Hastalıklar

Kaçış Sendromu nedir? Çok nadir görülen hastalığın belirtileri nelerdir?

Kaçış sendromu damarlardaki sıvı akış hızının artmasından dolayı damar dışına sıvı sızması sonucu oluşan bir hastalıktır. Dünya üzerinde yalnızca 79 kişide görülen bu hastalığa ülkemizde yalnızca Mehmet Ali Erbil’de rastlanmıştır. Sendrom 1960’lı yıllarda ilk olarak Dr. B. Clarkson tarafından keşfedilmiş, ve Clarkson hastalığı olarak adlandırılmış. Kaçış sendromuna dair bilmeniz gereken bütün detayları araştırdık. İşte kaçış sendromu hakkında bilmeniz gerekenler…

Dünya üzerindeki nadir rastlanan hastalıklardan biri olan kaçış sendromu, kılcal damarlardaki protein, mineral ve suyun sızması sonucu gözlemlenmektedir. Tekrarlayan şoklarla kendini gösteren sendrom, krizlerden bir gün önce gribal enfeksiyonlarda olduğu gibi, yorgunluk, halsizlik, iştahsızlık, hafif ateş gibi belirtiler görülüyor. Krizler birkaç ayda bir tekrarlayabileceği gibi, bazen yıllarca görülmüyor.

Kaçış Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Damarlarda oluşan sızıntılardan dolayı kaçış sendromu nadir de olsa nüksedebilir. Henüz belirli bir tedavisi olmayan kaçış sendromu ABD’de 10 kişide, Avrupa’da 32 kişide Türkiye’deyse sadece Mehmet Ali Erbil’de gözlemlenmiştir. M. Ali Erbil’de olduğu gibi yıllar önce nükseden bu hastalık, uzun süreler boyunca tekrar gözlemlenmeyebiliyor.

Hastalarda halsizlik, mide bulantısı, baş dönmesi, karın ağrısı, baş ağrısı ve alt vücut uzuvlarında şişmeler meydana gelebiliyor. Ateş, titreme, kaşıntı veya enfeksiyon belirtilerinin aynıları kaçış sendromunun belirtileri arasında yer alıyor. Hastalarda halsizlik ve bayılma meydana gelebiliyor.

Sendromun kendiliğinden kaybolması çok nadir gözlemlenen bir durum. Bunun gibi nadir görülen sendromlarda, herhangi bir tedavi yöntemiyle veya kendiliğinden yok olma pek görülen bir durum değildir. Ancak sendromun yok olması, çocuklarda yetişkinlere göre daha çok gözlemlenebiliyor.

Kara Zencefil Şurubu

Hastaların bildirdiği belirtilerin başında,

  • baldır ve bacaklarda şişme
  • kalp ve akciğer çevresinde sıvı birikmesi geliyor.

Dokulardaki sıvı kaybına bağlı olarak hemoglobin ve hematokritte karakteristik artış ve albümin azalması meydana geliyor.

Kaçış Sendromu Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kaçış Sendromu Hastalığının henüz bir tedavisi bilinmiyor. Çok nadir görülen bir hastalık olduğu için tedavi yöntemleri üretmek doktorlar için çok zor bir durum haline geliyor. Yaklaşık olarak 80 kişide görülen bu rahatsızlığın doktor gözetimi altında sürekli kontrolleri yapılmalıdır. Doktor tedavisi ve gözetimi altında olunmazsa, sıvı sızıntısı birden fazla organa sıçrayabilir ve kalp, karaciğer gibi organlar çalışamaz duruma gelebilir.

Kan basıncının normal seviyelerde tutulması ve sıvı-elektrolit tedavisi ile böbrek, kalp ve beyin gibi hayati organların zarar görmesi engellenebilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 5 / 5. Toplam oy sayısı: 1

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı