Hastalıklar

Kolesterol Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?

Son yıllarda sağlıksız beslenme ve hormonlu gıdaların çok tüketilmesi ile bazı hastalıklarda artış görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de kolesterol hastalıklarıdır. Peki kolesterol nedir? Kolesterol insan vücudunda bulunan hücrelerde yer alan bir tür yağa benzer maddedir. İnsan vücudunun D vitaminini ve gıdaları sindirebilmesi için kolesterole ihtiyacı vardır. Kolesterol rahatsızlığı iki türlü görülmektedir. Kolesterolün düşmesi ve yükselmesidir. Yüksek kolesterol, LDL denilen kötü kolesterolün insan kanında birikmesidir. Kötü kolesterolün yüksek, iyi kolesterolün düşük olması insan sağlığı için ciddi sorunlar içermektedir.

Kanda aşırı biriken kolesterol yavaş ve sinsi bir şekilde damar duvarlarında birikmektedir. Biriken kolesterol insanlarda ani kalp krizi, felç, damar tıkanması ve böbrek yetmezliği gibi hastalıkların görülmesine neden olmaktadır. Son zamanlarda sık karşılan bu rahatsızlıkta kolesterol belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir? Merak edilen konular arasındadır.

Kolesterol Belirtileri Nelerdir

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu hastalık bir süre sonra kendini belli etmektedir. Yüksek kolesterol nedir? Damar tıkanıklığı ve kan dolaşımının yavaşlamasına etki eden bu rahatsızlığın aslında net bir belirtisi bulunmamaktadır. Tıbbı testlerden sonra meydana çıkan hastalık genellikle ani sağlık sorunları ortaya çıkarmaktadır. Aslında kolesterol belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir? Sorusuna kolesterol neden yükselir ile cevap vermek mümkündür. Çünkü kolesterolü yükselten etkiler kolesterolün yükselme belirtisi olarak görülebilmektedir. Kolesterol belirtileri nelerdir nasıl tedavi edilir?

  • Beslenme alışkanlıkları, aşırı yağlı ve hazır gıdalar kolesterole davetiye çıkarmaktadır.
  • Yaşın ilerlemesi, insanların yaşı ilerledikçe sağlık için her yönden daha dikkatli olması gerekmektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücut dirence düşen insanlar daha çabuk hasta olabilmektedir.
  • Aşırı kilo, artan vücut yağı ile doğru orantılı olan kolesterol tehlike oluşturmaktadır.
  • Sigara kullanımı, iyi kolesterol oranını azaltan bir faktördür.
  • Genetik yatkınlık, ailede görülen yüksek tansiyon yüksek kolesterol görülmesini sağlamaktadır.
  • Kullanılan ilaçlar, bazı ağır ilaçlar kolesterolü tetiklemektedir.
  • Önceden geçirilmiş hastalıklar, diyabet, böbrek hastalıkları, karaciğer hastalıkları kolesterolü tetiklemektedir.

Kolesterol Nasıl Kontrol Altına Alınır

Kolesterolü normal düzeyde tutmak için beslenme alışkanlıklarına ve hayat düzenine önem vermek gerekmektedir. İlaç gibi tıbbı destek almadan kolesterolün tedavi edilebilmesi için beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Düzenli ve sağlıklı gıdalarla beslenmek, düzenli uyku ve düzenli bir hayat kolesterolün yanında birçok hastalığa karşı çözüm olarak görülebilmektedir.

Kara Zencefil Şurubu

Beslenmede doymuş yağdan uzak durmak gerekmektedir. Balık ve tavuk gibi beyaz et tercih ederken derisini tüketmemek gerekmektedir. Et tüketirken az yağlı veya yağsız olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Kızartılmış gıdalardan çok haşlanmış gıdaları tercih etmek gerekmektedir. Fazla kilolardan kurtulmak ve düzenli egzersiz yapmak kolesterol sorununa karşı çözüm olabilmektedir. Tam tahıllı gıdalar tüketmek önemlidir. Kolesterolü düşüren gıdalar: Sarımsak, yulaf, fındık, balık, zeytinyağı ve cevizdir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı