«
 1. Ana sayfa
 2. Hastalıklar
 3. Kelebek Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı?

Kelebek Hastalığı Nedir? Tedavisi Var Mı?

Kelebek hastalığı, tıp literatüründe Epidermolozis Bülloza olarak biliniyor. Hastalık, genellikle kendisini deride oluşan kabarcıklarla göstermektedir. Son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız kelebek hastalığı, tedavi yöntemi bulunmayan bir rahatsızlık ancak ömür boyu yaralara bakım yaparak kontrol altında tutulabiliyor.

Epidermolozis Bülloza hastalığının ne tür belirtiler gösterdiğini, teşhisinde hangi ibarelerden faydalanabileceğinizi ve tedavi yöntemlerini yazımızda sizlere detaylı bir şekilde anlatıyor olacağız. Eğer hastalığı merak ediyorsanız ve belirtilerini kendinizde görüyorsanız yazımızı okumaya devam edin ve uygulamaları gerçekleştirmeden önce mutlaka doktorunuza danışmayı unutmayın.

Kelebek Hastalığı Nedir?

kelebek hastalığı nedir

Tıptaki adı Epidermolozis Bülloza olan hastalık genel olarak cilt hastalığı olarak bilinse de ağız içi, yemek borusu, genital bölge gibi vücudun diğer kısımlarında da gözlemlenebiliyor. Hastalık kendini içi dolu su kabarcıkları (bül) ve kırmızı lekeler ile gösteriyor.

Özellikle deri hassasiyeti yüksek olan kişilerde görülüyor. En ufak bir darbe veya sürtünmeye bile maruz kalındığında ciltte anında su kabarcıkları yani büller ortaya çıkıyor. Hastalık genellikle kalıtsal yollarla geçiyor, akraba evlilikleri de kelebek hastalığının nedeni olabiliyor.

Kelebek Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

kelebek hastalığı tedavisi

Kelebek hastalığının pek çok çeşidi bulunmaktadır ve genellikle kalıtsal sebeplerden dolayı gözlemlenmektedir. Genellikle bebeklik dönemlerinde baş gösterir. Bazı hastalarda çok sonraları (yaklaşık olarak ergenlik bitimi) da gözlemlendiği olmuştur. Hastalığın en çok rastlanan belirtileri ise şunlardır:

 • Yüz bölgesinde beliren ve kelebek görüntüsüne benzeyen kırmızı cilt lekeleri
 • Vücutta içi dolu su kabarcıkları (bül) gözlemlenmesi
 • Ağız içi, yemek borusu ve üst solunum yollarında su dolu lezyon gözlemlenmesi
 • Güneş ışınlarına karşı deri hassasiyeti
 • Saç diplerinde kabarma, kızarıklık ve saç dökülmesi
 • Yutkunurken oldukça zorlanma hissi

Kelebek Hastalığı Teşhisi

Epidermolozis Bülloza nedir

Erken çocukluk ve bebeklik dönemlerinde görülen kelebek hastalığının teşhisi konulurken klinik muayene yapılır ve deri biyopsisi, kan tahlili, enfeksiyonlu bölgelerden bakteri kültürü istenir. Kelebek hastalığı için istenen deri biyopsisi için üç farklı inceleme yöntemi kullanılır.

 • İmmüflorasan inceleme
 • Işık mikroskobik inceleme
 • Elektron mikroskobik inceleme

Bu deri biyopsisi inceleme yöntemlerinin üçünden de sonuçlar alınarak hastalığın teşhisi konulabilir.

Yapılan kan tahlilleri sonrasında tam kan sayımı uygulanır ve anemi gelişimi var mı yok mu kontrol edilir. Kanda bulunan demir depoları da değerlendirmeye alınır. Eğer kan tahlilleri sonucunda genetik bozukluk saptanırsa, hastanın birinci derece yakınlarından (anne, baba ve kardeş) kan örnekleri alınarak genetik testler yapılır. Yapılan genetik testler sonrasında hastalığın kalıtsal yani babadan veya anneden geçip geçmediği netleştirilir ve tedaviye o şekilde devam edilir.

Kelebek Hastalığının Tedavisi Var mı?

Maalesef uzmanların çalışmalarına rağmen henüz kelebek hastalığının kesin bir tedavisi bulunamamıştır. Ancak yeni yeni yayılmaya başlayan kök hücre nakilleri hastalığın tedavisi için de bir umut oluşturmaktadır. Hastalık kesin olarak ortadan kalkmıyor olsa da, ciltte oluşan yaralara düzenli ve oldukça hassas bir şekilde bakım yapmak, dikkatli beslenme gibi yöntemlerle ömür boyu tedavi uygulanabilir. (1)

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.