm rahatsızlığı yaşayan kişilerin çocukluk evrelerinde görülmeye başlayan bir rahatsızlık tipi olarak adlandırılmaktadır. Küçük yaştan itibaren iletişim kurma güçlüğü yaratan bir etmen olarak değerlendirilmektedir. Bu tip belirtilerin görülmesi durumunda da ailelerin en yakın konuşma terapistine yönelerek; ne şekilde hareket etmesi gerektiği konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Apraksi Neden Olur?

Otizmli hastalarda yaygın olarak görülen apraksi hastalığının temel bir nedeni bulunmamaktadır. Sadece belirtileri doğrultusunda hareket edilerek; uzun gözlemler sonrasında apraksi teşhisi konulabilmektedir. Çocukluktan itibaren görülen bu hastalık, konuşma organlarının kaslarında görülen bir rahatsızlık olmasından ötürü güçsüzlük nedeniyle ortaya çıktığı yanlış bir kavram olarak adlandırılabilmektedir. Erkeklerde de kadınlara nazaran bu rahatsızlık daha yaygın olarak ifade edilebilmektedir.

Apraksi hastalığı genel olarak genetik faktörler sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlık tipi olarak ifade edilebilmektedir. Bu tip rahatsızlıkların ailede bulunması durumunda, herkesin risk grubunda olduğu söylenebilmektedir. Ancak otizm rahatsızlığı çeken bireyin apraksi sorunu yaşaması da çokluktan itibaren genel olarak görülen bir durum olarak ifade edilebilmektedir.

Apraksi Tedavi Teknikleri

Otizmli bireylerin apraksi hastalığından fazla etkilenmemeleri adına yoğun olarak tedavi teknikleri uygulanmaktadır. Konuşma terapisti tarafından çocukluktan itibaren konuşma terapilerine dahil olmaları istenmektedir. Gerek grupsal gerekse de bireysel olarak bu tip konuşma terapileri hayata geçirilmektedir.

Otizmli çocuklara bireysel terapilerin uygulanmasının her zaman olumlu yönde getirileri olacaktır. Otizmli bireylerin terapiler sonrasında eskisine oranla daha rahat bir konuşma evresi içerisinde olunması durumunda terapilerin sayısında ve sıklığında da azalma görülmektedir.

Bireylerin sosyal çevre içerisinde ne şekilde iletişim kuracağına dair gözlemler grup terapilerinde gerçekleştirilecektir.
Apraksi tedavisinde uygulanacak olan teknik ve yöntemler; otizmli bireylerin konuşmayı daha rahat hale getirebilmesine odaklanmaktadır.

Aynı zamanda da konuşma unsurlarına dair kas hareketleri de bu tedavi süreci içerisinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu yüzden otizmli hastaların sürekli olarak konuşma pratiklerine tabi tutulması gerekmektedir. Ümmühan Erkoç da terapiler konusunda otizmli apraksi hastalarına gereken desteği sağlayabilmektedir.

Apraksi Hastalığında Prompt Tekniği

Otizmli apraksi hastaları için uygulanacak olan en kapsamlı yöntem Prompt tekniği ve kombine edilen diğer davranışsal tekniklerdir Ümmühan Erkoç bu konuda devreye giren terapistlerdendir, ve daha çok dokunsal ögelerle hareket ettiği söylenebilmektedir. Dokunarak uyaran terapistler, hastaların ses ve sözcük üretmeleri konusunda harekete geçmeleri için bir anlamda beyni programlayacaklardır.

Böylelikle yavaş yavaş ses, hece ve sözcük kullanımında çocukların seviye atlamaları durumu söz konusu olmaktadır. Çocuklar yoğun terapiler sonrasında konuşmaya varacak kadar gelişme kaydedebilirler. Böylelikle terapi sonrasında apraksi probleminin gerilemesi ve hatta bazen etkilerinin tamamen yok edilmesi dahilinde bu sürecin olumlu katkıları da görülebilecektir.

Apraksi Hastalığında Aile Katkısı

Apraksi hastalığında uzman doktorlar ve terapistler kadar aile bireyleri de önemli bir yapıda bulunmaktadır. Apraksi hastalığına karşı yapılacak olan terapiler; terapistlerin yaptığıyla sınırlı kalmayacaktır. Aile bireyleri de otizmli apraksi hastalarıyla beraber hareket ederek; konuşma pratiklerini ev ortamında gerçekleştirmeye de özen göstereceklerdir.

Terapistlerin tavsiyeleri ve uygulamaları gereken metodlar hakkında bilgi vermeleri sonrasında da gerekli alıştırmaların yapılması durumu söz konusu olacaktır. Aile bireylerinin sabır ve özveriyle pratikleri gerçekleştirmeye devam etmeleri gerektiği de ifade edilecektir. Apraksiye açılan savaş uzun vadede etkisini göstereceğinden ötürü, bu konudaki sabırlarının tükenmemesi de önemlidir. Tüm bireylerin üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde gerçekleştirmeleri gerektiği söylenmektedir.

Apraksi hastalığı konusunda devreye girecek olan konuşma terapisti Ümmühan Erkoç, 2011 yılından itibaren Türkiye’de tedavi yöntemlerini uygulamaya başlamıştır. Amerika’dan Türkiye’ye dönerek; buradaki hastaların iyileşme süreçlerine destek olmaktadır. Türkçe, İngilizce, Almanca ve Arapça dillerinde terapi seçeneklerini sağlayarak; kısa süre içerisinde yoğun tedavi talepleriyle karşı karşıya kalmıştır. İRE Dil Konuşma Merkezi içerisinde profesyonel ekibiyle apraksi hastalığına bağlı konuşma bozukluğu çeken hastalara gerekli terapi ve tedavi süreçlerini uygulamasıyla kendini göstermiştir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.2 / 5. Toplam oy sayısı: 145

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı