«
  1. Ana sayfa
  2. Doğal Takviyeler
  3. Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Hayıt Tohumu Nedir? Faydaları ve Kullanımı

Hayıt tohumu ve otu eski zamanlardan beri kullanılan, doğurganlığı arttırdığına ve hormonal dengeyi sağladığına inanılan bir bitkidir. Hayıt otundan elde edilen bu tohumlar özellikle kadınlar tarafından kullanılıyor. Erkeklerde kullanılmamasının nedeni ise cinsel arzuyu öldürmesi olarak belirtiliyor.

Hayıt günümüzde ruhban otu, namus otu gibi isimlerle de adlandırılıyor. Ruhban otu veya namus otu denmesinin sebebi ise geçmişte keşişlerin ve ruhbanların cinsel arzularını dizginleyebilmek için hayıtı karabiber olarak kullanmalarından kaynaklanıyor. Hayıt otu ile ilgili genel bilgiyi edindikten sonra hayıt tohumunun faydalarını ve yan etkilerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Hayıt tohumu nedir?

Hayıt tohumu faydaları

Hayıt otundan elde edilen ve sağlığa oldukça faydalı bir besindir. Hayıt, mineçiçeği ailesine mensup bir bitkidir ve yaz aylarında mor renkli çiçekleri açar, kış aylarında ise yapraklarını döker. Hayıtın kökü, yaprağı ve tohumları sağlık için, sapı ise sepet yapımında kullanılır.

Hayıt özellikle kadınların sağlığı konusunda etkilidir. Adet dönemindeki sancıları gidermede, hamile kalma problemi yaşayan kadınlarda hamilelik oranını arttırmada, sivilce ve akne sorunlarının giderilmesinde oldukça etkilidir. Hayıt tohumu faydaları saymakla bitmeyen bir bitki ve merak edenleriniz için biraz faydalarından bahsedelim.

Hayıt tohumunun faydaları

hayıt otu tohumu nedir

1 – Hamilelik şansı artıyor!

Hayıt tohumu hamile kalma konusunda sıkıntı yaşayan kadılarımız için alternatif tıbbın mucizevi bir çözümü. Hayıt otu veya tohumu sayesinde yumurtlama dengeniz düzene gireceği için hamile kalma şansınız artıyor.

Yapılan klinik araştırmalara göre progesteron hormonu eksikliği çeken kadınlarda uygulanan hayıt tedavisi sonrasında 10 kadından 7’sinin doğal yollarla hamile kaldığı ve hamilelik belirtileri gözlemlenmiştir. (1)

2 – Adet öncesi ve regl döneminde ağrı ve stresi azaltır

Hayıt otu tohumu kullanarak adet öncesinde oluşan gerginliği, stresi, karın ve göğüs ağrılarını azaltabilirsiniz. Yumurtlama dönemi ve hormonlar dengeye gireceği için adet evreniz de düzene oturacak ve ağrılarınız oldukça azalacak.

3 – Sivilce ve akne sorunlarını giderir

Hayıt otu, hormon dengesizliğinden kaynaklı ruhsal çalkantılar sonucu oluşan sivilce ve aknelerin oluşmasını engelleyici özelliğe de sahiptir. Akne ve sivilce giderici doğal bir ilaç niteliği taşır. Hayıt ile birlikte hormonal denge sağlandığı için sivilce ve aknelerde azalma meydana gelmeye başlar.

4 – Menopoz belirtilerini en aza indirir

Yine hormonların dengesizliği ve progesteron seviyelerinin düşük olmasından dolayı kadınlarda menopoz belirtileri yüksek seviyede görülebilir. Doktorların da önerdiği hayıt otu tohumu, progesteron düzeyini arttırıp menopoz belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

Hayıt Tohumu Nasıl Kullanılır?

hayıt tohumu nasıl kullanılır

Hayıt tohumu kullanımı genellikle çay şeklinde olmaktadır. Hayıt otu çayı veya hayıt tohumu çayı olarak bilinir. Hayıt tohumlarını bir havan yardımıyla toz haline getirdikten sonra demliğe koyup su ile beraber kaynatıyoruz. Bir süre demlemeye bıraktıktan sonra süzüp çayını içebilirsiniz.

Hayıt çayı günde en fazla 2 kere içilmelidir. Fazlası bünyeye zarar verebilir. Eğer bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmamanız tavsiye edilir.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.