Hastalıklar

Kulak Tıkanmasına Ne İyi Gelir?


Kulak tıkanması birçok kişi için son derece rahatsız edici bir sağlık sorunudur. Kulak tıkandığında vücudun temel fonksiyonlarından biri olan işitme yetisi azalır ve kişi kendini iyi hissetmez. Bu yazıda kulak tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunun yanıtını vereceğiz.

kulak tıkanması neden kaynaklanır

Kulak Tıkandığında Neler Yapılmalı?

Kulak tıkandığında öncelikle sorunun kaynağı öğrenilmelidir. Kulak tıkanıklığı kir ya da benzeri bir problemden kaynaklı ise kendiliğinden geçeceği unutulmamalıdır. Bunun için ekstra bir şey yapılmasına gerek yoktur ancak kulak tıkanıklığı bizzat kulağın yapısına zarar veren bir etkenden dolayı ortaya çıkmışsa doktora görünmekte fayda vardır.
Kulak tıkanıklığı basit bir nedenden kaynaklı ise bunun için sakız çiğnemek bir çözüm olabilir. Ayrıca kulağa el yardımıyla bir pompa vazifesi verilir ve kulağa basınç uygulanır, bu şekilde kulak rahatsızlığı ortadan kalkacaktır. Kulak tıkanıklığı kirden dolayı meydana gelmişse gliserin damlası kullanılabilir. Bu damla doktorun önerileri doğrultusunda kullanılmalıdır.

Kulak Tıkanması Neden Kaynaklanır?

Kulak tıkanması öncelikle yüksek basınç gibi geçici nedenlerden kaynaklanabilir. Örneğin uçağa binildiğinde, gökdelene çıkıldığında, teleferiğe binildiğinde kulak tıkanıklığı yaşanabilir. Ayrıca kulak tıkanıklığı, kir ya da kulak akması gibi sebeplerden de tıkanabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor yardımı alınmalıdır. Kulak içindeki kir temizlenmek istendiğinde kulağa bizzat zarar verilebilir bu açıdan mutlaka tıbbı cihazlarla kir çıkarılmalıdır.

kulak tıkandığında ne yapılmalı

Kulak Tıkanması Bir Hastalığa İşaret Eder Mi?

Kulak tıkanıklığı eğer ciddi bir nedenden kaynaklanmamış ise korkmaya gerek yoktur. Eğer 1 haftadan uzun süren ve kişide önemli bir duyu kaybı oluşturan bir tıkanıklık mevcut ise kulak için gerekli testler yapılmalıdır. Çünkü kulağın bizzat zarına ya da herhangi bir bileşenine önemli bir darbe alınmış olabilir. Bunun ilerlemesi ve kulağa kalıcı bir hasar bırakmasının engellenmesi adına hastaneye gidilmelidir.

Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Kulağı Tıkar Mı?

Kulak son derece hassas bir organ olduğundan kalıcı bir duyu kaybına neden olmaması için yüksek sesle müzik dinlenmemelidir. Yüksek sesle müzik dinlemek kulağın içyapısına olumsuz etkide bulunan bir faktördür ve bu sebeple çok dikkatli olunmalıdır.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 225

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı