Doğal Takviyeler

Kakule Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

Yaygın olarak yeşil veya gerçek kakule olarak bilinen Elettaria kakule, zencefil ailesinde, güney Hindistan’da bulunan çok yıllık otsu bir bitkidir. Kakule denilen tohumları baharat olarak kullanılan türlerin en yaygın olanıdır.

Kakule son zamanlarda adını sıkça duymaya başladığımız bir bitki çeşididir. Her zamanki gibi bu şifalı bitki de Hindistan taraflarında ortaya çıkmıştır. Genellikle baharat olarak kullanıldığı bilinse de aslına kahvesi ve çayı da yapılmaktadır. Neredeyse çoğu sağlık problemine iyi gelmesiyle bilinir. Kakule, yıllardır Ortadoğu, Hindistan ve Arap ülkeleri gibi çeşitli ülkelerde kullanılmaktaydı, son 1-2 senedir ülkemizde de tüketilmeye başlandı.

Bu bitki dünya üzerinde sadece çeşitli bölgelerde üretilebiliyor çünkü sıcak ortamı oldukça seviyor. Yetiştiren sayısı da oldukça az olduğu için genellikle ithal edilen bir üründür ve fiyatı da biraz pahalıdır. Günümüzde neredeyse çoğu markette ve aktarda bulabileceğiniz kakulenin faydalarını, çay ve kahve tariflerini ayrıca kakulenin nerelerde kullanılabileceğini sizlere anlatıyor olacağız.

Kakule Nedir?

kakulenin zararları

Kakule zencefilgiler ailesinden bir bitkidir. Genellikle yeşil halde toplanır ve sonrasında güneşe bırakılarak kurutulması sağlanır. Baharatını elde etmek için kurutulan bitkinin tohumlarını ezmek gerekir. Bitkinin kendisi ve tohumları oldukça şifalıdır. Bu nedenle özellikle Ortadoğu’da ve Hindistan’da yemeklerde, çay ve kahvelerde tatlandırıcı olarak kullanılır.

Kakulenin Faydaları Nelerdir

Kakulenin Faydaları Nelerdir

Başta kanser olmak üzere birden fazla hastalığa şifa olabilecek kakulenin öne çıkan başlıca faydalarını yapılan bilim araştırmaları (1) ile birlikte sizlere sunuyoruz.

 • En kötü sindirim sistemi rahatsızlığı olan dizanteri tedavisinde oldukça etkilidir.
 • Kanser hücrelerine karşı savaşır. Var olan kanser hücrelerinin azalması konusunda ve kanser hücrelerinin oluşumunu engelleme konusunda oldukça etkilidir.
 • Yemeklerle veya çay, kahve şeklinde tüketilerek yediğiniz yemeklerin hazmını kolaylaştırır.
 • Neredeyse her türlü mide hastalığını tedavi edici özelliğe sahiptir. Ülser, gastrit, mide gazı, mide bulantısı gibi neredeyse bütün sindirim sistemi rahatsızlıklarını engeller.
 • Ağız kokusunu giderme konusunda oldukça etkilidir. Kakuleden yapılan sakız veya kapsülleri çiğneyerek kötü nefes kokusunun önüne geçebilirsiniz.
 • Kahve olarak içildiğinde afrodizyak etkisi bulunduğu ispatlanmıştır.
 • Bronşit, balgam gibi solunum yolu problemlerine de iyi gelmektedir.
 • Kuru öksürüğe iyi gelir. Kakulenin dışında kuru öksürüğe iyi gelen şeyleri merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.
 • Sindirim sistemini destekleyici olması ile tanınan kakule, besinlerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Yemeklere baharat olarak katıldığında mide yanması ve mide ağrısı gibi sorunların ortaya çıkmasına engel olur. Özellikle kronik bulantı ve mide ağrısı yaşayan kişilerde oldukça etkilidir.
 • Kilo vermeye çalışanların uzak durması gereken bitkinin iştah açıcı özellikleri de bulunuyor. Kaynatılarak çayını tüketebilir ya da yemeklerinize ekleyerek düzenli kullanabilirsiniz. Kilo alma sorunu yaşayan bireyler için doğal ve sağlıklı bir seçim olduğunu belirtelim.
 • Kakulenin en yaygın şekilde bilinen özelliklerinden biri de ağız kokusunu giderici ve tükürük salgılamaya yardımcı olmasıdır. Soğan ve sarımsak gibi ağız kokusuna neden olabilecek besinler tüketildikten sonra tablet ya da toz formunda tüketebilir, ya da çay olarak demleyip içebilirsiniz. Ağız kuruluğu sorunu yaşayanlar da kakule kullanabilir. Kaynamış suya ekleyeceğiniz bir tatlı kaşığı toz formundaki kakule, tükürük salgılamanızı tetikleyecektir.
 • Akciğer ve karaciğerin korunması için de oldukça faydalı bir bitkidir. Antiseptik özelliklere sahip olan kakule, mikropları öldürmek için de kullanılır. Mikroplardan korunmak ve vücudu bu zararlı maddelerden arındırmak için tercih edilen bitki, mikroplardan en çok etkilenen organlardan biri olan akciğeri korumak için de idealdir.
 • Bağırsak parazitlerinden kurtulmak isteyenlerin de ilk tercihi kakuledir. Ödem ve gaz atmak isteyen kişiler, kakule tüketerek idrar ve gaz söktürücü özelliklerinden faydalanabilirler.
 • Kakule nedir sorusuna verilen ilginç yanıtlardan biri de afrodizyak olduğudur. İnsan sağlığına oldukça faydalı olan bitki, özellikle yetiştirildiği Hindistan’da yaygın şekilde cinsel istek arttırıcı olarak kullanılır.
 • Kakule üzerine yapılan araştırmalar, şaşırtıcı bir sonucu da ortaya koydu. Kakulenin en belirgin özelliklerinden biri de, kansere karşı doğal bir önleyici olarak kullanılabilmesi. Bitkinin insan vücudu üzerindeki etkilerinden biri, hücre sağlığının korunmasına yardımcı olmak. Kanserli hücrelerin yayılmasını engelleyerek sağlıklı hücreleri koruyan ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını sağlayan bitki, bu açıdan birçok insana da ümit veriyor.
 • Çağımızın en korkutucu hastalığı olan kanser üzerine araştırma yapan sayısız bilim insanı bulunuyor. Kanserden korunma ve kanseri yenme altında sınıflandırılabilecek bu çalışmaların bir kısmında kanıtlanan bu etkiler üzerinde daha detaylı araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtelim. Ancak kakule tüketerek sağlığınızı koruyacak ek önlemler alabilirsiniz.
 • Bitkisel ürünler, modern tıp uygulamalarının muadili olarak değerlendirilmemelidir. Hastalıklarınız için doktorunuzun önerdiği tedavi yöntemlerini uygulamanız ve yine doktorunuza danışarak bağışıklığınızı güçlendirecek bitkiler tüketmeniz önemlidir.

Kakule Nerelerde Kullanılır?

Kakule Nerelerde Kullanılır

Kakuleyi reçellerde, kahvede ve çoğu hamur işinde kullanabilirsiniz. Baharatını yemeklerinize tat ve aroma katması için kullanabilirsiniz. Eğer yemeklerde kullanmayı düşünüyorsanız, örnek verecek olursak pilav, tavuk gibi yemeklerde baharatı kullanmanız gerekmekte. Eğer baharatı bulamıyorsanız tohumunu bulmaya çalışın. Kakulenin tohumunu kaşığın arkasıyla ezip baharat haline getirebilirsiniz.

Reçelde daha güzel bir aroma ve tat almak için de kaynayan reçelin içerisine direkt olarak bitki halinde atabilirsiniz. Reçel iyice kaynadıktan sonra kakulenin yapraklarını içerisinden çıkarabilirsiniz.

Kakule Çayı ve Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

kakule çayı nasıl hazırlanır

Kakule çayının hazırlanışı:

 • Öncelikle eğer elinizde kakule tohumu yoksa bitkiyi hafifçe ezip içerisinden tohumları çıkarın.
 • Yaklaşık olarak 1 tatlı kaşığı kakule tohumunu bir bardak kaynar suya ekleyin.
 • 7-8 dakika kadar demleyin.
 • İçime hazır 🙂

Kakule Kahvesinin hazırlanışı:

 • Kakuleden kahve yapılmaz, isterseniz Türk kahvesi veya demleme, filtre kahvenizin üstüne bir miktar ekleyebilirsiniz.
 • Kahveden daha güzel bir aroma almak istiyorsanız, bir çay kaşığının yarısı kadar tohumu kahveye ekleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu