Hastalıklar

Kulak Kristal Oynamasına Ne İyi Gelir?

Şiddetli baş dönmelerine neden olan kulak kristal oynaması, yaşam konforunu ciddi anlamda etkilemektedir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen bu rahatsızlık, vücut hareketlerinde dengesizliğe de sebep olmaktadır. Genellikle cerrahi müdahale gerektirmeyen kulak kristal oynaması, tek seansta düzelebilmektedir. Peki, kulak kristal oynaması nedir? Kulak kristal oynaması nasıl tedavi edilir? İşte detaylar.

Kulak Kristal Oynaması Nedir?

İnsan vücudunda dengeyi sağlamakla sorumlu olan organ, iç kulaktır. İç kulakta yer alan kanallarda, pek çok küçük taş bulunmaktadır. Kum tanesi boyutunda olan bu taşlar, bir takım nedenlerden ötürü yerinden oynayabilirler. Bu taşların yerinden oynaması, denge sisteminin uyarılmasına neden olmaktadır. Kulak kristal oynamasının en belirgin semptomu, ani baş dönmesidir.

Kulak Kristal Oynaması Neden Olur?

Kulak kristal oynaması, travma, başın ani hareketi, uzun süreli yolculuklar ve üst solunum yolu enfeksiyonu gibi sebeplerden ötürü olabilir. Hastalık ani bir şekilde başlar ve baş hareketleriyle tetiklenebilir. Bazen, uykudan uyandıracak şekilde şiddetli baş dönmesi atakları yaşanabilir.

Kulak Kristal Oynaması Belirtileri Nelerdir?

Kulak kristal oynaması belirtileri şunlardır;

  • Baş dönmesi
  • Vücut hareketleri esnasında yaşanan dengesizlik
  • Görmede bozukluklar
  • Mide bulantısı ve baş ağrısı
  • Kulak çınlaması
  • Kulaktan yüze doğru yayılan kramplar

İleri vakalarda, kalp ritim bozukluğu ve kan akışında hızlanma gibi belirtiler de gözlemlenebilir. Baş dönmesi şikayeti, genellikle 20-30 saniye içerisinde geçmektedir. Bu şikayet günler ve haftalar boyunca sürebileceği gibi, nadiren ay ve yıllara da yayılabilir.

Kulak Kristal Oynamasının Tedavisi Nasıldır?

Kulak burun boğaz uzmanlarının yapacağı tetkikler sonucu, kulak kristallerinin yerinden oynayıp oynamadığı tespit edilmektedir. Bu rahatsızlık, çoğu zaman 10-15 dakika gibi kısa süreler içerisinde tedavi edilebilmektedir. Doktorlar, bir takım pozisyon manevralarıyla, oynayan kristali tekrar yerine oturtabilirler. Bu tip durumlarda, ilaç tedavisi her zaman ikinci plandadır. Farklı şikayetlerin baskın olduğu durumlarda, ilaç tedavisine başvurulmaktadır. Hastanın baş dönmesinin yanı sıra, bulantı ve kusma gibi şikâyetleri varsa, bulantı kesici ilaçlar tavsiye edilmektedir. Tedavilere yanıt alınamadığı takdirde, cerrahi yöntemler çözüm sağlamaktadır.

Kara Zencefil Şurubu

Kulak Kristal Oynamasının Tekrarlanmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Kulak kristal oynamasının tekrarlanmaması için, ters hareketler yapmaktan kaçınmak oldukça önemlidir. Ayrıca yüksek yastıkta yatmak ve bol bol su içmek de tavsiye edilmektedir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 286

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı