BeslenmeYaşam

Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

Hazımsızlık, tıpta dispepsi olarak adlandırılıyor. Genellikle karnın üst bölgesinde ortaya çıkan şişkinlik, ağrı, erken doyma ve kramp şeklinde belirtiler ile kendisini gösterir. Hazımsızlık, herkeste görülebilen ve herhangi bir yaş ayrımı görülmeyen bir rahatsızlık olarak dikkat çekiyor. Ancak küçük çocuklarda görülen hazımsızlık genellikle kusmaya, ağrıya, hıçkırığa ve öksürmeye neden olabiliyor.

Hazımsızlığa İyi Gelen Besinler

Hazımsızlık çoğu kişinin ortak şikayetleri arasında yer alan rahatsızlıktır. Hazımsızlık sorunu ile karşı karşıya kalanlar geleneksel tedavi yöntemlerini kullanmalarının yanı sıra tıbbi tedaviler de alıyorlar. Ancak hazımsızlık sorunu doğal bitkiler ile de tedavi edilebiliyor. Hazımsızlığa iyi gelen bitkilerden birisi olan tarçın çayı, birçok kişinin kullanarak bu şikayetten kurtulmasını sağlıyor.

Tarçın çayı yemeklerden sonra meydana gelen şişkinlik ve hazımsızlığın kısa süre içerisinde geçmesi için oldukça etkilidir. Kullanım olarak yarım çay kaşığı tarçın tozunu bir çay bardağı içinde yer alan sıcak suya katılarak içilir. Bu içim ile birlikte kısa süre içerisinde tarçın çayının etkisi midede kendisini gösteriyor.

Karbonatlı Suyun Hazımsızlığa Etkisi

Karbonat birçok rahatsızlığa iyi geliyor. Bu nedenle uzmanlar karbonatın faydalarını saymakla bitemiyor. Karbonatın iyi geldiği rahatsızlıklardan birisi de hazımsızlık sorunudur. Özellikle yemek yedikten sonra midede meydana gelen ve şişlik hissi uyandıran hazımsızlık, karbonat sayesinde kısa süre içerisinde geçiyor.

Bir çay kaşığı karbonatın bir bardak ılık su ile dolu bardağa karıştırılarak içilmesi ile hazımsızlık sorunu geçiyor. Kronik hazımsızlık yaşayan kişilerin sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez ılık karbonatlı su karışımını tüketmeleri gerekiyor.

Zencefil Çayı İle Hazımsızlığa Son

Zencefil sindirim sistemi rahatsızlıkları için oldukça önemli ve etkili bir bitkidir. Bitkinin bizzat kendisi ya da toz haline getirilmiş şekli ile sıcak su ile karıştırılarak tüketilmesi hazımsızlık sorununa bire bir iyi geliyor. Zencefil çayı aynı zamanda soğuk algınlığına da iyi gelen bir bitki olması nedeni ile hazımsızlık sorunu yaşayan kişilerin yanı sıra gribal enfeksiyon ile mücadele edenler tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.

Kara Zencefil Şurubu

Sindirim Sisteminin Dostu Rezene Çayı

Hazımsızlık bir sindirim sistemi rahatsızlığı olduğu için rezene çayı da sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiğinden hazımsızlık sorununda da oldukça etkili olduğu biliniyor. Özellikle şişlik ve gaz gibi sorunları çok sık yaşayan kişiler rezene çayı ile bu sıkıntılarından kurtulabiliyor. Rezene çayı yeni doğum yapan kadınlarda hazımsızlık ve şişkinliğin yanı sıra süt yapması için de kullanılıyor.

Bebek emziren kadınların rezene çayı tüketmesi ile birlikte anne sütüne karışması sağlanarak bebeklerin de karın şişliği ve hazımsızlık sorunlarını gidermesi açısından oldukça önemlidir.

Hazımsızlık kolay tıbbi müdahale ile tedavi dilen bir rahatsızlık olsa da kimyasal ilaçların kullanılmasından ziyade bitkisel yöntemler ile tedavi edilmesi sağlık açısından oldukça önemlidir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.3 / 5. Toplam oy sayısı: 183

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı