«
  1. Ana sayfa
  2. Hamilelik
  3. Hamilelikte Cilt Lekesi Sorunları ve Çözümleri

Hamilelikte Cilt Lekesi Sorunları ve Çözümleri

Hamilelik dönemlerinde meydana gelen cilt lekeleri, en sık görülen şikayetler arasındadır. Cilt koyulaşır ve kahverengi tonlarında lekeler ortaya çıkarır. Bu duruma hiperpigmentasyon deniyor. Hamilelikte cilt lekesi birçok kadının sorunlarından biridir. Özellikle de psikolojiyi etkiler ve cildin solmasına neden olur. Cilt lekelerinin birçok nedeni ve etkeni mevcuttur. Hamilelik dönemlerinde cilt lekesinin oluşmaması için beslenme düzenine özen gösterilmelidir. Aynı zamanda bu dönemde güneşten korunmanız gerekiyor. Hamilelik dönemlerinde cilt hassaslaşır ve güneş ışınlarına karşı zayıflamaya başlar. Bu durumda da lekelerin artmasına ve cildin zamanla koyulaşmasına sebep olur.

hamilelik-lekeleri

Hamilelikte Cilt Lekesi Neden Olur?

Hamilelikte cilt lekeleri en fazla yüz, sırt, omuz ve dekolte bölgesinde görülür. Genellikle cilt lekeleri hamileliğin 2,5 ayından sonra ortaya çıkmaya başlar. Hamilelikte görülen cilt lekelerinin nedenleri ise; genetik faktörler, güneş ışınlarına maruz kalma ve yanlış beslenme düzenidir. Ayrıca hamilelik öncesi kullanılan birçok ilaç cilt lekelerine neden olabilir.

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Hamilelik dönemlerinde oluşan bu cilt lekeleri tedavi edilmediği sürece ciddi izler bırakabilir. Bununla beraber her güneşe çıktığınızda cilt lekeleri artabilir ve cildiniz eskisinden daha koyu bir görünüm yaratabilir. Cilt sorunlarının en büyük nedeni, güneş ışınlarıdır. Hamilelik döneminde güneş ışınlarından korunmalı ve uzun süre güneşe maruz kalmamalısınız. Mutlaka güneş kremi ve koruyucu ürünler tercih etmelisiniz. Ancak doktorunuza ya da eczane hekiminize danışmadan cildinize bilinçsiz ürünler kullanmamalısınız. Bunların yanı sıra hamilelik dönemlerinde sağlıklı beslenmelisiniz.

hamilelik-lekelerine-çözüm

Hamilelikte Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelikte cilt lekeleri kötü bir görünüm yaratmasından dolayı, tedavisi oldukça önemlidir. Ancak doğru tedavi yöntemini belirlemek bu dönemde önemlidir. Hamilelikte çiller ve benler daha çok koyulaşabilir. Bu cilt lekeleri doğum sonrası genellikle kendiliğinden geçer. Cilt lekeleri hamilelik dönemlerinde kesinlikle tedavi edilmemelidir. Kullanılan ilaçlara ve kozmetik ürünlere hamilelik dönemlerinde dikkat edilmesi gerekiyor. Aynı zamanda cilt lekeleri kış aylarında tedavi edilmelidir. Yok olmayan cilt lekelerinin tedavisi için uzman bir hekimden yardım alınmalıdır. Doktorunuza danışmadan hiçbir ürünü cildiniz ile temas etmemelisiniz.

Hamilelik ağrıları neden olur? ne zaman başlar? gibi konuları okumak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sizce bu gönderi ne kadar faydalı?

Oylamak için yıldızlara tıklayın!

Ortalama Puan / 5. Toplam oy sayısı:

Eğer bu yazıyı faydalı bulduysanız...

Bizi sosyal medyada da takip edin!

Bu gönderinin sizin için faydalı olmadığına üzüldük!

Hadi bu yazıyı birlikte geliştirelim!

Bir Cevap Yaz

Gizem Atılgan Hakkında

avatar

Gizem Atılgan

Hacettepe Tıp Fakültesi mezunuyum. Çeşitli sağlık sorunları ve hastalıklarla ilgili uzman doktorlarla beraber araştırmalarım var. Bu site üzerinden de kullanıcılara önemli bilgileri aktarmaya çalışıyorum.