Hamilelik

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Son dönemde kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan kalori takibi için günlük kalori ihtiyacı hesaplama ​​​​​​araştırmaları artış göstermektedir. Alınan ve verilen kalori miktarına göre kilo vermeyi hedefleyen kimseler ürünlerin kalori miktarlarını araştırmadan önce günlük olarak almaları gereken kalori miktarını merak ediyor. Özellikle 10 ve üzerinde kilo fazlası olanların başvurduğu yöntem oldukça başarılıdır.

kalori nasıl hesaplanır

Kalori Hesabıyla Nasıl Kilo Verilir?

Metabolizmanın çalışmasından kaynaklanan günlük harcanan bir kalori miktarı vardır. Alınan besinlerin de belirli oranlarda kalorileri mevcuttur. Hiç ekstra aktivite yapmayan bir insanın günlük kalori ihtiyacını metabolizması belirlemektedir. Bu ihtiyacın üzerinde kalorili gıdalar tüketilmesi durumunda kişi kilo alırken, tam tersi durumda ise kilo verir. Yani günlük kalori ihtiyacı 1200 cal olan bit insan düzenli olarak 1200’ün üstünde kalori alırsa kilo alır. 1200 cal’nin altında beslenirse de kilo vermeye başlar.

Günlük Kalori İhtiyacını Etkileyen Faktörler

Kişinin günlük kalori ihtiyacını belirleyen ana unsur metabolizma hızıdır. Bunu da yaş, boy, cinsiyet ve kilo gibi faktörler etkilemektedir. Aynı zamanda sosyal aktiviteler, çalışma hayatı ve spor gibi faaliyetler de günlük kalori ihtiyacını arttırıp azaltabilir. Kişinin bir günlük kalori ihtiyacını hesaplamak için kişinin yaşını, boyunu, kilosunu ve günlük yaşayış biçimini bilmek gerekiyor. Çok fazla spor yapan ya da ağır iş yaparak enerji harcayan kişilerin günlük kalori gereksinimleri diğerlerine göre artış göstermektedir.

günlük kaç kalori tüketilmelidir

Kadınlarda Ve Erkeklerde Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır

Farklı biyolojik özelliklere ve yapıya sahip olan kadın ve erkekler için günlük kalori ihtiyacı hesaplaması da farklılık göstermektedir. Kadınların metabolizmaları genellikle erkeklerden daha yavaş olduğu için boy, kilo ve yaş gibi faktörler aynı olsa da günlük kalori ihtiyaçları daha fazla olmaktadır.

Kadınlar için günlük kalori miktarı hesaplama formülü şu şekildedir.

655 + 9,6 A + 1,8 B – 4,7 C

Kara Zencefil Şurubu

Erkekler için günlük kalori miktarı hesaplama formülü:

66 + 13,7 A + 5 B – 6,8 C

Bu formüldeki harflerin değerleri şu şekildedir;

A: Kg cinsinden ağırlık

B: Boy uzunluğu santim cinsinden

C: Yaş

Eğer Günlük Kaloriniz Fazlaysa Yakmanızı Sağlayacak Yöntemler Şöyle Sıralanıyor;

 Sizler de evlerinizde bu yöntemleri uygulayarak istenmeyen kilo ve sizi rahatsız eden görüntülere bir anlamda son verme fırsatı yakalayabilirsiniz. Bunun için izlenecek yöntemler şu şekildedir.

  • Kişniş baharatı sayesinde günlük tüketimde kullanarak göbek bölgesi yağlanma sorununa etkili çözüm bulunabilir,
  • Elma sirkeli suyun iştah kapatıcı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle yemek öncesinde içilmesi önerilir,
  • Her sabah ılık suya yarım limon atarak tüketebilir bu sayede karaciğer yağlanması ile de savaşılabilir,
  • Yemekten sonra tüketilen yeşil çay yağ yakımı hızlandırma özelliğine sahiptir.
  • Yatmadan önce bir bardak su ile beraber alınacak bir diş sarımsak göbekte yağ sorununa karşı etkili bir çözüm aracıdır.

Egzersizler

Tabi ki sadece egzersiz yaparak kilo veremezsiniz. Ancak ufak bir kaç ekleme ile evde göbek eriten egzersizler yaparak zayıflayabilirsiniz. Sabahları aç karnına sıcak ve şekersiz, sütsüz kahve içebilir, eğer kahve sevmiyorsanız yeşil çay içebilir ve yağ yakımı sürecini hızlandırabilirsiniz. Düzenli uyku da kilo verme konusunda oldukça etkili faktörlerden bir tanesi. Lafı fazla uzatmadan önce göbek eriten egzersizleri sonra da egzersiz ile birlikte yapmanız gereken bazı rutinleri anlatalım.

Egzersiz 1 – Yukarı V Hareketi (V Ups)

Bu hareketlere başlamadan önce yere egzersiz matı veya yumuşak bir havlu sermeniz sizin için iyi olacaktır. Havlumuzu serdikten sonra yapmamız gereken ilk iş, sırt üstü yere uzanmak. Yere uzanıp, kollarımızı yere paralel bir şekilde kafamızın yanına doğru uzatıyoruz. Ayaklarımızın arasındaki mesafeyi en aza indiriyoruz, mümkünse tamamen kapalı konumda da olabilir. Sonrasında yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi vücudumuzun üst bölgesini ileri ve yukarı bir hareketle ayaklarımızı da tam tersi kendimize çekerek, ayakları ve elleri birbirine yaklaştırmaya çalışıyoruz. Hareketi 10 kere tekrar etmeniz gerekiyor.

Egzersiz 2 – Russian Twist Hareketi

Russian twist hareketi bel bölgesindeki yağlanmaları gidermek için evde uygulanabilecek en güzel harekettir. Hareketi uygulamak için öncelikle oturur pozisyona gelip ayaklarımızı dizden kendimize doğru çekiyoruz ayaklar birbirine yakın ve havada kalacak. Sırtımızı hafif bir eğimle geriye atıyoruz. Bu şekilde pozisyonumuzu “V” haline getirdikten sonra, sağa ve sola dönme hareketlerini uyguluyoruz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi hareket aslına kolay gözüküyor ancak uygularken kasılmaları hissedebileceksiniz. Sizin ağırlık kullanmanıza gerek yok ancak elinize yastık veya küçük bir top almanız hareketi yaparken size kolaylık sağlayacaktır. Russian twist hareketini de 10 kere sağa 10 kere sola olacak şekilde toplamda 20 kere yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 3 – Flutter Kicks Hareketi

Flutter kicks hareketi ile alt karın bölgesini hedef alabilirsiniz. Yere sırt üstü uzandıktan sonra ellerinizi iki yana paralel bir şekilde koyuyorsunuz. Ayaklarınızı birleştirdikten sonra hafif bir şekilde yukarı kaldırıyoruz. Yerle ayakların arasındaki mesafe çok çok fazla olmamalı. Sonra ayakları bir sağ bir sol şeklinde yukarı aşağı hareket ettiriyoruz. Bu hareketi yaklaşık olarak 30 saniye yapmanız gerekiyor.

Egzersiz 4 – Köprü Hareketi (Glute Bridge)

Köprü egzersizi göbek eritmenin yanı sıra popo kaldırma hareketi olarak da uygulanmaktadır. Daha şekilli bir popo ve daha zayıf bir karın bölgesi istiyorsanız egzersiz programlarınıza bu hareketi de ekleyebilirsiniz. Hareketi uygulamak için yere sırt üstü bir şekilde uzanıyoruz ve kollarımızı yine yere paralel gelecek şekilde vücudumuzun yan tarafına koyuyoruz. Ağırlık merkezini ayak ve omuzlara verecek şekilde popo kısmını yukarı kaldırıyoruz. Popo yukarıdayken 1-2 saniye bu şekilde bekleyip, sonrasına popo kısmını tekrar yere indiriyoruz. Bu şekilde popoyu yukarı ve aşağı 10 kere hareket ettiriyoruz.

Egzersiz 5 – Mekik Hareketi (Crunch)

Mekik hareketi en aşina olduğumuz yağ yaktıran egzersiz hareketleri arasında yer alıyor. Yaparken zorlanmayacağınız hareketlerden bir tanesi ve bir nevi ısınmanıza da yardımcı olduğu için egzersizlere başlamadan önce veya son egzersiz olarak uygulayabilirsiniz.

Kişisel kalori hesaplama ihtiyacınız var ise bağlantıdan kalori hesaplama aracına ulaşabilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 97

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı