«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Mantar Hastalığı Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mantar Hastalığı Belirtileri ve Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Mantar hastalığı bilindiği üzere bulaşıcı ve oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Genellikle ayak, tırnak ve kasık bölgesinde çıkan mantarın tedavi yöntemlerini, bitkisel çözümleri ve belirtilerini sizler için inceliyor olacağız. Mantar hastalığından kurtulma yollarını öğrenmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Mantar Hastalığı Nedir?

mantar hastalığı nedir

Mantarlar deri ve tırnak altında ortaya çıkan ve tedavi edilmediği sürece yayılan ve çoğalan bir deri rahatsızlığıdır. Genellikle nemli ve hava almayan ortamlarda ortaya çıkan mantarlar, vücutta da aynı şekilde hava almayan ve nemli kalan noktalarda belirmeye başlar.

Mantar rahatsızlığı oldukça bulaşıcıdır ve günlük yaşantınızda gittiğiniz spor salonundan, yüzme havuzundan, cami halılarından bulaşabilir. Ama bulaşma durumundan ziyade genellikle ortaya çıkma durumuna rastlanıyor. Ayağınızı sıkan ve hava almasını engelleyen ayakkabılar kullanmak veya hastalığa sahip birinin kullandığı ayakkabıyı giymek mantar hastalığının oluşumuna neden olabilir.

Mantar hastalığı tedavi edilmediğinde oldukça yayılabilen bir rahatsızlıktır ve önleminin mutlaka alınması gerekir. Özellikle yaz mevsimlerinde sıcaklığın artması ve insanların bağışıklık sistemlerinin zayıflamasıyla birlikte ortaya çıkması ve yayılması daha fazla görülebilir.

Mantar Nerelerde Görülür ?

Kaşıntı yapan mantar hastalığı vücudunuzun farklı yerlerinde bulunabilir bir kaçı ise şunlardır;

Tırnak mantarı

Ayak parmaklarında görülen mantar enfeksiyonlarıdır. Çoğu kez tırnağın serbest ucundan başlar, genellikle önce büyük tırnağı tutar ve sıklıkla asimetriktir. Tırnak beyaz veya sarımsı renklere soluklaşır ve aşama aşama daha kırılgan ve ufalanan hale gelir. Zamanla daha çok tırnak etkilenir. Çoğu kez enfeksiyon ağrısızdır ve görülebilir enflamasyon yoktur veya minimumdur. Tırnak hasarı ilerledikçe özellikle de eğer tırnak ağrılı ve kalınlaşmışsa harekette ve ayakkabı giyilmesinde problemler olabilir.

Kasık mantarı

En rahatsız edici mantar türlerinden biridir. Genelde erkeklerde görülür. Kasık bölgesinde kızarıklık ortaya çıkar, bazen cinsel organlara kadar yayılır. Yanma ve kaşıntı görülür. Ayak mantarından bulaştığı vakalar da vardır.

Vajinal Mantar

Kadınlarda vajinal mantar,  yaşam boyunca en az bir defa karşı karşıya kalınan çok sık bir enfeksiyon türüdür. Çoğu zaman basit bir ilaç ya da bitkisel tedavi ile ortadan kalkar. Ancak kimi zaman sık tekrar eder, ilaçlara direnç gelişir, kronik mantar enfeksiyonu haline gelir ve kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir

Mantar Hastalığı Neden Olur?

Mantar hastalığı sebepleri

Mantar hastalığının oluşmasının birden fazla nedeni vardır. Bölgenin havalanmaması veya nemli kalması, hastalığa sahip biriyle cilt temasına bulunma gibi nedenlerden dolayı mantar rahatsızlığı size de bulaşabilir. Mantar hastalığının diğer nedenleri için yazımıza devam edelim.

 • Vücudun ıslak veya nemli kalması
 • Kapalı veya hava almayan ayakkabılar kullanmak
 • Vücudu terli halde bırakmak ve temizlememek
 • Ortak kullanılan eşyaların (havlu, terlik, tırnak makası) temizliğine dikkat edilmemesi.
 • Cami halıları, yüzme havuzları, spor salonları ve ortak duş alanları gibi yerlerde çıplak ayakla dolaşmak.

Mantar Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

mantar hastalığının belirtileri
 • Vücutta mantara bağlı kaşıntılar oluşması
 • Vücudun herhangi bir noktasında kırmızı, pullu ve kabuklu lekelenmeler oluşması
 • Ağzın içerisinde kızarıklıklar ve ağrı oluşması
 • Boğazda gıcık oluşması, yutkunmada zorluk ve ağrı/acı oluşumu

Mantar Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Mantar Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Mantar hastalığının tedavisi için öncelikle mantara neden olabilecek ortam veya koşulların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer çok sıcak ve nemli bir ortamda bulunuluyorsa ortamı neminden arındırmak veya ortam değiştirmek çözüm olabilir. Ortak kullanımda bulunan havlu, terlik, tırnak makası gibi eşyaların hijyenini sağlamak ve mümkünse kişisel kullanım için her birinden almak mantarın oluşumunu engelleyecek ve yayılmasına engel olacaktır.

Bunların yanı sıra kişisel bakıma da özen göstermek gerekebilir. Örneğin; her gün ayak temizliği yapılması, düzenli temizlik için duş alınması mantar rahatsızlığını engelleyebilir. Eğer ayak yeterince hava alamıyorsa daha fazla hava alan bir ayakkabı kullanmak, ayakkabının da iç temizliğine özen göstermek gerekebilir.

Mantar Hastalığı Bitkisel Tedavisi

Mantar hastalığı evde doğal yöntemler ve bitkisel tedavilerle geçirilebilir. Mantar kaşıntılarına ve cilt kızarıklıklarına iyi gelecek içerisinde enfeksiyon ve iltihap geçirecek maddeler bulunan bitkisel çözümler de bulunmakta. Bunları sizler için araştırdık ve derledik.

Mantar tedavisi için Sarımsak

sarımsak ile mantar kaşıntısı tedavisi

Sarımsak faydaları saymakla bitmeyen bir besin olmakla birlikte antifungal özelliğe sahiptir. Mantarın evde doğal yollarla tedavisinde kullanılabilecek sarımsak, antibakteriyel ve antibiyotik özellikler de barındırır. Bu özellikler sayesinde, mantarın yayılmasını ve kaşıntıyı engeller.

Mantar tedavisinde sarımsak kullanımı iki şekilde olabilir. Bunlardan bir tanesi sarımsak ve zeytinyağı kullanarak doğal bir macun elde etmek ve mantar oluşan bölgeye sürmek olacaktır. İki diş sarımsağı ezip, üzerine birkaç damla zeytinyağı ekledikten sonra karışımı macun kıvamına gelene kadar karıştırıyorsunuz. Sonrasında mantar rahatsızlığı olan bölgeye uygulayıp yaklaşık 30 dakika kadar bekliyorsunuz. Mantar hastalığından kurtulana kadar günde 2 defa bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Vajina mantarı da sarımsak ile tedavi edilebilecek bir rahatsızlıktır. Bir gazlı bezin içerisine iki diş sarımsak ezip koyuyoruz ve üstüne biraz da karanfil ekliyoruz. Sonrasında gazlı bezi 30 dakika kalacak kadar vajina bölgesine yerleştiriyoruz. Bir hafta boyunca bu uygulamayı yaparak vajina mantarı bitkisel tedavi yöntemiyle bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz.

Mantar rahatsızlığını gidermek için Elma sirkesi

Elma sirkesi ile mantar tedavisi

Elma sirkesi ayak mantarı, tırnak mantarı ve vajina mantarı gibi bütün mantar rahatsızlıklarının ortak tedavisi olarak kullanılmaktadır. Elma sirkesinin asidik özelliği sayesinde mantarın yok olması, yayılması engellenir ve mantarlı bölge hızla iyileşmeye başlar.

Tıpkı diğer bitkisel tedavi yöntemleri gibi elma sirkesi tedavisinde de su ve elma sirkesinden elde edilen karışımı bölgeye yedirerek mantar tedavisi gerçekleştirilebilir. 30 dakika boyunca bekletilen karışım, sonrasında bir havlu ile iyice kurutulmalıdır.

Mantar kaşıntıları için Yoğurt

mantar bitkisel tedavi yöntemleri

Yoğurdun içerisinde barındırdığı probiyotikler ve aktif kültürler sayesinde mantarın yayılmasını engelleyebilir, mantar kaşıntısı için yangı dindirici olarak kullanabilirsiniz. Sade yoğurdun laktik asit üreterek mantarı kontrol altında tutma özelliği bulunmakta ve bu nedenle evde kolayca mantar tedavisinde kullanılabilir.

Bir pamuk yardımıyla sade yoğurt mantardan dolayı enfeksiyon kapmış bölgeye yarım saat boyunca yedirilerek uygulanabilir. Yarım saatin ardından ılık bir suyla hijyeni sağlanan bölge yavaş yavaş mantardan arınmaya başlar. Yoğurt tedavisini mantar hastalığınız geçene kadar günde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Vajina bölgesinde mantar varsa eğer, yoğurt tedavisini tampon yardımıyla yapabilirsiniz. Aldığınız bir tamponu yoğurda batırdıktan sonra vajinaya takarak 2 saat boyunca bekletmeniz mantar enfeksiyonunu arındırmaya, kaşıntıyı azaltmaya başlayacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.