Doğal Takviyeler

Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Hayıt tohumu ve otu eski zamanlardan beri kullanılan, doğurganlığı arttırdığına ve hormonal dengeyi sağladığına inanılan bir bitkidir. Hayıt otundan elde edilen bu tohumlar özellikle kadınlar tarafından kullanılıyor. Erkeklerde kullanılmamasının nedeni ise cinsel arzuyu öldürmesi olarak belirtiliyor.

Hayıt günümüzde ruhban otu, namus otu gibi isimlerle de adlandırılıyor. Ruhban otu veya namus otu denmesinin sebebi ise geçmişte keşişlerin ve ruhbanların cinsel arzularını dizginleyebilmek için hayıtı karabiber olarak kullanmalarından kaynaklanıyor. Hayıt otu ile ilgili genel bilgiyi edindikten sonra hayıt tohumunun faydalarını ve yan etkilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hayıt tohumu nedir?

Hayıt tohumu faydaları

Hayıt otundan elde edilen ve sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Hayıt, mineçiçeği ailesine mensup bir bitkidir ve yaz aylarında mor renkli çiçekleri açar, kış aylarında ise yapraklarını döker. Hayıtın kökü, yaprağı ve tohumları sağlık için, sapı ise sepet yapımında kullanılır.

Hayıt özellikle kadınların sağlığı konusunda etkilidir. Adet dönemindeki sancıları gidermede, hamile kalma problemi yaşayan kadınlarda hamilelik oranını arttırmada, sivilce ve akne sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Hayıt tohumu faydaları saymakla bitmeyen bir bitki ve merak edenleriniz için biraz faydalarından bahsedelim.

Hayıt tohumunun faydaları

hayıt otu tohumu nedir
  • Temel faydası hamilelik oranını arttırmasıdır,
  • Süt artışı sağlar,
  • Anlık duygu değişimlerini dizginler,
  • Sakinleştirir,
  • Mide Bulantısını engeller.
  • Sivilce ve akne oluşlumlarını derinizin altında bakım yaparak engeller,
  • Anlık duygu değişimlerini dizginlediği gibi menopoz belirtilerini ve etkilerini de azaltır.

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?

hayıt tohumu nasıl kullanılır

Hayıt tohumu kullanımı genellikle çay şeklinde olmaktadır. Hayıt otu çayı veya hayıt tohumu çayı olarak bilinir. Hayıt tohumlarını bir havan yardımıyla toz haline getirdikten sonra demliğe koyup su ile beraber kaynatıyoruz. Bir süre demlemeye bıraktıktan sonra süzüp çayını içebilirsiniz.

Hayıt çayı günde en fazla 2 kere içilmelidir. Fazlası bünyeye zarar verebilir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmamanız tavsiye edilir.

Kara Zencefil Şurubu

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam oy sayısı: 0

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı