Hastalıklar

Nefes Darlığına Ne İyi Gelir?

Akciğerlerle ilgili bir rahatsızlık olan nefes darlığı, özellikle sigara kullanan kişilerde daha çok görülüyor. Bazı tıp adamları nefes darlığını psikolojik rahatsızlıklara bağlasalar da, solunum, akciğer ve kalp üçgeninin oluşturduğu sorunlar nefes darlığı olarak ortaya çıkıyor. Kişinin yaşam kalitesini düşüren ve bazen kuru bir öksürük de yapan nefes darlığını yok etmek gerekiyor. Can sıkıcı sonuçlar yaşamamak için tıbbi bir tedavi almak ve boyutlarına göre bitkisel yöntemlere başvurmak şart.

Nefes Darlığı İçin Uygulanması Gereken Tıbbi Tedavi Yöntemleri

Nefes darlığı, kişinin rahat nefes alamaması, yürüyüş sırasında tıkanmışlık hissi, nefes alıp verme sırasında kalp atışı gibi bir ses duyma, göğüs sıkışması gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Bu belirtileri hisseden ve sıkıntı yaşayan kişilerin Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuru yapmaları gerekiyor.

Nefes darlığı büyük ya da küçük boyutlu olsa da doktor;

  • Kan tahlili,
  • Akciğer röntgeni,
  • Kalp grafisi,
  • Solunum fonksiyon testi gibi tetkikler isteyebiliyor.

Bu istedikleri tetkikler sizin hastalık safahatınızla ilgili değişebiliyor. Tetkik sonuçlarına göre nefes darlığı şikayetinizin sebebini öğrenerek, bu sonuçlara uygun olan order veriyor. Bu tedavide bazen nefes açıcı damlalar, antibiyotik gibi haplar kullanılabilirken bazense ileri tetkik yapılmasına gerek duyabiliyor.

Nefes Darlığının Altında Yatan Hastalıklar

Nefes darlığı rahatsızlığı yaşıyorsanız bu rahatsızlığı mutlaka ciddiye almalısınız. Bu hastalık basit bir hastalık olmamakta bu nedenle önleminin alınması gerekmektedir.

Nefes darlığı;

  • Bronşit,
  • Zatürre,
  • Astım,
  • Koah gibi akciğer hastalıklarına işaret edebilir.

Hasta solunum yapmak için gerekli olan düzeyde oksijen alamadığında, kendisini nefessiz kalmış gibi hissetmektedir.

Nefes Darlığı Yaşandığında Yapılması Gerekenler

Göğüs hastalıkları doktorunun nefes darlığı hastalığına karşı yaptığı ilk takviye hastaya oksijen vermektir. Ağızdan verilen oksijen vücut için yeterli seviyeye geldiğinde hasta biraz rahatlayacaktır. Ayrıca ufak çaplı nefes darlığı için hastaya nefes açıcı sprey reçete edilir.

Sarımsak Nefes Darlığına İyi Geliyor

Antioksidan özelliği fazla olan besin grubundan biri olan sarımsak, nefes darlığı problemini azaltabiliyor. Her gün bir diş sarımsak tüketmek, nefes açıcı bir etkiye sahip.

Egzersiz Yapmak

Nefes açıcı ve bol oksijenli alanlarda yürüyüşle birlikte nefes egzersizi yapmak, nefes darlığından hem kurtulmayı hem de korunmayı sağlıyor. Sabah oksijeninin henüz azalmadığı saatlerde yapılacak olan bir saatlik yürüyüş, sigaradan kaynaklanan nefes darlığına karşı bile birebir.

Diyet Yapmak

Nefes darlığında gıda alımına dikkat etmek gerekiyor. Aşırı ve bol yemek mide sıkıntılarını ortaya çıkarırken, kalbe de baskı yapıyor. Bu nedenle diyet yaparak dengeli beslenmek gerekiyor. Bu diyet günlük 6 öğünlü bir diyet olduğunda hem kilo yönünden hem de nefes kontrolü yönünden rahatlık sağlanıyor.

Keçiboynuzu Suyu İçmek

Keçiboynuzu bitkisini kaynatarak suyunu içmek nefes darlığı şikayetinin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlıyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 130

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı