«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Son dönemde kilo vermek ya da kilosunu korumak isteyenlerin en çok başvurduğu yöntemlerden biri olan kalori takibi için günlük kalori ihtiyacı hesaplama ​​​​​​araştırmaları artış göstermektedir. Alınan ve verilen kalori miktarına göre kilo vermeyi hedefleyen kimseler ürünlerin kalori miktarlarını araştırmadan önce günlük olarak almaları gereken kalori miktarını merak ediyor. Özellikle 10 ve üzerinde kilo fazlası olanların başvurduğu yöntem oldukça başarılıdır.

kalori nasıl hesaplanır

Kalori Hesabıyla Nasıl Kilo Verilir?

Metabolizmanın çalışmasından kaynaklanan günlük harcanan bir kalori miktarı vardır. Alınan besinlerin de belirli oranlarda kalorileri mevcuttur. Hiç ekstra aktivite yapmayan bir insanın günlük kalori ihtiyacını metabolizması belirlemektedir. Bu ihtiyacın üzerinde kalorili gıdalar tüketilmesi durumunda kişi kilo alırken, tam tersi durumda ise kilo verir. Yani günlük kalori ihtiyacı 1200 cal olan bit insan düzenli olarak 1200’ün üstünde kalori alırsa kilo alır. 1200 cal’nin altında beslenirse de kilo vermeye başlar.

Günlük Kalori İhtiyacını Etkileyen Faktörler

Kişinin günlük kalori ihtiyacını belirleyen ana unsur metabolizma hızıdır. Bunu da yaş, boy, cinsiyet ve kilo gibi faktörler etkilemektedir. Aynı zamanda sosyal aktiviteler, çalışma hayatı ve spor gibi faaliyetler de günlük kalori ihtiyacını arttırıp azaltabilir. Kişinin bir günlük kalori ihtiyacını hesaplamak için kişinin yaşını, boyunu, kilosunu ve günlük yaşayış biçimini bilmek gerekiyor. Çok fazla spor yapan ya da ağır iş yaparak enerji harcayan kişilerin günlük kalori gereksinimleri diğerlerine göre artış göstermektedir.

günlük kaç kalori tüketilmelidir

Kadınlarda Ve Erkeklerde Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır

Farklı biyolojik özelliklere ve yapıya sahip olan kadın ve erkekler için günlük kalori ihtiyacı hesaplaması da farklılık göstermektedir. Kadınların metabolizmaları genellikle erkeklerden daha yavaş olduğu için boy, kilo ve yaş gibi faktörler aynı olsa da günlük kalori ihtiyaçları daha fazla olmaktadır.

Kadınlar için günlük kalori miktarı hesaplama formülü şu şekildedir.

655 + 9,6 A + 1,8 B – 4,7 C

Erkekler için günlük kalori miktarı hesaplama formülü:

66 + 13,7 A + 5 B – 6,8 C

Bu formüldeki harflerin değerleri şu şekildedir;

A: Kg cinsinden ağırlık

B: Boy uzunluğu santim cinsinden

C: Yaş

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.