Hastalıklar

Menisküs Yırtığına Ne İyi Gelir?

Diz ekleminde 3 adet kemik bulunmaktadır Bu kemikler uyluk, diz kapağı kemiği ve bacak kemiğidir. Eklemleri birbirine eklem bağları ve kıkırdakta bulunan menisküsler bağlanmaktadır. Bir dizde iç taraf ve dış taraf şeklinde 2 adet menisküs bulunmaktadır. C şeklinde yapıya sahip menisküsler, kolejen ve elastiki yapıdadır. Eklemler ve diz yastıkları arasında amortisör görevi görmektedir. Böylelikle yük daha geniş alanı yayılarak yüksek basıncı engellemektedir.

Menisküs Yırtığının Nedenleri

Menisküs yırtıkları 3 nedene bağlıdır. Bunlar; zamanla bozulma, doğuştan ortaya çıkma ve travmatik olarak bilinmektedir. Herkeste ortaya çıkabilecek bir sorundur.

Genel olarak menüsküs yırtılmalarının nedenleri şöyle sıralanabilir;

  • Aniden dönme, dizi zorlayarak bükme ya da döndürme
  • Çömelmek, ağır bir şey kaldırmak ya da diz çökmek
  • Futbol ve benzeri sporlarda ani manevralar yapmak

Menisküs yırtılması her yaştan insan da görülebilir. Genç bireylerde ağır travmalar sonucu oluşmasına rağmen yaşlı bireylerde basit bir harekette bile meydana gelebilir. Bunun sebebi genç bireylerde menisküs dokusunun daha sağlam olmasıdır.

Menisküs Yırtığının Belirtileri

Menisküs yırtığı bazen aynı anda belirti vermeyebilir. Sonrasında şişlik, sertlik, dizde kitlenme, hareket kısıtlılığı ya da diz içerisinde gelen sesler ile anlaşılabilir.

Menisküs Tedavisi

Önceki dönemlerde Menisküs yırtığı yaşayan bireyler için menisküsün tamamı çıkarılmaktadır. Ancak sonraları yapılan araştırmalarda menisküsün dizi koruyucu bir özelliğe sahip olduğu anlaşıldı. Tedavi uygulanırken hastanın yaşı, menisküs yırtığının yapısı, uzunluğu, yeri, yanında farklı yaralanmaların olup olmadığı belirlenerek tedavi sürekli başlatılmaktadır.

Kara Zencefil Şurubu

Ameliyatsız Tedavi

Menüsküs yırtığı kırmızı bölge ismi verilen kanlanmanın bulunduğu bölgede ise kendi kendine iyileşebilir. Bu kapsamda cerrahi müdahaleden önce dinlenme, buz tedavisi, ilaçlar ve çeşitli enjeksiyon tedavisi ile iyileşme beklenmektedir. Hatta fizik tedavi ve kök hücre tedavileri de ameliyatsız tedavi kapsamındadır. Ancak büyük ve dengesiz yırtılmalar ameliyatsız tedavi için mümkün değildir.

Menisküs Yırtığına Neler İyi Gelir?

Menisküs yırtığı insan yaşamını olumsuz etkileyeceği için bu konuda birçok yöntem denenmeye başlanmıştır. Ameliyat haricinde ağrı yaşayan kişilerin bitkisel çözümleri başvurduğu görülmektedir. Bu kapsamda zencefil, kuşburnu ve limon çayları ve bunlarla yapılacak sirke sularının işe yaradığı bilinmektedir.

Aynı zamanda halk arasında menisküs yırtıkları için sülük tedavisi, paça çorbası, zeytinyağı kullanımı önerilmektedir. Bunların yanı sıra soğuk su uygulaması ve sıcak su uygulaması ağrıların hafiflemesi için kullanılmaktadır. Ancak menisküs yırtıkları insan yaşamı için zor bir durum olarak bilinmektedir. Daha rahat hareket edebilmek adına tıbbın imkanlarından faydalanmak daha doğru olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam oy sayısı: 248

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı