Doğal Takviyeler

Kombu Çayının (Kombuça) Sağlığınıza 5 Faydası

Kombu çayı, Çinliler tarafından “Ölümsüz Sağlık İksiri” olarak adlandırılan ve 2.000 yıl önce Uzak Doğu’da ortaya çıkmış bir içecektir. Kalp, beyin ve özellikle bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Fermantasyon işlemi sayesinde probiyotik olarak bilinen çok sayıda canlı sağlıklı bakteri içermektedir. Bu bakteriler, sindirim sisteminizi düzenler ve besinlerin emilimini hızlandırdığı ve kötü bakterilerle savaştığı için bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.

Bilim alanında bağırsaklara “ikinci beyin” denmesi, bağışıklık sisteminin %80’inin bağırsaklarda bulunmasından kaynaklıdır. Kombuça çayı da bağırsak sağlığı açısından faydaları inanılmaz derecede fazla olan ve bu sayede bağışıklık sisteminizi de dengeleyen bir özelliğe sahiptir. Eğer ağırlıklı olarak yemek üzerine dayalı bir beslenme programınız varsa, düzenli olarak kombucha içmek bağışıklık sisteminizi korumanıza yardımcı olacak ek bir destekleyici olacaktır.

Kombuça (Kombu Çayı) Nedir?

kombucha çayı

Kombuça, fonksiyonel ve probiyotik bir besin olarak kullanılan siyah çay ve şekerden (Meyve, bal ve şeker kamışı gibi çeşitli kaynaklardan elde edilmiş) oluşan fermente bir içecektir. Kombucha, şeker ile bir araya getirildiğinde fermantasyon işlemi başlar ve bu sayede savaşçı probiyotikler oluşur. Fermantasyon sonrasında kombuça karbonatlanır ve sirke, B vitamini, enzimler, probiyotikler ve yüksek konsantrasyonda asit (asetik, glukonik ve laktik) üretimi başlar. Bu bakteriler “selüloz üreten bakteriler” olarak bilinir, yani hücrelere bir kalkan görevi gören selülozu üretirler.

Bu şeker-çay karışımı bakteriler ve “SCOBY” (bakteri ve mayanın simbiyotik kültürü) olarak bilinen maya ile fermente edilir. Genellikle siyah çay ile yapılsa da, kombucha yeşil çaylar veya her iki çay türü ile de yapılabilir. Genel iddiaların tam tersine, SCOBY, kombu çayı mantarı değildir. Bu kombu çayı mantarını internet üzerinde büyük e-ticaret platformlarından veya aktarlardan satın alabilirsiniz.

Kombu Çayının Faydaları

kombuça çayı

1 – Birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur

Birçok sağlık kaynağı kombu çayının daha çok bağırsaklara iyi geldiği yönünde makaleler yayımlasa da kombucha, içerisinde barındırdığı antioksidanlar ve probiyotikler sayesinde vücudu diğer hastalıklara karşı da korur. Bu antioksidanlar, iltihabı azaltmaya yardımcı olurlar ve bu sayede hastalıklara karşı mücadele edebilirler. İltihaplarla savaşan ve detoks etkisi gösteren antioksidanlar sayesinde belirli kanser türlerinin önlenmesine yardımcı olur.

Normal siyah çay, antioksidanlar içeriyor olsa da yapılan araştırmalar, kombucha fermantasyon işleminin glukarik asit olarak da bilinen D-sakarik asit gibi siyah çayda bulunmayan antioksidanlar oluşturduğunu göstermektedir. Bu antioksidanlardan bir tanesi de bir kersetin metaboliti olan isorhamnetindir. Kersetinler, uzun yaşam süresi ve kanser karşıtı antioksidanlar olarak bilinirler.

Kara Zencefil Şurubu

2 – Sindirim sistemine iyi gelir

Kombu çayının antioksidan özelliği, doğal yollarla sindirim sisteminde kargaşa yaratan serbest radikallere karşı koyar. Bununla birlikte, kombucha’nın sindirimi desteklemesinin en büyük nedeni, yüksek seviyelerde faydalı asit, probiyotik, aminoasit ve enzimler içermesidir. Yapılan bazı araştırmalara göre mide ülserlerini önleme ve iyileştirme özelliğine de sahiptir.

Kombucha bakteri içermesine rağmen, bunlar zararlı patojen bakteriler değildir. Bunun yerine, bağırsaktaki ve sindirim sistemindeki “kötü” patojen bakterilerle rekabet eden faydalı türlerdir (“apatojenler” olarak adlandırılır). Bu apatojenler kötü bakterileri sindirim sisteminden atarak sağlıklı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur. Bu sayede sindirim sisteminiz daha güçlü hale gelir.

3 – Akıl sağlığını destekler

Kombu çayı sadece sindiriminize yardımcı olmaz; akıl sağlığına da yardımcı olur. Bunu başarabilmesinin bir yolu, içerdiği B vitaminleridir. B vitaminleri, özellikle de B12 vitamini, enerji seviyelerini arttırdığı ve genel zihinsel sağlığa katkıda bulunduğu bilinen vitaminlerden bir tanesidir. Bağırsak onarımı işlevi ruh sağlığında da rol oynar. Özellikle depresyon, bağırsak problemlerinin en büyük sebebi olabilir.

Biopolymers and Cell’de yayınlanan bir 2012 araştırması, kombu çayının anksiyete ve depresyonun etkilerini önlemede ya da azaltmada faydalı olacağını belirtiyor. Bu nedenle depresyon gibi ağır zihinsel rahatsızlıklarınız için kombu çayı tüketmeniz size fayda sağlayabilir.

4 – Akciğerler için fayda sağlar

Kombu çayının beklenmeyen bir yararı da silika parçacıklarına tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu bir akciğer hastalığı olan silikoz için potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasıdır. Çinli bilim adamları, kombuça’nın solunmasının, silikoz ve tehlikeli maddelerin solunmasından kaynaklanan diğer akciğer hastalıklarını tedavi etmenin bir yolu olabileceğini keşfetti.

5 – Diyabet tedavisine yardımcı olur

Her ne kadar bazı uzmanlar şeker hastaları için kombu çayının kötü olduğunu söylese de bazı araştırmalar bunun tam tersi olduğunu gösteriyor gibi görünüyor. Bu araştırmalar elbette kombu çayını fermente ederken içerisinde fazla şeker kullanılmadan yapılanını ele almaktadır. Özellikle, içindeki antioksidanların işlevleri nedeniyle, hayvan denekleri kullanılarak yapılan araştırma çalışmalarında diyabet semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olduğu da ispatlanmıştır.

Kombu Çayı Nasıl Yapılır?

kombu çayı nasıl hazırlanır

Kombu çayını kendiniz kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Vereceğimiz tarifle yaklaşık olarak 8 bardak kombu çayı yapabilirsiniz.

Malzemeler

  • 3 litre su
  • Kombuça mayası(kültürü)
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 9-10 poşet siyah çay (yeşil çay veya her iki çayı birlikte de tercih edebilirsiniz)

Hazırlanışı:

  • 3 litre suyu ocakta büyük bir kapta kaynatın. Kaynattıktan sonra ocaktan alın ve çay poşetlerini ve şekeri ekleyin, şeker eriyene kadar karıştırın.
  • Tencerenin oturmasını ve çayın yaklaşık 15 dakika boyunca demlenmesini sağlayın, ardından çay poşetlerini çıkarın ve atın.
  • Karışımı oda sıcaklığına soğumaya bırakın (genellikle yaklaşık bir saat sürer). Soğuduktan sonra çay karışımınızı büyük kavanozunuza / kabınıza ekleyin. Kombucha kültürünü yıkadıktan sonra kavanoza ekleyin.
  • Kavanozun ağzını hava alacak bir şekilde kapatmaya çalışın. Bunun için steril bir bez ya da tülbentle kavanozun kapağını örtüp paket lastiğiyle sabitleyebilirsiniz.
  • 7-10 gün arasında mayalamaya çalışın. Ne kadar az süre mayalamaya bırakırsanız o kadar ekşi ve kötü bir tadı olacaktır. Aynı zamanda ne kadar çok mayalanmada beklenirse içerisindeki probiyotik oranları daha fazla olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı