Hamilelik

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir?

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda hamilelik dönemlerinde sık görülen bir rahatsızlıktır. Hamilelik döneminde enfeksiyon oldukça tehlikelidir. İdrarda yanma,  iç çamaşırda kan,  sık sık idrara çıkma,  idrar miktarında azalma,  kasık ağrısı,  vajinada yanma gibi belirtiler olduğunda enfeksiyon riski taşıyorsunuz demektir.

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmezse eğer birçok kötü sonuçlara yol açabilir. Bunlara dikkat etmenizde yarar var. Bunun sonucunda ağrılı bir hamilelik geçirebilir ve düşük riskiniz olabiliyor. Özellikle su tüketiminizi arttırmanız gerekiyor. Ayrıca günlük iç çamaşırınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bunlar enfeksiyonu azaltır ve enfeksiyon oluşumunu  engeller. Hamilelik döneminde enfeksiyon zor bir süreçtir. Düzenli bir şekilde beslenmenize de dikkat etmeniz gerekiyor. 

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyon Belirtileri

Genel olarak hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu her tuvalet ihtiyacı sonrasında temiz tutulması gerekiyor. Ayrıca bol su içilmeli  ve bol bol meyve tüketilmelidir. Kesinlikle kıyafet seçimini de dar olmayacak şekilde tercih ediniz. Kendinizi stresten uzak tutunuz. Bunlar idrar yolu enfeksiyonuna yol açan etkenlerdir.

Eğer ateşiniz varsa ve de idrarda kötü koku var ise sakın bunları küçümsemeyiniz. Bunlara çok dikkat ediniz. Bu tür etkenler bebeğin doğumu için olumsuz yönde etki etmektedir. Hamilelik döneminde özellikle enfeksiyonu etkileyen bakteriler bulunuyor.

Özellikle enfeksiyon varsa bu bakteriler çoğalabiliyor. En çokta enfeksiyonu etkileyen nokta dışkıdaki bakteriler temizlenme esnasında önden arkaya doğru yapılmamasından da kaynaklanabiliyor. 

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyon Nedenleri 

Hamilelikte görüldüğü kadar normal yaşam rutinine devam eden birçok kadında da görülebiliyor. Bakteriler çoğunlukla idrar yolunda bulunuyor. Erken teşhis edilmediği takdirde böbrek sorunlarına kadar neden olabiliyor.

Kara Zencefil Şurubu

Ayrıca bakterilerin birçok türü bulunuyor. Bu idrar yolu enfeksiyonu genelde hamileleri etkiliyor. Çoğunlukla hamile olmayıp idrar yolu enfeksiyonu geçirenler idrar yolu ile atabiliyorlar. Hamile olanların pekte kolay geçmiyor. Ayrıca şekerli sıvılarda oldukça enfeksiyonu tetikliyor. Bunlara çok dikkat ediniz.

İç çamaşırı seçiminizi de pamuklu olarak tercih ediniz. Bunlar enfeksiyon riskini azaltıyor. Kesinlikle idrar yolu testleri yaptırmanızda da fayda var. Ciddiye alınması gereken rahatsızlıklar arasında bulunuyor.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan 4.4 / 5. Toplam oy sayısı: 399

Henüz hiç oy yok! Bu yazıya puan veren ilk kişi olun!

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bize bu gönderiyi nasıl geliştirebileceğimizi söyle?

Daha Fazla Göster

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı