Hastalıklar

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Mide yanması çeşitli nedenlerden kaynaklana bilen hatta kronik olarak da görüle bilen bir rahatsızlıktır. Genel olarak mide yanması tüketilen gıdaların eritilmesi için midenin çok fazla miktarda mide asidi salgılamasından kaynaklı olarak mide duvarlarının zarar görmesi olarak bilinmektedir. Mide asidinin aşırı fazla salgılanması ve zamanla mide üst kaslarının zarar görerek işlevini yetirmesi sonucunda oluşan yemek borusuna kadar ulaşan mide asitleri de reflü olarak bilinmektedir. Reflü oldukça çeşitli nedenlerden dolayı tetiklenebilmektedir.

Özellikle yağlı gıdaların çok miktarda tüketilmesi reflünün tetiklenmesinde ki en büyük nedenlerden birisidir. Mide asitlerini tutan kapakçık olarak adlandırılan üst mide kaslarının çok kez ve uzun süreli olarak yoğun mide asidine maruz kalması bu kasın işlevini yitirmesine neden olabilir. Yağlı besinlerin eritilmesi midenin zorlamasını bundan kaynaklı olarak da çok miktarda asit üretmesine neden olmaktadır. Bu yanma hissi mide ve yemek borusuna kadar uzanabilir.

Mide Yanmasına Evde Ne Yapılabilir?

Bilindiği gibi tıp alanında bu konuda da araştırmalar yapılmış ve ilaçlar üretilmiştir. Ancak bu yanma bazı bireylerde sık sık yaşanırken bazı bireylerde ise nadiren yaşanmaktadır. Doğal olarak nadiren yaşanan bireyler ilaç kullanmaya çok da meyilli olmayacaktır. Onlar için de evde mide yanmasının geçmesini sağlayacak çeşitli yöntemler mevcuttur.

Ilık Süt

Ilık süt mide ve yemek borusunu rahatlatacaktır ve mide asitlerinin salgılanmasını azaltacaktır. Bir bardak ılık süt tüketmek kesinlikle yanmaların hızlı bir şekilde ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Karbonatlı Su

Bir miktar karbonat ile bir bardak ılık suyu karıştırarak tüketin. Bu da aynı süt gibi mide yanmalarının hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olacaktır. Eğer yanma çok şiddetli ise karbonatlı süt de hazırlayabilirsiniz. Çifte etki alacağınıza emin olun. Ancak genel de şiddetli yanmalar farklı durumları tetikleyebilir. Bu nedenle uzman bir sağlık kuruluşuna başvurmanızda da fayda olabilir.

Tahin

Günlük olarak tahin tüketmek mide yanması yaşama ihtimalinizi azaltmaktadır. Reflü rahatsızlığı olan kişilere özellikle önerebileceğimiz bir yöntemdir. Her gün bir miktar tahin tüketerek bu rahatsızlığın boy göstermesini engelleyebilirsiniz.

Kara Zencefil Şurubu

Mide Yanmasının Nedenleri?

Mide yanmasının farklı nedenleri olabileceğini söylemiştik. Mide yanmasının nelerden kaynaklandığını bilmek baş etmenin en etkili yöntemlerinden birisidir. Özellikle bilmeniz gerekler ise;

Gastrit

Gastrit midenin iç yüzeyinde yer alan duvarın iltihaplanmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Bu hastalığı yaşayan kişilerde genel olarak mide yanması ile beraber mide bulantısı, yemek sonrası şişkinlik görülebilmektedir. Gastritin tedavi edilmemesi durumunda ülsere dönüşme riski vardır. Ülser ise mide kanseri ve mide kanamasına yol açabilmektedir.

H. Pylori Enfeksiyon

Midenin asidik ortamında yaşayabilen bir bakteri çeşidine verilen isimdir. Bu bakterinin midenize bulaşması durumunda kişide mide yanması, mide bulantısı, iştah kaybı, kilo kaybı gözlemlenebilir. Yaygın olarak görülen bir bakteridir ve semptomlarını görmeseniz bile uzun üzeri vücudunuzda bulunabilir.

İlaç Kullanımı

İlaç kullanımı olarak adlandırılması genel gözükse de özellikle içeriğinde steroid olmayan ağrı kesicilerin mide yanması yaptığı görülmektedir. Bu nedenle ağrı kesici kullanımına ve kullandığınız ağrı kesicinin etkisine göre değiştirmeye dikkat etmelisiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 69

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı