Hastalıklar

Karın Ağrısına Ne İyi Gelir Evde Tedavi

Günümüzde modern şehir hayatları giderek hem dünyada hem de ülkemizde yaygınlaşıyor. Ancak gelişen yaşam standartlarımız ile birlikte hastalıkların sayısı da hızla artıyor. Bugünlerde sıkça karşılaşılan onlarca hastalık ve rahatsızlık çeşidi bulunuyor. Bu hastalıklardan en yaygın olanlarından biri karın ağrısı. Karın ağrısı neredeyse bütün bireylerin, hayatlarının belli dönemlerinde şikayet ettikleri bir hastalık çeşidi. Hal böyle olunca arama motorlarında sıkça aranan hususlardan biri de karın ağrısına ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri oluyor. Peki, gerçekten de karın ağrısına iyi gelen yöntemler neler?

Karın Ağrısı Nasıl Geçer

Alkol ve Sigara Tüketimini Durdurmak

Bilindiği üzere alkol ve sigara akla gelebilecek birçok hastalığa davetiye çıkarıyor. Çünkü alkol ve sigaranın içinde bulunan zararlı maddeler vücut organlarımıza zarar veriyor. Organlarımızın çalışma düzeni bozuluyor ve başta karın ağrısı olmak üzere birçok rahatsızlık ortaya çıkıyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için, eğer karnınız ağrıyorsa ve sigara, alkol kullanıyorsanız bu zararları ürünleri derhal bırakmalısınız. Aksi takdirde karın ağrısının yanında daha ciddi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Karın Ağrısı Nedenleri Nasıl Geçer

Kafein ve Gazlı İçeceklerden Uzak Durmak

Kafein içeren gazlı içeceklerin içinde bol miktarda asit ve kafein bulunmaktadır. Bu maddeler mide için son derece zararlı ürünlerdir. Çünkü asit ve kafein, mide asidinin mide zarına zarar vermesine neden olur. Ardından bireyde karın ağrısı oluşur. Bu nedenle karın ağrısını önleme yöntemlerinden biri de kafein ve gaz içeren içeceklerden uzak durmaktır.

Nane ve Limon Kaynatın

Nane ve limon içerdikleri vitaminlerle birlikte mide için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Eğer karın ağrınız varsa nane limon kaynatabilirsiniz. Böylece karın ağrınız hafifleyecektir.

Çok Fazla Acı Tüketmeyin Ve Bol Su İçin

Fazla baharatlı besinler tüketmek sıklıkla vücut organlarında hazımsızlığa yol açar. Fazla acı içeren ürünleri tüketmek mide asidine zarar verebilir ve karın ağrısı olabilir. Bu yüzden karın ağrısından korunma yöntemlerinden biri de fazla baharatlı besinler tüketmemektir.

Bununla birlikte yeterli miktarda su tüketmek vücut sağlığı için son derece önemlidir. Çünkü suda bulunan mineraller vücuttaki tuz dengesinin sağlanması açısından son derece gereklidir. Bu nedenle karın ağrısından uzak durmak isteyen bir kişiye yeterli miktarda su tüketmesi tavsiye edilir.

Kara Zencefil Şurubu
Karın Ağrısı Evde Nasıl Geçer

Karın Ağrısının Nedenleri

Günümüzün kronik rahatsızlıklarından biri olan karın ağrısına neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Örneğin dengesiz beslenen ve yağlı yiyecekler tüketen bir kişi karın ağrısı yaşayabilir. Çünkü tükettiği besinler vücutta ve özellikle damarlarda problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle karın ağrısına yol açan nedenlerin başında dengesiz ve yağlı yiyeceklerle beslenme gelmektedir.

Bununla birlikte bireyin kilosu, yaşı ve diğer fiziksel özellikleri de karın ağrısına neden olabilir.

Ayrıca ishal, kabızlık, hazımsızlık, gaz birikmesi gibi rahatsızlıklar karın ağrısının tetikleyici faktörleridir. Aynı şekilde aşırı sıcak ve soğuk gıdalar da karın ağrısına neden olur.

Son olarak belirtebileceğimiz bir başka neden yenilen besinlerin taze olup olmamasıdır. Örneğin bozuk yiyecekleri tüketmek vücuda ciddi zararlar verebilir. Bu nedenle tüketilen gıdaların taze olması ve son kullanma tarihinin geçmemiş olması gerekir. Aksi halde bozuk yiyecek tüketimi karın ağrısı ile başlayıp zehirlenme ile bitebilen çok zararlı bir eylemdir.

Psikolojik Nedenler

Duygusal stres sindirim sistemimizi olumsuz etkiler. Uzun süreli depresyon, anksiyete ya da travma sonrası stres bozukluğu bazı bağırsak sendromlarına, kronik ülsere ve başka rahatsızlıklara yol açabilir. Çoğu mide hastalığı çevredeki insanlara ya da yaşanan olaylara katlanamamaktan kaynaklanır. Bu ağrılar içinde bulunduğunuz durumun sizin yaşam biçiminize ya da alışkanlıklarınıza uymadığını da gösterebilir. Bu insanların kendilerini yargılamalarına sebep olur, ve olayı atlatmalarını engeller.

Apandisit

İnsan vücudunda hâlâ gizemini koruyan bölgelerden biri olan apendiks, karın boşluğunun sağ alt kısmında bulunur. İnce bağırsağın bittiği, kalın bağırsağın başladığı ve halk arasında kör bağırsak olarak bilinen bölgede yer alır. Solucan şeklinde bir bağırsak uzantısı olan apendiks, her insanda farklı uzunluklara sahip olmasına rağmen ortalama 10 santimetre boyundadır.

Apandisit belirtileri

 • Karnın sağ alt kısmında elle bastırıldığında hassaslık, bıçak saplanması şeklinde hissedilen ve kişiyi iki büklüm hale getiren keskin ağrı, ağrının zamanla şiddetinin artması
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Ağız ve dilde kuruluk, iştahsızlık
 • Göbek çevresinde künt bir ağrı
 • Sindirim güçlüğü, kabızlık ya da ishal
 • Yüksek ateş
 • Hızlı Kalp atımı
 • Gaz çıkaramama, dışkıda zorlanma ve ağrı hissi
 • Gebelerde apandisit ağrısı yan veya arka bölgede görülür. Bulantı, kusma ve iştahsızlık gibi apandisit belirtileri, gebeliğin normal semptomları olduğu için hamilelerde apandisit teşhisi zor olabilir.
Karın Ağrısı Nedenleri

Bebeklerde Karın Ağrısı Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Yetişkin bireyler nasıl karı in ağrısı yaşıyorsa aynı şekilde bebekler de karın ağrısı yaşayabilir. Bebeklerde olan karın ağrısının nedenleri arasında gaz birikmesi, üşütme, soğuk algınlık, yanlış beslenme gibi hususlar sayılabilir. Bu nedenle vücutları son derece hassas olan bebeklerin bakımında son derece dikkatli olunmalıdır.

Karnı ağrıyan bir bebeği rahatlamanın en kolay yolu bebeği nazikçe hareket ettirmektir. Bebeğin hareket alanı kısıtlanırsa bebek dinlenme fırsatı bulacak ve ağrısı hafifleyebilecektir.

Bununla birlikte bebeğiniz karnı ağrıyorsa hafifçe karnını ufalayın. Böylece bebeğiniz biraz olsun rahatlayacaktır.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Aslında bu sorunun cevabı oldukça basittir. Karnı ağrıyan bir birey eğer kendini oldukça huzursuz hissediyor ve karın ağrısı geçmiyorsa acilen doktora başvurmalıdır. Bununla birlikte kesinlikle doktora başvurulması gereken durumlar ise;

 • Eğer; karın ağrınız uzun süredir geçmiyorsa,
 • Nefesin kesilmesi oluyor ve nefes almada zorluk yaşanıyorsa,
 • Karın ağrısı ile birlikte yüksek ateş de varsa,

Bu gibi durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Unutmayın bir insan için hayattaki en önemli şey sağlıktır. Bu nedenle ister basit bir sebep olsun ister ağır bir rahatsızlık olsun kendini iyi hissetmeyen her birey acilen doktora başvurmalıdır. Sağlığın riske edilemeyeceğini her birey bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelidir.

Örneğin karın ağrısı şikayeti birçok kişi tarafından yapılmaktadır. Ancak toplumun neredeyse her kesimi karın ağrısı problemini ciddiye almamakta ve doktora başvurmamaktadır.

Fakat karın ağrısı birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Siz ciddiye almasanız da vücudunuz size başka bir hastalıkla alakalı alarm veriyor olabilir. Bu nedenle size tavsiye olarak karın ağrısı şikayetini hafife almamanızı ve şikayetin belirtileri henüz ilerlemeden acil bir şekilde doktora başvurmanızı öneriyoruz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 52

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı