Doğal Takviyeler

Moringa Çayı ve Sağlığınıza 4 Faydası

Moringa çayı, son zamanların popüler bitkisel karışımlarından bir tanesi. Moringa bitkisi, diğer pek çok sağlık yararının yanı sıra, son derece besleyici besin değerleri ve güçlü anti-enflamatuar, antioksidan ve cildi koruyucu özellikleri nedeniyle yeni bir “süper gıda” olarak daha fazla popülerlik kazanmaya başlıyor. Tam adı “Moringa Oliefera” olan bu bitkiden elde edilen çay, Asya, Afrika ve Orta Amerika civarlarında yetiştiriliyor.

Moringa, dünya üzerindeki en fazla antioksidana sahip bitkilerden bir tanesi. Bu antioksidan özelliği sayesinde vücudunuzu toksinlerden arındırıyor, enerji veriyor, metabolizmanızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı oluyor. Aynı zamanda içerisinde barındırdığı yüksek miktarda vitamin ve mineraller sayesinde cildinizin gençleşmesine de yardımcı oluyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve kanser gibi rahatsızlıkları önleme konusunda savaşıyor. Bunun gibi daha bir çok faydası bulunuyor.

Moringa Çayı Nedir ?

Moringa çayı, Moringa Oleifera isimli bitkinin yapraklarından elde edilen ve son dönemlerde ülkemizde de popüler hale gelen bir çaydır. Moringa bitkisi kökten yapraklarına kadar bütün kısımları çok faydalı olduğundan mucize bitki olarak da bilinir. Moringa ya da tam adıyla Moringa Oleifera, anavatanı Hindistan olan ve Pakistan, Nepal, Filipinler gibi başka ülkelerde de yetiştirilen şifalı bir bitki türüdür. Doğu ülkelerinde diyabet, kalp hastalığı, anemi, artrit gibi pek çok hastalığın önlenmesi ve tedavisinde nesiller boyunca kullanılmıştır.

Moringa bitkisinin kök, kabuk, yaprak, tohum, çiçek, koza ve meyve gibi tüm kısımları yenilebilir birer şifa kaynağıdır. Fakat daha çok toz haline getirilen yapraklarının doğal bir gıda takviyesi şeklinde kullanımı daha yaygındır. Moringa bitkisinin yaprakları dünyanın birçok ülkesinde gerçek bir mucize besin olarak kabul edilir.

Moringa Çayı Oldukça Besleyici Gıdalar İçerir

moringa çayı faydaları

Moringa yapraklarından tohumuna kadar her şeyiyle kullanılan bir bitkidir. Özellikle yapraklarının içerisinde birçok vitamin ve mineral kaynağı bulunmaktadır. Bakın bir bardak moringa çayının içerisinde hangi besinler bulunuyor:

  • Protein: 2 gram
  • B6 Vitamini: Günlük tüketilmesi gereken miktarın % 19’u
  • C Vitamini: Günlük tüketilmesi gereken miktarın %12’si
  • Demir: Günlük tüketilmesi gereken miktarın % 11’i
  • Riboflavin (B2): Günlük tüketilmesi gereken miktarın % 11′i
  • A Vitamini (beta-karoten): Günlük tüketilmesi gereken miktarın % 9’u
  • Magnezyum: Günlük tüketilmesi gereken miktarın % 8’i

İçeriğindeki besin değerleri bir insanın günlük tüketmesi gereken vitamin ve mineral ihtiyacının yaklaşık olarak %157’sini karşılayabiliyor. Yani günlük koşuşturma, iş hayatının yoğunluğu sebebiyle kaliteli beslenemeyen insanlar moringa çayı kullanımı ile eksik kalan vitamin ve mineral ihtiyaçlarını günde 1 bardak tüketerek karşılayabilirler.

Moringa Çayı Yüksek Miktarda Antioksidan İçerir

moringa tozu nedir

Antioksidanlar, vücudunuzdaki serbest radikallere karşı etkili olan bileşiklerdir. Yüksek serbest radikal seviyeleri, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik hastalıklarla ilişkili oksidatif strese neden olabilir. Yapılan araştırmalar sonucunda Moringa’nın yapraklarında birçok antioksidan bitki bileşiği bulunmuştur (1). C ve A vitaminine ek olarak şu antioksidanlar bulunmuştur:

  • Kuersetin: Bu güçlü antioksidan, kan basıncının düşmesine yardımcı olabilir.
  • Klorojenik asit: Kahvede yüksek miktarda bulunur, klorojenik asit, yemeklerden sonra kan şekeri seviyelerinin ılımlı olmasına yardımcı olabilir.

Kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmada, üç ay boyunca her gün 1 süzen poşet moringa çayı tüketmenin kandaki antioksidan seviyelerini anlamlı derecede artırdığı bulundu.

Moringa Çayı Kan Şekerini Düşürür

moringa tea çayı faydaları

Yüksek kan şekeri ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Aslında, diyabete neden olan temel problemdir de diyebiliriz. Zamanla, yüksek kan şekeri seviyeleri, kalp hastalığı da dahil olmak üzere birçok ciddi sağlık problemi riskini arttırır. Bu nedenle kan şekerini sağlıklı sınırlar içinde tutmak sağlık açısından oldukça önemlidir. İlginç bir şekilde, birçok çalışma Moringa Oleifera‘nın kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

30 kadın üstünde yapılan bir araştırma, üç ay boyunca her gün 1 bardak moringa çayı tüketilmesinin açlık kan şekeri seviyesini ortalama olarak %13,5 azalttığını göstermiştir (2). Diyabetli 6 kişi üzerinde yapılan bir küçük araştırmada ise her gün düzenli bir şekilde moringa tea tüketiminin kan şekeri artışını %21 oranında azalttığı bulundu (3).

Moringa Çayı Kolesterolü Düşürür

moringa tea çayı faydaları

Kolesterolün yüksek olması kalp hastalığı riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir. Düzgün beslenmeyen kişilerde de genellikle yükse kolesterol rahatsızlığı gözlemlenebiliyor. Bu nedenle hem beslenmeye dikkat etmek gerekiyor hem de moringa çayı gibi kolesterol düşüren çay veya bitkileri kullanmak gerekiyor.

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan deneyler sonucunda Moringa’nın kolesterolü düşürücü etkileri bulunmuştur. Eğer kimyasal ilaçlar kullanmayı tercih etmiyorsanız doğal yolla kolesterol düşürmek için Moringa çayı tüketebilirsiniz.

Moringa çayı nasıl kullanılır?

Moringa çayı, Türkiye’de daha çok poşet çay şeklinde satılmaktadır. Bu sebeple kullanımı ve hazırlanması son derece kolay ve pratiktir. Poşet çaylar, üzerine kaynar su dökülerek 4-5 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra kolaylıkla hazırlanıp tüketilebilir. Her gün düzenli olarak sabah ve akşam moringa çayı tüketmek kısa süre sonra faydalarını görmeye başlayacağınız anlamına gelir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu