Hastalıklar

İnfluenza Gribi Nedir? Belirtileri Neler?

İnfluenza gribi virüsler ile bulaşan bir solunum yolu hastalığıdır. Bazı yerlerde salgınlar yaparak hızla yayılır ve birçok insanın ölümüne neden olabilir. Bu virüsün A, B ve C tipi vardır. En çok salgınlar A tipi ile görülür. İnfluenza gribi nedir? Belirtileri neler? Her yıl dünya nüfusunun %40’nı etkiler. Grip virüsü her yıl değişen ve salgınlara neden olan bir virüstür. Bağışıklık sistemi düşük olan kişilerde daha ağır seyreder. Özellikle yaşlı ve çocuk hastalarda ciddi sağlık sorunlarına neden olarak hayatı tehdit eder.

İnfluenza A Virüsü

İnfluenza A virüsü, kuşlarda ve bazı memelilerde influenzaya neden olur ve yalnızca Orthomyxoviridae virüs ailesinin Alphainfluenzavirus cinsinin türüdür. Hastalık nadir olmasına rağmen, influenza A virüsünün tüm alt tiplerinin suçları yabani kuşlardan izole edilmiştir.

İnfluenza B Virüsü

İnfluenza B virüsü, Orthomyxoviridae virüs ailesindeki Betainfluenzavirus cinsindeki tek türdür. İnfluenza B virüsünün sadece insanları enfekte ettiği ve grip salgıladığı bilinmektedir.

İnfluenza C Virüsü

İnfluenza C virüsü, Influenzavirus C cinsindeki türdür, diğer influenza virüsleri gibi, influenzaya neden olan Orthomyxoviridae virüs ailesinde. İnfluenza C virüslerinin insanları ve domuzları enfekte ettiği bilinmektedir.

influenza gribi nedir

Nasıl Bulaşır?

Grip virüsü damlacık enfeksiyonu ile bulaşır. Hasta kişinin hapşırması, öksürmesi ile virüs damlacıkları havaya karışır. Sağlam bir kişi bu havayı soluduğu zaman virüs vücuda girer. Aynı zamanda virüs ile kirlenmiş yüzeylere temas ile de bulaşma olmaktadır. Virüsü dış ortamda 2 saat canlı kalabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Virüs bulaştıktan sonra insan vücudunda 2 ya da 3 gün kuluçka süresi geçirir. Virüs vücutta belli bir süre geçirdikten sonra aktif olarak etki gösterir. Ateş, halsizlik, gözlerde kızarma, öksürük ve boğaz ağrısı görülebilir. Çocuklarda bulantı, kusma ve ishal görülebilir. Genelde üst solunum yolu enfeksiyonu ile karıştırılır. Yüksek ateş influenza gribini diğer solunum yolu hastalıklarından ayırır. Ayrımı iyi yapılmalı ve ona göre tedavi planlanmalıdır.

Kara Zencefil Şurubu
influenza gribi belirtileri

Korunma Nasıldır?

Korunmada kişisel hijyen büyük önem taşır. Virüsler etken olduğu için antibiyotik kullanılmaz. Tedavide yatak istirahati, bol sıvı ve bol vitamin alımı sağlanır. Korunmak için aşı yapılabilir. Ayrıca eller sık sık yıkanmalı ve odalar sık sık havalandırılmalıdır. Hapşırırken ağız mutlaka bir mendil yardımıyla kapatılmalıdır. Kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekir. Grip virüsü daha çok kreş, okul, kışla, alış veriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde hızla yayılır.

Özellikle kış aylarında kalabalık yerlerden uzak durulması ve maske kullanılması gerekir. Beslenme çok önemlidir. Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. Bunun için bol sebze ve meyve tüketilmelidir. Dinlenmek çok önemlidir. Bazı ağır hastalık durumlarında antiviral ilaçlar kullanılabilir. Ancak hangi ilacın kullanılacağına doktorunuz karar verir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.8 / 5. Toplam oy sayısı: 253

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı