Doğal TakviyelerHastalıklar

Öksürüğe Ne İyi Gelir? Kuru Öksürüğü Ne Keser?

Öksürük özellikle kış aylarının gelmesiyle birlikte çokça rastladığımız bir durumdur ve günlük yaşantıyı oldukça etkiler. Geceleri uykudan uyandırır, gündüzleri sürekli öksürmeden dolayı vücudu yorar. Esasında öksürük bir hastalık durumu değil, vücudun doğal yollarla solunum yollarını ve boğazı temizleme halinde ortaya çıkan bir durumdur. Öksürüğe kesin çözüm bitkisel tedavi yöntemleri ile beraber geçmeyen öksürük probleminizi gidermeye yardımcı olacak tarifleri, kuru öksürüğü kesmek için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun mükemmel tedavisini yazımızda bulabilirsiniz.

Öksürük Neden Olur?

Öksürük genellikle iki çeşit olarak gözlemlenir: kuru öksürük ve balgamlı öksürük. Kuru öksürük bir süre sonra boğazı tahriş eder ve günlük yaşantıyı zora sokar. Balgamlı öksürükte ise yüksek miktarda salya ve balgam üretimi olduğundan dışarı balgam atımı görülür. Bu iki öksürüğün de sebebi genellikle gribal enfeksiyonlar olmasına rağmen fazla sigara tüketimi, alerji, hava kirliliği, astım, kalp yetmezliği, sinüzit ve bronşit gibi problemler de öksürüğe yol açabilir.

Öksürüğe neyin sebep olduğunu öğrenmek için, öksürüğün süresine ve ne şekilde olduğuna bakmak teşhis konusunda etkili olacaktır. Örnek verecek olursak, geceleri uyku sırasında kuru ve balgamsız öksürük problemi yaşıyorsanız, viral üst solunum yolu enfeksiyonuna veya alerjiye sahip olabilirsiniz. Spor yaparken, gülerken, hareket ettiğinizde veya ağladığınızda öksürük şiddetiniz artıyorsa astım olabilirsiniz. Eğer öksürük problemi yaşıyorsanız ve uzun süredir geçmiyorsa mutlaka bir doktora danışmalı ve sebebini öğrenip ona göre hareket etmelisiniz.

Kuru Öksürük Neden Olur?

Öksürük eğer balgamsız ise kuru öksürük diye nitelendirilir. Kuru öksürük genellikle boğazda gıcığa sebep olur. Öksürük giderilmediği müddetçe gıcık artar ve boğazda tahrişe sebep olur. Kuru öksürük ile beraber ateşlenme, halsizlik, mide bulantısı gibi belirtiler görülmüyorsa genellikle ciddi bir rahatsızlıktan dolayı olmadığını gösterir.

Kuru öksürüğün genellikle kış aylarında yaşanan nezle, grip, farenjit gibi rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıktığı, ama aynı zamanda astım, geniz akıntısı, kalp yetmezliği, reflü ve akciğerde sıvı toplanması gibi durumlarda da ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bu gibi durumlarda bir doktora danışmak çözüm arayışları için en iyi yöntem olacaktır. Kuru öksürüğün uzun süre devam etmesi durumunda, kuru öksürük atakları gözlemlenmeye başlar ve buna bağlı olarak baş ağrıları, baş dönmesi hatta bayılmalar gözlemlenebilir.

Kara Zencefil Şurubu

Balgamlı Öksürük Neden Olur?

Balgamlı öksürük kuru öksürüğe göre daha ciddi bir durumdur. Hastalarda öksürükle beraber balgam da oluşuyorsa “prodüktif öksürük” teşhisi konulabilir. Genellikle sigara kullanan kişilerde, sinüzit ve bronşit rahatsızlığına sahip kişilerde gözlemlenir. Balgamlı öksürük, hastalar tarafından genellikle sigara içimine bağlı normal bir rahatsızlıkmış gibi algılanır, ancak aslında “bronşektazi” denilen bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.

Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Öksürük tanısıyla doktora başvurulduğunda doktorların genel olarak tedavi tercihi ilaçlı tedaviden yana olur. Nezle ve grip gibi enfeksiyonlardan dolayı öksürük problemi yaşanıyorsa ilaç tedavisi uygulanabilecek bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Ancak, ilaç kullanımı istemeyenler için evde yapabilecekleri öksürük giderici doğal yöntemler ve bitkisel çözümler de bulunmaktadır. Sizler için önce doğal yöntemlerden, sonrasında ise bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz.

Öksürük Giderici Doğal Yöntemler

Buhar Solumak:

Öksürüğün alternatif yollarla tedavi edilebilmesinde bir yöntem olarak buhar solumayı tercih edebilirsiniz. Büyük bir tencere veya bir kabın içerisinde su kaynatıp çıkan buharı soluyarak üst solunum yollarınızın nemlenmesini sağlayabilir, bu sayede boğaz yollarınızı yumuşatıp öksürük rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.

Öksürük Giderici Bitkisel Çözümler

Dr. Feridun Kunak’dan Öksürüğü Kesen Ayva Çayı Tarifi

Ayva özellikle kış aylarında, tam olarak öksürüğe yakalandığımız zamanda ortaya çıkan bir meyvedir. Ayvanın kendisi ve çekirdeği kaynatıldığında boğazdaki gıcıklığı gidermek ve öksürüğü engellemek için bir yumuşatıcı etkiye sahiptir. Öksürük için iyi gelmesinin yanı sıra sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır.

Malzemeler:

  • 2 adet ayva’nın kabuğu
  • 2 adet ayva’nın çekirdeği
  • 1 adet elma’nın kabuğu
  • 3 adet kakule
  • Ihlamur yaprağı
  • 1,5 lt su
  • 1 çay kaşığı bal

Yapılışı:

Yukarıdaki malzemeleri hazırlarken 1,5 lt suyu ketıl yardımıyla veya ocakta kaynatıyoruz. Su kaynadıktan sonra malzemeleri suyun üzerine ekleyip ağzı kapalı bir kaba alarak 10-15 dakika demlenmeye bırakıyoruz. Fazla aşırıya kaçmamak kaydıyla gün içerisinde istediğiniz vakitte tüketebilirsiniz.

Dr. Ahmet Maranki’den Öksürüğü Kesen Karabiber Çayı Tarifi

Karabiber çayı tarifi, boğazında gıcıklanma olanların ve kuru öksürük krizi yaşayanların bitkisel bir çözüm olarak kullanabileceği bir yöntemdir. Karabiber, üst solunum yollarında oluşan balgamı söker ve dolaşımı hızlandırır. Tarifte karabibere ek olarak bir de bal kullanılıyor, bal da öksürüğü yatıştırma etkisine sahiptir.

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 3 çay kaşığı bal
  • 1 fincan kaynar su

Yapılışı:

Öncelikle bir fincana 3 çay kaşığı balımızı ekliyoruz. Üstüne taze çekilmiş 1 çay kaşığı karabiberi ekleyip ikisini iyice karıştırıyoruz ki tek bir yerde toplanmasın ve içerken yoğun bir tat bırakmasın. Üstüne kaynar suyumuzu ekleyip yaklaşık olarak 10 dakika kadar beklettikten sonra karışımımız içmeye hazır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun Öksürüğü Geçiren Keçi Boynuzu Tarifi

Prof. Dr. Saraçoğlu, bitki bilimi alanında yetkin ve deneyimli kişilerin başında geliyor. Yaptığı araştırmalar sonrasında 7-8 adet keçi boynuzunu yarım litre kaynar su içerisine atıp birlikte kaynattıktan sonra 10 dakika dinlenmeye bırakıp ardından karışımı içmenin öksürüğü 3 gün içerisinde geçireceğini söylüyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı