Hastalıklar

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Çoğu insanın en sık karşılaştığı durumlardan bir tanesi kalp çarpıntısı oluyor. Kalp çarpıntısına neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Bu nedenlerden dolayı kalp çarpıntısına maruz kalan kişiler ise, Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? sorusu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorlar. Kısa süreli kalp çarpıntısı geçirdiğiniz zaman nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda sizlere detaylı bir şekilde bilgi vereceğiz. Bu şekilde hem kalp çarpıntınız gitmiş olacak, hem de neden olabilecek faktörlerden uzak kalmış olacaksınız. Kalp çarpıntısını önemsememezlik yapmamanız ise bu konuda son derece önemlidir.

İleride sizlerin başına daha büyük bir bela olmaması için, sık sık karşılaştığınız kalp çarpıntıları için önlem almanız sizin açınızdan son derece önemli bir durum teşkil ediyor.

Kalp Çarpıntısına Neden Olabilecek Faktörler Nelerdir?

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir? sorusunun cevabını vermeden önce sizlere, kalp çarpıntısına nelerin etken olduğu konusunda bilgi vermek istiyoruz. Kalp çarpıntısına neden olabilecek faktörlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Bu faktörler ise şunlardır.

 • Aşırı stres altında çalışmanız ve endişe içerisinde bulunmanız kalp çarpıntısına neden olabilecek faktörlerin başında gelir.
 • Uzun süreli üzüntü duymanız aynı şekilde kalp çarpıntısı yapar.
 • Kalbinizle ilgili kronik rahatsızlıklar sizler de kalp çarpıntısı yapar.
 • Vitamin eksikliğinizin olması kalp çarpıntısına neden olabilecek faktörler arasında yer alır.
 • Yoğun çalışmalar sizlerde kalp çarpıntısı meydana getirir.

Kalp çarpıntısına neden olan faktörler sadece bunlarla sınırlı değildir.

Bunların haricinde ise; düşük kan şekerine sahip olmanız, troidlerinizle ilgili problemler, kansızlık, çok aşırı kafein tüketimi yapmanız, çok fazla spor ve egzersiz yapmanız ise kalp çarpıntısına neden olabilecek faktörler arasında yer alıyor. Hayatınızı yaşarken, bu gibi durumlara dikkat etmeniz ve düzenli sağlık kontrollerinden geçmeniz, olabilecek kalp çarpıntılarının önüne geçecektir.

Kalp Çarpıntısı Olmadan Meydana Gelen Belirtiler Nelerdir?

Kalp çarpıntısı olmadan yaşamış olduğunuz bazı şeyler sizlerde muhtemel kalp çarpıntısı ile karşı karşıya gelebileceğinizin sinyallerini sizlere verir. Eğer kalp çarpıntısı ile karşı karşıya geldiği iseniz ve bu durumu pek anlayamadığıysanız, kalbinizin yorgun olması ve ağrı yapması belirti olarak baş gösterir. Kalp atışlarınızın düzensiz olması ve tekleme gibi atması kalp çarpıntısının meydana getirdiği nedenler arasında yer alır.

Diğer kalp çarpıntısı nedenleri şunlardır.

 • Yatağa yattığınız zaman kalp atışınızın sesini kulağınızda hissetmeniz.
 • Göğsünüzde dolgunluk hissinin olması.
 • Aşırı terlemeye maruz kalmanız.
 • Gözlerinizin kararması.

gibi durumlar ise diğer kalp çarpıntısına neden olabilecek belirtiler arasında yer alıyor.

Bu gibi durumlarda ise, kalbinizin gerekli ve ihtiyaç duyduğu kanı yeteri kadar kalbinize pompalama görevinin yapamaması sonucu ortaya çıkar.

Kalp Çarpıntısına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Maruz kalmış olduğunuz kalp çarpıntısına ilk önce sağlık kuruluşuna giderek tedavi olmanız önemli bir husustur. Bunun haricinde ise, anlık olabilecek kalp çarpıntısının geçmesi için bazı bitkiler oldukça faydalı olmaktadır.

Kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler arasında şunlar yer alıyor.

 • Portakal ve alıç çiçeği bitkisi.
 • Fesleğen
 • Nane
 • Biberiye
 • Kekik
 • Oğul ve ökse otu.
 • Ada çayı.
 • Gül yaprağı.

kalp çarpıntısına iyi gelen bitkiler arasında yer alıyor. Bunların dışında ise; mecra köşk, lavanta ve kantaron çiçeği gibi bitkilerden yardım alarak kalp çarpıntınızın gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu bitkilerin bazılarını yemeklerin içerisine kullanarak, bazılarını da çay olarak tüketebilir ve kalp çarpıntılarınızın önüne geçebilirsiniz. Oldukça faydalı ve iyi gelen bitkilerdir.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp çarpıntılarına maruz kaldığınız zaman veya kalmamak için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunların başında ise sigara alışkanlığınız bulunuyorsa, sigara bırakmanız kalp sağlığınız için oldukça önemli bir yer teşkil eder. Sigarayı bıraktıktan sonra kalbinizde olabilecek tüm çarpıntıların önüne geçeceksiniz. Düzenli olarak egzersiz yapmanız ve stresten uzak bir hayat yaşamanız da, kalp çarpıntısının geçmesini sağlayacak etkenlerdir. Bunların dışında dengeli ve düzenli olarak beslenmeniz ve ev yemeklerini tercih etmeniz, hem sağlığınız açısından hem de kalbiniz açısından oldukça önemli olacaktır.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.6 / 5. Toplam oy sayısı: 197

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu